Jak o sukcesie myślą profesjonalni traderzy ?

2126

Co różni cię od profesjonalnych traderów? Czy wiedzą coś, czego ty nie wiesz? Czy mają jakieś „poufne informacje” albo jakiś tajemniczy system, który powinieneś odkryć? Założę się, że zadawałeś sobie te pytania już kilka razy, ponieważ sukces w tradingu wygląda trochę jak tajemnica, nawet jeśli handlujesz od lat.

Prawidłowym pytaniem jest: „Jak myślą profesjonaliści?”, bo najważniejszym celem każdego profesjonalnego tradera jest sukces, a pochodzi on z tego, w jaki sposób myślą. To działa też w drugą stronę – sposób, w jaki myślisz o tradingu może być powodem, czemu jeszcze nie jesteś w stanie systematycznie zarabiać.

W dzisiejszym artykule wybierzemy się w podróż do umysłu profesjonalisty. Chcę podzielić się z tobą tym, jak powinniśmy myśleć, by osiągnąć sukces w tej ultra ambitnej i ekstremalnie psychologicznej grze, którą nazywamy tradingiem

Profesjonaliści dążą do kontrolowania samych siebie, a nie rynku

Profesjonalni traderzy pozwalają, by rynek sam do nich przyszedł, nie uganiają się za transakcjami i nie próbują niczego wymusić. Jeśli transakcja spełnia ich kryteria, to ją biorą. Ale jeśli nie powstał żaden setup, to po prostu nie handlują.

Profesjonaliści dokładnie wiedzą, czego szukają, bo wyćwiczyli efektywną strategię. Są oni przewidujący, a nie reagujący. Oznacza to, że wiedzą, że trading jest grą polegającą na przewidywaniu, a nie reagowaniu, więc z wyprzedzeniem planują transakcje, znają warunki panujące na każdym rynku, na którym grają, mają zaznaczone ważne poziomy i cierpliwie czekają na oczywisty setup. Tak właśnie pozwalasz, by sygnał sam do ciebie przyszedł, to lepsze niż wymuszanie go wtedy, kiedy nic ciekawego się nie dzieje.

Co najważniejsze, profesjonaliści wiedzą, że rynek daje im pewną określoną liczbę dobrych setupów miesięcznie, a ich zadanie polega na przeszukiwaniu wykresów każdego dnia, tak obiektywnie, jak to możliwe. Przez stanie się mistrzem swojej strategii będziesz miał możliwość antycypacji i planowania transakcji, tak jak robią to profesjonaliści. Zaręczam, że każdy profesjonalista wie, czego szuka, zanim jeszcze rano zajrzy na wykresy. Kiedy będziesz postępował w taki sposób, to będziesz spokojniejszy i zrelaksowany, bo nie będziesz czuł potrzeby handlu za wszelką cenę. JEŚLI wystąpi jasny setup, to go wykorzystasz, a JEŚLI nie, to poszukasz jutro.

Profesjonaliści wiedzą, że emocje są wrogiem sukcesu

Profesjonaliści wiedzą, że nadmierne emocjonowanie się transakcjami to przepis na szybką katastrofę. W ludzkiej naturze leży doświadczanie emocjonalnej huśtawki, bólu i przyjemności, kiedy w grze są pieniądze. A więc profesjonaliści wiedzą, że powinni włożyć wysiłek w ukrócenie emocji, bo inaczej wiele stracą.

Najbardziej efektywnym sposobem, by utrzymać emocje na wodzy jest po prostu wiedza, ile możesz zaryzykować, a następnie stosowanie się do tego. Musisz wiedzieć, że możesz ponieść porażkę w każdej transakcji i musisz wykorzystać tę wiedzę do ustalenia dokładnej kwoty ryzyka, z którą będziesz się czuł OK w razie jej utraty. Tylko TY możesz ustalić, jakie ryzyko możesz znieść. Nie powinieneś odczuwać zbyt wielu emocji, obojętnie czy tracisz, czy wygrywasz, a jedyną możliwością by tak było, jest poprawne zarządzanie ryzykiem.

