W piątek na porannej sesji europejskiej notowania dolara względem pozostałych walut z grupy G10 były różne. Dolar umocnił się w stosunku do JPY i NOK, dokładnie w tej kolejności, natomiast osłabił wobec AUD, NZD, CAD, EUR i CHF. Notowania amerykańskiej waluty nie zmieniły się względem SEK i GBP.
W grupie monitorowanych przez nas walut rynków wschodzących najwięcej względem dolara stracił rosyjski rubel. To skutek spotkania Prezydenta Rosji Władimira Putina, Prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki i kluczowych przywódców UE podczas szczytu azjatycko-europejskiego w celu przedyskutowania sytuacji na Ukrainie. Rozmowy pokojowe odbywają się po tym, jak rosyjski prezydent zagroził, że Europa stoi przed „poważnymi zagrożeniami tranzytowymi” w kontekście dostaw gazu ziemnego przebiegających przez terytorium Ukrainy. Podczas krótkiej konferencji odbywającej się po zakończeniu rozmów włoski premier Matteo Renzi oznajmił, że „naprawdę pozytywnie” widzi perspektywy rozwiązania konfliktu, chociaż nadal między przywódcami istnieją duże różnice zdań. Natomiast rosyjski rzecznik uznał spotkanie za pełne nieporozumień. Na skutek tej wypowiedzi, świadczącej o braku wyraźnego przełomu w rozmowach między stronami, rosyjski rubel osłabił się jeszcze bardziej względem dolara, choć wcześniej ucierpiał już z powodu spadających cen ropy. Moim zdaniem, mieszane wyniki rozmów, niskie ceny ropy i utrzymujące się sankcje skierowane przeciwko Rosji jeszcze bardziej wpłynie na notowania rubla i spowoduje dalsze osłabianie się tej waluty.
Dolar amerykański/rubel rosyjski
Kurs na tej parze nieznacznie wzrósł na porannej sesji europejskiej w piątek, ale po ponownym przetestowaniu rekordowych szczytów nieco się wycofał. Moim zdaniem, cena spróbuje jeszcze wybić się w górę, ponieważ na wykresie technicznym akcja ceny wskazuje na trend zwyżkowy. Cena nadal kreśli wyższe szczyty i wyższe dołki powyżej niebieskiej linii krótkoterminowego trendu zwyżkowego oraz powyżej 50-godzinnej i 200-godzinnej średniej kroczącej. Niemniej jednak, między akcją ceny i wskaźnikami momentum można zaobserwować negatywną dywergencję. To sprawia, że warto ostrożnie odnosić się do dalszego wyhamowania ceny przez ponowną dominacją pozycji długich, która prawdopodobnie spowoduje, że cena przetestuje poziom wsparcia 40,500 (S1), znaczony przez środowe dołki. Tylko wyraźne i zdecydowane przecięcie powyżej poziomu oporu 41,135 (R1), stanowiącego rekordowy szczyt, utwierdziłoby mnie w przekonaniu o nadchodzącym wyższym szczycie i kontynuacji trendu zwyżkowego.
Poziomy wsparcia: 40,500 (S1), 40,150 (S2), 39,700 (S3)
Poziomy oporu: 41,135 (R1) (rekordowy szczyt)