Informacje gospodarcze
Z kraju:
Wzrost PKB w ujęciu rocznym w IV kwartale 2016 r. był słabszy niż w III kwartale 2016 r. – powiedział L. Skiba, wiceminister finansów. Dodał, że o ożywieniu w gospodarce świadczy znaczący wzrost tempa wzrostu PKB w ujęciu kwartalnym.
MF zaoferuje na przetargu 5 stycznia obligacje OK0419, PS0422, WZ1122, WZ0126 oraz DS0727 o wartości 3-5 mld zł – podał resort.
Na koniec III kwartału 2016 r. wartość papierów dłużnych wyemitowanych przez banki, przedsiębiorstwa i jednostki samorządu terytorialnego wyniosła 155,9 mld PLN, a więc zwiększyła się w ciągu roku o 6,9%, a w porównaniu do poprzedniego kwartału o 1,3% – podała agencja ratingowa Fitch.
Ze świata:
Dziś o 11:00 w strefie euro opublikowana zostanie inflacja HICP w grudniu – dane szacunkowe (konsensus: 1% r/r).
Dziś o 20:00 w USA opublikowany zostanie protokół z posiedzenia FOMC.
Rynek walutowy FX
Ostatnia sesja
Dane nadały kierunki
Bogaty kalendarz wydarzeń makro wpłynął wczoraj na rozszerzenie zmienności na rynku walutowym. EUR-USD od rana zniżkował na fali oczekiwań na kolejne podwyżki stóp procentowych w USA, w szczególności po wyraźnie lepszym od oczekiwań odczycie indeksu ISM w USA. Z drugiej strony przyspieszająca inflacja w Niemczech, która również zaskoczyła dawała podstawy do obrony euro i w kontekście całej sesji, pomimo umocnienia dolara główna para walut utrzymała się na granicy wsparcia na 1,0404. Złoty przy taniejącym euro zyskał w parze ze wspólną walutą, ale wobec dolara pozostał stabilny. Siła krajowej waluty wydaje się nadal wynikać z ostatnich wyższych niż się spodziewano odczytów inflacji wzmagającej presję na RPP. Ostatecznie EUR-PLN zakończył dzień poziomem 4,3867 a USD-PLN 4,2197. Dobre dane przełożyły się wczoraj na wzrost apetytu na ryzyko i globalne rynki akcji wykorzystały sesję w większości do wzrostów.
Dzisiejsza sesja
Europejskie dane wspierają euro
EUR-PLN rozpoczął dzień w granicach odniesienia i to pomimo odreagowania EURUSD. Poranne nastroje na rynkach wspierają nieco wyższe od wstępnych odczytów PMI dla usług w strefie euro co umacnia euro. W perspektywie reszty dnia kluczową publikacją może okazać się jednak wstępna grudniowa inflacja HICP w strefie euro. Po zaskoczeniu wczorajszym odczytem w Niemczech szanse na przyspieszenie inflacji wyższej od konsensusu wzrosły, a co za tym idzie faktyczne potwierdzenie da kolejny impuls do wzrostu euro. Z drugiej strony dolar może być wyczulony na wieczorny protokół z ostatniego posiedzenia FOMC, a w szczególności sygnały ze strony Fed odnośnie kondycji amerykańskiej gospodarki i wpływu mocnego dolara.
Rynek stóp procentowych
Ostatnia sesja
Rynki obligacji w odwrocie
Początek roku przebiega w wyraźnej defensywie rodzimego rynku obligacji. W trakcie wczorajszej sesji krzywa rentowności skarbowego długu osłabiała się na prawie całej długości (najbardziej na długim końcu, gdzie rentowności 10-latek podskoczyły o 7 p.b. do 3,76%). Na krótkim końcu doszło do skorygowania gwałtownego osłabienia z poniedziałku. Inwestorzy grali jednak pod lepsze od oczekiwań publikacje (wczoraj do dobrych PMI z poniedziałku, dołączyły również amerykańskie ISM/PMI dla przemysłu: ISM wzrósł w grudniu aż do 54,7 pkt). W ostatnim czasie wzrosły oczekiwania inflacyjne w Polsce (w grudniu inflacja podskoczyła do 0,8% r/r we wstępnym odczycie), a we wczorajszym odczycie dołączyły także Niemcy: CPI w grudniu przyspieszyła do 1,7% r/r (z 0,8% w listopadzie), a HICP przyspieszyła do 1,7% r/r z 0,7% w listopadzie. Reakcja na 10-letnich Bundach była oczywista na skalę zaskoczenia – rentowności podskoczyły do 0,269%. Amerykańskie odpowiedniki również zareagowały wzrostem rentowności na ISM i w trakcie dnia przejściowo podskoczyły do 2,52%, jednak sesję zakończyły wzrostem rentowności jedynie do pułapu 2,454%.
Dzisiejsza sesja
Czekając na protokół FOMC
Środowa sesja przebiega w uspokojeniu dla krajowych, niemieckich oraz amerykańskich obligacji 10-letnich. Rentowności ostrożnie poruszają się przy swoich poziomach odniesienia. Dzisiaj uwaga graczy nakierowana będzie na wieczorne informacje z USA – będzie to publikacja minutes z grudniowego posiedzenia Fed. Opublikowane dziś PMI usługowe w Niemczech i strefie euro pozytywnie zaskoczyły, czym wkomponowały się w dobry obraz prezentowany przez analogiczne wskaźniki dla przemysłu, a co już inwestorzy dyskontują. W dalszej części tygodnia rynki poznają jeszcze ISM dla usług w oraz dane z rynku pracy w grudniu w USA. Bieżący tydzień jest zatem emocjonujący, w przeciwieństwie do poświątecznego i nastroje kształtowane będą przez kolejne odczyty. Faza inflacyjna wzrostu gospodarczego wyraźnie ujawnia się i pod taki scenariusz powinny grać rynki. /tk/