Profesjonalni traderzy działają z pewnością siebie i przekonaniem, niczego nie wymuszają, jak o tym wspominałem wcześniej – wiedzą, czego szukają, więc jeśli wejdą na rynek, to jest to coś, co przewidzieli i zaplanowali. Dobrzy traderzy wiedzą, że ich strategia wymaga czasu, by mogła przynosić zyski, a każda seria transakcji będzie zawierać losowo rozdysponowane zyski i straty. Ale muszą SIĘ TRZYMAĆ swojej strategii. Profesjonaliści nie myślą o tradingu tylko w kontekście tego, ile zdołali zarobić, ale także tego, czy egzekwują plan i czy trzymają się strategii w sposób zdyscyplinowany.

Dobrzy traderzy nie sabotują swojej strategii

Cechą charakterystyczną traderów ponoszących porażki jest to, że ich zachowanie na rynku odzwierciedla ukryte przekonanie, że wiedzą „na pewno”, co zrobi rynek. To jedyny logiczny sposób, by wyjaśnić, czemu wielu traderów jest nadmiernie zaangażowanych w transakcje przez przesuwanie SL i TP, dodawanie i redukowanie pozycji itp.

FAKT jest taki, że nikt nie wie na pewno, co zrobi rynek. Możemy domyślać się na podstawie doświadczenia, ale nie możemy wiedzieć tego na 100%. Profesjonaliści zdają sobie z tego sprawę i regularnie o tym myślą, podczas gdy amatorzy myślą o tym bardzo mało, jeśli w ogóle.

Profesjonaliści pozwalają transakcjom się rozegrać bez żadnej ingerencji z ich strony. Wiedzą że rynek robi to, co do niego należy: waha się, przebywa w konsolidacjach, idzie wyżej / niżej itp. Dobrzy traderzy rozumieją, że transakcja może się skończyć sukcesem lub porażką, a w większości przypadków nie powinni ingerować w otwarte zlecenia, a doświadczenie pokazuje im, że to nie poprawia ich wyników.

Oczywiście istnieją pewne okoliczności, kiedy traderzy powinni wyjść z rynku wcześniej, ale prawdopodobnie przez więcej niż 70% czasu profesjonaliści stosują podejście „ustaw i zapomnij”, pozwalając, by rynek wykonał to, co do niego należy i pozwolił transakcji iść swoim torem. Musisz zrozumieć, że jeśli otwierasz pozycję, to podejmujesz grę z własnym umysłem oraz emocjami, a wyjście przed osiągnięciem TP lub SL ma zgubny wpływ na twoje długoterminowe zyski, tak samo jak na twoją pewność siebie.

Wiem, że prawdopodobnie kojarzysz uczucie ingerowania w transakcję ze stratą, bo miałeś szansę zarobić. Nie ma NIC gorszego niż to uczucie. Profesjonaliści o tym wiedzą i dlatego rzadko mieszają się do otwartej pozycji. Wiedzą, że są bardziej obiektywni, racjonalni i logiczni, kiedy planują transakcję, zanim wejdą na rynek, więc ufają swojemu osądowi bardziej w takim stanie umysłu, niż wtedy, kiedy mają otwartą pozycję. Pozwalają rynkowi robić swoje.

Podejście do handlu determinuje twoje nawyki

To jak myślisz o tradingu determinuje, czy rozwija on w tobie pozytywne nawyki. Jeśli wiesz, że mogłeś uniknąć strat, to rozwijasz w sobie nawyk handlu bez SL, przesuwania stopa dalej, dodawania stratnych pozycji itp. Jeśli myślisz, że rynek to coś w rodzaju maszyny, która spełni wszystkie twoje pragnienia, to zaangażujesz się w nadmierny handel, będziesz zwiększał lewar i szybko spalisz konto.

Profesjonalny trader szanuje rynek. Wie, że nie wie wszystkiego i dużo więcej myśli o ryzyku niż o zysku. Myśli w kategoriach antycypacji oczywistych setupów i planowania, więc nie jest zaskoczony. Takie myślenie wpływa na prawidłowe nawyki, które ostatecznie prowadzą do dobrych decyzji.

Profesjonaliści są cierpliwi, antycypują i sporządzają plan, zanim jeszcze wejdą na rynek, wierzą we własną strategię i egzekwują transakcje z pewnością siebie i zimną krwią. Odpowiednio zarządzają transakcjami i nie są do nich emocjonalnie przywiązani.