W czwartek na porannej sesji europejskiej notowania dolara nie zmieniły się w stosunku do pozostałych walut z grupy G10

dolar australijski do dolara nowozelandzkiego

1163

W czwartek na porannej sesji europejskiej notowania dolara nie zmieniły się w stosunku do pozostałych walut z grupy G10 w oczekiwaniu na silniejsze dane, które mają zostać opublikowane w drugiej części dnia. Dolar umocnił się wyłącznie w stosunku do Korona szwedzka.

Kurs SEK zanurkował po publikacji danych dotyczących sprzedaży detalicznej w Szwecji, która spadła o 0,7% m/m w lipcu, w przeciwieństwie do wzrostu na poziomie 0,4% m/m w poprzednim miesiącu. Niższe od konsensusu rynkowego dane rozczarowały inwestorów, a nieoczekiwanie niski odczyt wywindował kurs na parze USD/SEK w górę o około 0,30%. W połączeniu ze spadkiem nadwyżki handlowej w lipcu (środowa publikacja) i słabymi wynikami sprzedaży detalicznej za ten sam miesiąc, ostatnie publikacje danych dla Szwecji nie są pożądane przez rynek. Słabe dane i, w szczególności, nieustanne zagrożenie deflacją mogą nasilić presję na Szwedzki Bank Centralny na podjęcie dalszych działań stymulujących gospodarkę podczas posiedzenia, które ma odbyć się w przyszłym tygodniu. Negatywne nastawienie inwestorów wobec korony szwedzkiej rośnie i w najbliższym czasie możemy być świadkami dalszej deprecjacji skandynawskiej waluty.

Na porannej sesji europejskiej notowania euro były dość odporne na publikację stabilnej stopy bezrobocia w Niemczech i przed publikacją wstępnego wskaźnika CPI dla Niemiec za sierpień. Wszystkie regionalne wskaźniki CPI nie zmieniły się lub nieznacznie wzrosły o 0,1 punktu procentowego w ujęciu rok do roku, co wskazuje na to, że krajowa stopa inflacji również prawdopodobnie nie zmieni się lub wzrośnie. Niemniej jednak, oczekiwana publikacja solidnych danych dla Stanów Zjednoczonych prawdopodobnie da lepszy obraz przyszłego trendu na parze EUR/USD, jeśli prognozy się spełnią i nie wydarzy się nic nieoczekiwanego.

W Australii w II kwartale nieoczekiwanie wzrósł poziom prywatnych wydatków kapitałowych, błyskawicznie wzmacniając kurs AUD w momencie publikacji. W piątek zostaną opublikowane dane dotyczące liczby wydanych zezwoleń na budowę w Nowej Zelandii mają wykazać spadek oraz indeks zaufania przedsiębiorstw ANZ, który maleje od początku tego roku. Obie publikacje mogą negatywnie wpłynąć na notowania nowozelandzkiego dolara, dlatego kurs AUD/NZD może stanowić dobrą okazję do zajęcia długich pozycji zarówno z perspektywy analizy fundamentalnej, jak i technicznej.

AUD/NZD: Kurs na tej parze przeciął powyżej górnej granicy formacji trójkąta symetrycznego dnia 19 sierpnia i od tamtej pory poruszał się w granicach kanału krótkoterminowego trendu zwyżkowego. Mimo tendencji wzrostowej w krótkim okresie, uwzględniając bliskie położenie względem poziomu oporu 1,1185 (R1) i fakt, że pierwszy poziom docelowy ceny na wyjściu z formacji został już osiągnięty (1,1150); poczekałbym na ruch ceny powyżej oporu na wysokości 1,1185 (R1); aby utwierdzić się w przekonaniu o trendzie zwyżkowym. Takie przecięcie prawdopodobnie nasili tendencję wzrostową i skieruje cenę ku kolejnemu oporowi na wysokości 1,1230 (R2). Na obrazie w skali makro zamknięcie powyżej poziomu wsparcia 1,1030 (S3) (gdzie opór przeszedł we wsparcie) zasygnalizowało możliwe odwrócenie trendu, natomiast 50-dniowa średnia krocząca zbliża się ku 200-dniowej średniej kroczącej, a zwyżkowe przecięcie w najbliższej przyszłości prawdopodobnie potwierdzi rynek byka.

Poziomy wsparcia: 1,1125 (S1); 1,1090 (S2); 1,1030 (S3)

Poziomy oporu: 1,1185 (R1); 1,1230 (R2); 1,1300 (R3)