Ceny ropy spadają w oczekiwaniu na raporty o zapasach w USA

1142

Ceny ropy były pod kreską na porannej sesji europejskiej w środę, po tym, jak dane pokazały w duży wzrost zapasów w USA.

Ropa naftowa z marcowej dostawy na New York Mercantile Exchange spadła o 39 centów, czyli 0,7%, do ceny 52,82$ za baryłkę, o godz. 9:15, po wcześniejszym wzroście o 27 centów, czyli 0,5%, we wtorek.

Na giełdzie ICE Futures Exchange w Londynie ropa Brent z marcowej dostawy spadła o 35 centów, czyli 0,6%, do ceny 56,63$ za baryłkę. Brent wzrosła o 38 centów, czyli 0,7%, dzień wcześniej.

Po zamknięciu sesji we wtorek, Amerykański Instytut Naftowy ogłosił, że zapasy ropy w USA wzrosły o aż 9,9 mln baryłek w tygodniu przed 10 lutego.

Raport pokazał również, że zapasy benzyny wzrosły o 720 000 baryłek, a zapasy destylatów wzrosły o 1,5 mln baryłek, wskazując, że wzrost ilości produktów rafinowanych będzie ciążyć na rynku.

Dziś ukaże się raport Energy Information Administration o zapasach ropy, o godz.16:30. Prognozy zapowiadają wzrost o 3,5 mln baryłek.

Prognozy dotyczące zapasów benzyny mówią o spadku o 752 000 baryłek, a zapasy destylatów, włącznie z olejem opałowym i dieslem mają spaść o 696 000 mln baryłek, według analityków.

W ostatnim miesiącu kontrakty terminowe na ropę oscylowały w wąskim zakresie, bliskim 50$, gdyż sentyment na rynkach wahał się pomiędzy strachem przed ponownym wzrostem amerykańskiej produkcji gazu łupkowego, a nadziejami, że nadwyżka podaży może zostać zwalczona obniżeniem wydobycia przez największych producentów.

Aktywność wiertnicza w USA wzrosła o ponad 7% od połowy 2016 roku, wracając do poziomów z końca 2014 roku, gdy to wysokie poziomy amerykańskiej produkcji przyczyniły się do spadku cen surowca.

Narastają obawy, że zwiększona produkcja z USA całkowicie zniweczy planowaną przez OPEC i inne kraje redukcję podaży.

OPEC i kraje spoza organizacji mocno obniżyły swoją produkcję, w ramach porozumienia zawartego po raz pierwszy od dekady, jak wynika ze słów ministrów energii. Producenci chcą zredukować nadwyżkę podaży i dać wsparcie cenom.

Dnia 1 stycznia 2017 roku weszło w życie porozumienie zawarte w listopadzie pomiędzy członkami OPEC i innymi producentami, na czele z Rosją, o obniżeniu produkcji o niemal 1,8 mln baryłek na dzień, do 32,5 mln, w najbliższych sześciu miesiącach.

Spośród innych towarów na Nymex, benzyna z marcowej dostawy była pod kreską 0,4 centa, czyli 0,3%, w cenie 1,538$ za galon, a olej opałowy był pod kreską 1,1 centa, czyli 0,7% w cenie 1,626$ za galon.

Gaz ziemny z marcowej dostawy wzrósł o 5,0 centa, czyli 1,7%, do 2,955$ za mln brytyjskich jednostek termicznych.

Zobacz: Linie trendu – jak je rysować a jak interpretować?