Deutsche bank w opałach. Inwestorzy wycofują kapitał, a ceny ropy spadają

1253

Niemiecki Deutsche Bank od dłuższego czasu zmaga się z poważnymi problemami, które zaczęły się między innymi wówczas, gdy musiał zapłacić 12 mld euro kary za złe kredyty hipoteczne. Od stycznia 2016 roku wycena banku spadła aż o 50% – z 32 do 16 mld euro. Konsekwencją nie najlepszej kondycji DB było wypadnięcie z indeksu Stoxx Europe 50 (skupiającego 50 największych spółek Europy Zachodniej).

Na domiar złego w piątek 16 września Amerykański Departament Sprawiedliwości wezwał Deutsche Bank do zapłaty grzywny w wysokości 14 mld dolarów. Grzywna jest wynikiem śledztwa w sprawie sprzedawania przez niemiecki bank w okresie 2005-2007 obligacji zabezpieczonych hipoteką. Te z kolei miały przyczynić się do kryzysu na rynku amerykańskim. Mimo że Deutsche Bank zapowiedział, że nie ma zamiaru niczego płacić, rynek na zaistniałą sytuację zareagował natychmiast – akcje niemieckiego banku spadły aż o 7%.

Na rynku surowcowym ceny ropy nadal maleją, co wynika między innymi z rosnącej liczby wiertni w Stanach Zjednoczonych i powrotu eksportu ropy naftowej z Nigerii i Libii. To pozwala inwestorom mieć poważne obawy o światową nadwyżkę podaży surowca.