Dziś wystąpienie J. Yellen po zamknięciu rynków. EUR/USD kontynuuje piątkowe cofniecie

1052

Informacje gospodarcze

Z kraju:

Podwyższanie stóp procentowych w tym roku niczemu by nie służyło, bo ciągle słaba jest akcja kredytowa – powiedział J. Żyżyński, członek RPP. Jego zdaniem, inflacja na koniec roku w Polsce może być niższa niż obecnie, a ujemne realne stopy procentowe nie mają negatywnego przełożenia na gospodarkę.

Oficjalne aktywa rezerwowe wzrosły w marcu do 104.705,6 mln euro z 104 658,4 mln euro w lutym – podał Narodowy Bank Polski.

Zadłużenie w obligacjach, według stanu na dzień 10 kwietnia, będzie wynosiło w Polsce 603 916,996 mln zł wobec 598 916,316 mln zł przed tą datą – podał resort finansów.

W 2018 roku dodatkowo na emeryturę przejdzie 331 tys. osób – podało Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

Wartość zobowiązań samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej (SPZOZ) na koniec 2016 roku wzrosła o 3,3% r/r i wyniosła 11 168,8 mln zł – wynika z opublikowanych danych Ministerstwa Zdrowia.

Ze świata

Wzrost miejsc pracy w USA w marcu o 98 tys. (konsensus 180 tys.), stopa bezrobocia 4,5% (konsensus 4,7%).

Rynek walutowy
Ostatnia sesja
Dolar mocniejszy

W piątek publikowany był marcowy raport z amerykańskiego rynku pracy. Ten na pierwszy rzut oka był słaby – NFP poniżej 100 tys. i niższy od oczekiwań wzrost płac. Pozytywne zaskoczenie pojawiło się natomiast ze strony stopy bezrobocia, która spadła do 4,5%. Początkowa reakcja rynku była negatywna – EUR/USD wybił się powyżej 1,065. Potem jednak skupiono się na niskiej stopie bezrobocia, która jest już zgodna z oczekiwaniami Fed (!). Rezultatem był wzrost rentowności 10- latek, umocnienie dolara i ostatecznie spadek EUR/USD do 1,059. Złoty na dane zareagował raczej neutralnie i EUR-PLN sesję londyńską kończył w okolicy 4,22. USD/PLN wzrósł tylko nieznacznie, w okolice 3,98. Na giełdach dominowały neutralne tendencje – DAX zamknął dzień na 0, a SP500 na -0,1%. Dziś na parkietach azjatyckich nastroje były mieszane – Nikkei225 zyskał 0,7%, ale SHC cofnął się o 0,5%.

Dzisiejsza sesja

Spokojny początek tygodnia

Skrócony tydzień złoty rozpoczyna od nieznacznego osłabienia i EUR-PLN zbliża się do 4,23, a USD-PLN w okolice 4,00. W kalendarium brakuje istotnych pozycji, co może redukować zmienność. EUR-USD kontynuuje piątkowe cofniecie, aczkolwiek w dużo bardziej ograniczonym wymiarze. Niemniej kurs pozostaje poniżej 1,06. Kluczowym wsparciem jest obecnie 1,0492 i niewykluczone, iż umocnienie dolara będzie sprzyjało ruchom w tym właśnie kierunku. /js/

Rynek stóp procentowych

Ostatnia sesja

Niejednoznaczne dane z rynku pracy w USA

Sesja piątkowa dla amerykańskich 10-latek przebiegała pod znakiem wyczekiwania na publikacje z rynku pracy za luty. Rentowności obligacji przed danymi spadały, notując okolice 2,31%. Środowy raport ADP postawił wysoko poprzeczkę oczekiwań na nowe miejsca pracy w USA w marcu (przyp. +263 tys.). Z oficjalnych rządowych danych wynika, że w marcu utworzono w sektorze pozarolniczym jedynie 98 tys. miejsc pracy (oraz obniżono do 219 tys. lutowy odczyt), a stopa bezrobocia spadła mocniej niż oczekiwano do 4,5%. Pierwsza reakcja rynku na gorsze od oczekiwań publikacje odnośnie miejsce pracy przełożyła się na spadek rentowności do 2,27%, jednak chwilę później rynek zawrócił i rentowności do końca dnia rosły, osiągając na zamknięciu sesji poziom 2,37%. W części europejskiej nie było impulsów do zmiany kierunku i tak niemieckie 10-latki wzmocniły się (rentowności spadły do 0,233%, a krajowe odpowiedniki minimalnie zniżkowały z rentownościami do 3,466%). Krzywa rentowności krajowego długu pozostawała jednak stabilna w średnim i długim okresie, oraz minimalnie umocniła się (1-2 p.b.) na krótkim końcu.

Dzisiejsza sesja

Wystąpienie J. Yellen po zamknięciu rynków

Początek tygodnia przebiega pod znakiem kontynuacji piątkowych tendencji na rynkach bazowych. 10-letnie obligacje amerykańskie notują dziś wzrost rentowności do 2,38%, a niemieckie – spadek do 0,225%. Krajowe papiery dziś odrywają się od niemieckiego długu i aktualnie ich rentowności rosną do 3,5%. Dzisiejsza sesja nie ma potencjału do zaskoczeń, więc możliwe, że papiery USA odpoczną trochę po piątkowej wyprzedaży. W późnych godzinach wieczornych odbędzie się wystąpienie publiczne szefowej Fed, które może rzuci więcej światła i komentarza na postrzeganie przez Fed ostatnich publikacji z USA. Ewentualna reakcja rynków będzie możliwa dopiero na jutrzejszej sesji. /tk/