Rentowności polskich obligacji 10-letnich największa od stycznia. Wydaje się, że motorem napędowym jest FED

1566
Informacje gospodarcze
Z kraju:

Na przetargu w czwartek, 23 marca Ministerstwo Finansów zaoferuje obligacje za 3-5 mld zł – poinformował resort finansów. Na przetargu zostaną zaoferowane papiery stałokuponowe OK0419, PS0422 i DS0727 oraz zmiennokuponowe WZ1122 i WZ0126.

Wynik finansowy przedsiębiorstw w 2016 roku wzrósł o 21,3% rdr i wyniósł 111,1 mld zł – podał we wtorek GUS.

W 2016 roku nakłady ogółem badanych przedsiębiorstw wyniosły 120,8 mld zł i były o 13,2% niższe niż przed rokiem.

Ze świata:

Dziś o 15:00 w USA opublikowana zostanie sprzedaż domów na rynku wtórnym (konsensus: 5,6 mln).

Rynek walutowy
Polityka wsparła euro

Dobra percepcja euro na starcie wczorajszych notowań pomogła EUR-USD w podejściu pod lutowe maksima. Wspólna waluta zyskiwała dzięki niezbyt udanej w ocenie rynków debacie M. Le Pen we Francji i słabnących szansach na jej wygraną. Kalendarium pozostawało puste, a nieliczne wypowiedzi członków Fed (L. Mester) o nieco bardziej jastrzębiej retoryce nie zdołały odebrać prymu euro i ostatecznie EUR-USD zakończył dzień poziomem 1,0808. Złoty na fali nastrojów globalnych wykorzystał sesję do umocnienia względem dolara i lekko stracił wobec euro.

Dzisiejsza sesja
Bez przekonania na starcie dnia

O poranku wyraźna awersja do ryzyka, jaka panuje na rynkach finansowych wobec obaw o oddalanie się w czasie terminu wprowadzenia obniżek podatków w USA dyktowanych niepewnością głosowania nad likwidacją Obamacare, nie wywołuje zasadniczych zmian na rynku walutowym. Tracą głownie ryzykowne aktywa a zyskuje dług. EUR-USD o poranku koryguje wczorajsze wzrosty, ale zakres wahań nie przekracza na razie połowy wtorkowego range. Złoty pozostaje wierny korelacji z zachowaniem EUR-USD co przynosi lekkie odreagowanie względem dolara. W układzie reszty dnia kalendarium ponownie nie rozpieszcza, a jedyne istotne dane z USA o liczbie sprzedanych domów na rynku wtórnym nie powinny istotnie zmienić nastrojów. Tym samym do jutrzejszego głosowania w USA nad ustawą zdrowotną i wobec braku istotniejszych danych waluty mogą się stabilizować. /afr/

Rynek stóp procentowych
Ostatnia sesja
Risk off?

Na rynku długu zrobiło się ciekawiej, głównie za sprawą umocnienia Treasuries. Na rynku panuje atmosfera rozliczania wysokich oczekiwań względem USA i adekwatnych odnośnie perspektyw polityki pieniężnej Fed. Marcowe posiedzenie FOMC było sygnałem do obniżenia wysoko postawionej poprzeczki. Tego-tygodniowe doniesienia zza Oceanu, iż mogą pojawić się problemy z wycofaniem Obamacare, a co za tym idzie również z reformami podatkowymi, podobnie. Wszystko powyższe sprzyja korekcie wzrostowej na rynku długu. Rezultatem jest umocnienie krajowej krzywej przy dłuższym końcu, 5- latek o 3 p.b. i 10- latek 4 p.b. Na europejskim rynku długu wyraźniejsze umocnienie dotyczy peryferii, natomiast Bundy we wtorek nie reagowały jeszcze na globalne trendy. Natomiast Treasuries po wczorajszym spadku rentowności były najmocniejsze od początku marca.

Dzisiejsza sesja
Kontynuacja umocnienia

Rentowności polskich dziesięciolatek znalazły się poniżej 3,65%, co oznacza iż są najmocniejsze od stycznia. Na rynku widać zagrywki pod przeszacowanie oczekiwań inflacyjnych, a więc… ukłon w kierunku stanowiska RPP (!). Wydaje się, że motorem napędowym jest Fed – gdy dawał sygnały jastrzębie – rynek ekstrapolował konieczność takiego zachowania na EBC i gdzieś pośrednio na RPP. Marcowe posiedzenie FOMC schłodziło jednak nieco nastroje. W rezultacie Treasuries są już w okolicy 2,4%. Bundy pozostają w tyle, ale dziś też widać już umocnienie (w rejon 0,4%). Dzisiejsze kalendarium raczej bez większego znaczenia, ale uwaga na dane o zapasach ropy. Ostatnie spadki cen surowca nie są bez znaczenia dla oczekiwań inflacyjnych, a wczorajsze dane API pokazały ponowny wzrost zapasów.