Dolar zmaga się z problemami, Yellen nie dostarcza wsparcia

1238

Dolar był wymieniany dziś taniej względem wszystkich głównych walut na tle rosnącego geopolitycznego napięcia i mało istotnych komentarzy przewodniczącej Fed’u Janet Yellen. Zaczęliśmy dzień od raportów mówiących, że Chiny rozmieszczają siły zbrojne wzdłuż granicy z Północną Koreą na wypadek nalotów ze Stanów Zjednoczonych. Również Rosja może zamknąć swoją linię komunikacyjną z USA. Napięcie jest wysokie, a inwestorzy podenerwowani, co przyćmiewa jastrzębi ton banku centralnego. Przewodnicząca Fed’u Janet Yellen przemawiała dzisiaj i wyraziła swoją pewność dotyczącą rynku nieruchomości, krajowej i globalnej gospodarki. Jednakże, powiedziała że wskaźnik efektywności był bardzo rozczarowujący, a PKB prezentuje się nijak przy danej wielkości zatrudnienia. Biorąc to pod uwagę, mówi, iż stopniowe podwyżki stóp będą odpowiednie, a Fed chciałby uniknąć pozostania w tyle. Nie wydano dziś żadnych danych o gospodarce Stanów Zjednoczonych i nic szczególnego nie jest zaplanowane na wtorek, zatem dolar powinien podążać za rentownością obligacji skarbowych i być pod wpływem geopolitycznego zagrożenia. Największym wydarzeniem dla dolara w tym tygodniu jest piątkowy raport o sprzedaży detalicznej.

Kurs euro odbił się względem dolara amerykańskiego, lecz natknął się na opór przy poziomie 1.06, co jest odzwierciedleniem słabości waluty. Dane nie były jak do tej pory zatrważające, lecz inwestorzy są zaniepokojeni francuskimi wyborami prezydenckimi w tym miesiącu. Według ostatnich ankiet, członek lewicy Melenchon nabiera popularności wśród głosujących ponad Fillon’em i właśnie ta zmiana spowodowała skok rentowności francuskich obligacji, lecz nie z dobrego powodu. To nagłe pojawienie się Melenchon, może przejąć głosy Marcon’a. Z drugiej strony, niemieckie obligacje wciąż spadają, doprowadzając różnice między niemieckimi dziesięcioletnimi obligacjami a amerykańskimi do najniższego poziomu od 2006 roku. Chociaż ujrzeliśmy już spadek na parze EUR/USD, jeśli rentowność niemieckich obligacji będzie wciąż słabnąć w szybszym tempie od amerykańskich, para EUR/USD poszerzy swój spadek do poziomu 1.05. Niemiecka pewność inwestorska jest zaplanowana do wydania jutro i choć ryzyko związane z wyborami jest skoncentrowane we Francji, ostatnie akty terroru w regionie, niepewność związana z francuskimi wyborami i rola Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej daje inwestorom powody do ostrożności. Nawet jeśli sentyment utrzyma się w tym miesiącu na niezmienionym poziomie, ze względu na to, iż ostatnie wydarzenia nie będą miały odzwierciedlenia w raporcie, wydaje się, że pogorszą w przyszłym miesiącu. Największe ryzyko dla rynków finansowych znajduje się na ten moment w Europie i z tego powodu, para EUR/USD może mieć problemy z wybiciem się wyżej.

Z drugiej strony funt szterling był dziś wymieniany drożej względem wszystkich głównych walut. Co imponujące, para GBP/USD przebiła poziom 1.2430, pokrywający się z 20/50/100 dniowymi średnimi kroczącymi. Zbieżność tych wszystkich średnich i poprzedniego poziomu oporu jest niezwykle istotna, ponieważ jeśli para GBP/USD zdoła przebić się ponad poziom 1.2450, możemy ujrzeć znacznie silniejszy rajd. Jednakże, im dłużej zmaga się ona z wyjściem poza ten poziom, tym większa szansa, że pójdzie ona w dół do poziomu 1.23. Jest to niespokojny tydzień dla Wielkiej Brytanii, ze względu na wychodzące dane, a handlujący szterlingiem powinni wyczekiwać tego, jak wyniki tych danych zamienią się w handel. Ceny konsumentów i producentów są zaplanowane do wydania jutro, a silniejszy wzrost cen może uzasadnić jastrzębią różnicę zdań na ostatnim posiedzeniu Banku Anglii wynosząc parę GBP/USD wyżej. Jednakże, jeśli wzrost cen zwolni, inwestorzy zaczną obawiać się implikacji związanych z polityką BoE, zwłaszcza przed przemówieniem naczelnika Banku Anglii, Carney’a.

Najlepiej prezentującą się dziś walutą był dolar kanadyjski, który wymieniany był znacznie wyżej, na tle wyższych cen ropy i silniejszych danych o kanadyjskiej gospodarce. Rozpoczęte budowy domów wzrosły do 253 tysięcy w marcu, na tle wzrostu budowy mieszkań w blokach. Był to największy zanalizowany wzrost od 2007 roku i jest odzwierciedleniem siły rynku nieruchomości. Bank Kanady odbędzie posiedzenie w tym tygodniu i powszechnie oczekuje się od jego członków, że pozostawią oni stopy procentowe na niezmienionym poziomie, mając na uwadzę kondycje rynków konsumpcyjnego, przetwórczego, nieruchomości i pracy. W połączeniem z pozytywnym wpływem napięcia geopolitycznego na ceny ropy naftowej, możemy ujrzeć parę USD/CAD spadającą poniżej poziomu 1.33 przed środową decyzją w sprawie stóp procentowych. Dolar nowozelandzki również prezentował się dobrze, chociaż nie ma szczególnego wyjaśnienia dla wzmocnienia się waluty. Dolar Australijski miał trudności by przystąpić do rajdu, jako że dane z rynku nieruchomości okazały się być słabsze, a ceny miedzi spadły. Siła dolara nowozelandzkiego może być powiązana z wyprzedażą na parze AUD/NZD. W tym rejonie także da odczuć się mocne napięcie, ze względu na ostatnie działania Chin i nie pewność związaną z tym, jak USA uporają się z Koreą Północną. Zazwyczaj pozytywny dla złota konflikt militarny może sprowadzić wszystkie wrażliwe waluty, włączając w to dolara australijskiego, niżej.

Analiza przygotowana przez Kathy Lien, dyrektor generalną w dziale strategii w firmie BK Asset Management, tuż po zamknięciu amerykańskiej giełdy.