Jak wybrać konto walutowe?

1760

W dzisiejszych czasach rachunek walutowy jest niemalże podstawowym produktem bankowym. Banki oferują przede wszystkim rachunki walutowe w euro, dolarach amerykańskich, funtach szterlingach i frankach szwajcarskich. Otwarcie konta jest bardzo proste. Obecnie większość kont walutowych jest zakładana online bez wychodzenia z domu. Aby ułatwić wybór tym, którzy szukają konta walutowego, napisaliśmy ten artykuł. Pokazuje na co zwrócić uwagę przy wyborze konta bankowego i jak wymieniać walutę.

Klienci banków korzystają z wielu produktów bankowych. Jednym z nich są rachunki walutowe. Korzystają z nich zarówno osoby fizyczne, jak i firmy komercyjne. Konta takie przeznaczone są głównie dla osób często podróżujących lub dla tych, które zdecydowały się zaciągnąć kredyt walutowy w walucie obcej. Firmy natomiast coraz częściej nawiązują kontakty biznesowe z kontrahentami zagranicznymi, co zmusza właścicieli firm do aktywnego korzystania z kont walutowych.

O tym, że Polacy coraz chętniej decydują się na przechowywanie pieniędzy w walucie obcej świadczą przede wszystkim liczby. Dane zebrane przez Komisję Nadzoru Finansowego wskazują, że około 9% wszystkich depozytów gospodarstw domowych było w walucie innej niż polski złoty (PLN).

Czym jest rachunek walutowy i jak działa?

Rachunki walutowe nie różnią się pod względem funkcjonalności od tradycyjnych rachunków bankowych prowadzonych w walucie krajowej. Różnica polega na tym, że zamiast polskich złotych na naszym koncie gromadzimy środki w walucie obcej. Z rachunku walutowego możemy dokonywać przelewów krajowych i zagranicznych, mamy możliwość dokonywania wpłat i wypłat, a nawet funkcję otwierania wpłat lub rachunków oszczędnościowych w walucie obcej.

Na konto walutowe możemy wykonać kartę płatniczą, którą możemy dokonywać zakupów w sklepach, w Internecie i wypłacać pieniądze z bankomatu.

Dla kogo założenie konta walutowego jest opłacalne ?

Rachunek walutowy będzie szczególnie przydatny dla osób, które z różnych powodów prowadzą handel walutami obcymi.

  • praca za granicą
  • uzyskiwanie świadczeń w walucie obcej
  • wyjazdy wakacyjne i urlopy zagraniczne
  • delegacje zawodowe
  • inwestowanie na różnice kursowe
  • dokonywanie zakupów w zagranicznych sklepach internetowych

Dlaczego warto zdecydować się na konto walutowe?

Jeśli nie masz jeszcze konta bankowego w walucie obcej, możesz się zastanowić, czy jest tego warte. Co zrobi konto walutowe? Takie konto jest idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy zarabiają pieniądze w walucie obcej i dla tych, którzy współpracują z firmami zagranicznymi.

Konto walutowe z pewnością będzie przydatne dla kredytobiorców, którzy zdecydowali się na podpisanie umowy kredytowej w walucie obcej. Warto zauważyć, że osoby spłacające kredyt w euro lub we frankach szwajcarskich muszą wziąć pod uwagę fakt, że spłacają swoje zobowiązania po kursie sprzedaży obowiązującym w danym banku. Oznacza to, że mogą oni ponosić znaczne koszty związane z wahaniami kursów walut. Posiadając konto walutowe, mogą nie tylko wybrać najlepszy moment na wymianę waluty, ale również spłacić ratę kredytu bezpośrednio w walucie obcej i tym samym zaoszczędzić na przeliczeniu waluty transakcji. Inną możliwością jest wymiana waluty w tradycyjnym stacjonarnym kantorze wymiany walut i zasilenie rachunku walutowego.

Osoby, które często wyjeżdżają za granicę, powinny również pomyśleć o założeniu konta walutowego. Takie rozwiązanie jest na tyle ciekawe i korzystne, że mogą otrzymać kartę płatniczą za prowadzone konto. Oznacza to, że gotówka może zostać wypłacona z zagranicznych bankomatów. Rezygnując z takiego rozwiązania należy pamiętać o kosztach – korzystając z konta osobistego należy wziąć pod uwagę fakt, że bank przeliczy płatności ze złotych na walutę obcą.

Jak wymieniać waluty?

Obecnie mamy wiele możliwości wymiany walut. Dobrze jest dowiedzieć się, jak wymieniać waluty w dzisiejszych czasach, aby wybrać dla Ciebie najkorzystniejsze rozwiązanie. Poniżej znajdują się jedne z najpopularniejszych metod wymiany walut:

  • Stacjonarne kantory wymiany walut. Nadal cieszą się one dużą popularnością wśród klientów. Ich zaletą jest brak pośredników – klient wymienia własne banknoty, eliminując tym samym konieczność korzystania z usług osób trzecich. Z usług stacjonarnych kantorów wymiany walut często korzystają osoby dysponujące znacznymi zasobami gotówki. Powodem tego jest fakt, że kursy walut mogą być negocjowane w kantorach. Nie bez znaczenia jest również fakt, że spread w stacjonarnych kantorach jest znacznie niższy w bankach. Dla niektórych klientów może mieć znaczenie, że działalność kantorów giełdowych podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).
  • Kantory internetowe. Pojawiły się one w Polsce stosunkowo niedawno i do tej pory nie zostały zdefiniowane w polskim prawie. Funkcjonują one na tej samej zasadzie co tradycyjne kantory wymiany walut, z tą różnicą, że wszystkie transakcje dokonywane są przez Internet. Oznacza to, że muszą one być zgodne z ustawą o ochronie danych osobowych. Ich popularność wynika przede wszystkim z faktu, że oferują swoim klientom konkurencyjne spready (zazwyczaj poniżej 0,5% w stosunku do euro).

Aby skorzystać z atrakcyjnych warunków, klient, którego to dotyczy, musi przelać środki na konto e-kantora i dokonać transakcji. Wynikiem transakcji jest przelew zwrotny w wybranej przez Ciebie walucie.

Choć właściciele kantorów internetowych oferują atrakcyjne warunki, nie należy zapominać, że podmioty te nie są nadzorowane przez Komisję Nadzoru Finansowego, a klienci nie mogą być pewni, że środki zgromadzone w kantorach są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (z wyjątkiem kantorów prowadzonych przez banki).

  • Banki. Waluta może być również wymieniana w oddziałach banków lub w systemach transakcyjnych. Takie rozwiązanie jest wygodne i bezpieczne, choć należy również pamiętać o jego wadach. Jednym z takich rozwiązań jest wysoki spread (na poziomie od 6 do 8%). Powoduje to, że wymiana walut w banku jest najczęściej nieopłacalna.
  • E-kantory prowadzone przez banki. Obecnie e-kantory są oferowane przez dwa banki: Alior Bank (Kantor Internetowy) i Meritum Bank (E-kantor). Korzystanie z tych kantorów jest w pełni bezpieczne dla klienta, ponieważ zgromadzone tam środki są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Nie bez znaczenia są również atrakcyjne spready (od 0,5 do 0,7%) oraz fakt, że transakcje realizowane są automatycznie. Aby jednak nie przepłacać, klient powinien być świadomy opłat za przelewy.
  • Społecznościowe platformy wymiany walut. Ich działalność jest podobna do działalności kantorów wymiany walut, ale poszczególne transakcje zawierane są bezpośrednio między użytkownikami systemu. Zaletą korzystania z platform wymiany społecznej jest możliwość wyeliminowania pośredników (kantorów wymiany walut lub banków) i tym samym zaoszczędzenia pieniędzy na spreadze (użytkownicy sami decydują po jakim kursie będą kupować lub sprzedawać walutę). Osoby zainteresowane wymianą walut w ten sposób powinny pamiętać, że wadą takiego rozwiązania jest niemożność wzajemnego dostosowania zleceń kupna i sprzedaży.

Powyższ zestawienie wyraźnie pokazuje, że istnieje wiele możliwości wymiany walut. Każdy sposób ma swoje zalety i wady. Przed wyborem konkretnego warto dokładnie zapoznać się z mechanizmem działania poszczególnych podmiotów, a także z opłatami, które trzeba będzie uiścić. Nie bez znaczenia jest również wielkość spreadu.