Stakowanie ADA przynosi pasywny dochód posiadaczom kryptowaluty. Zapewne wiesz, że ADA, natywny token Cardano, nosi imię XIX-wiecznej matematyczki Ady Lovelace.
Czy zastanawiałeś się jednak, ile możesz zarobić na stakingu ADA (ang. How much can you earn from staking ADA)? Czym jest stake pool? Czy Twoje zasoby kryptowalut (ang. your crypto holdings) wpływają na wysokość nagród ze stakowania?
W artykule znajdziesz odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych ze stakowaniem Cardano (ADA).
Staking ADA: najpopularniejsze oferty 2024
Binance – największa giełda kryptowalut pod względem wolumenu transakcji.
Aqru.io – sprawdzona platforma do stakingu dla początkujących użytkowników.
Crypto.com – stakuj cardano na popularnej giełdzie kryptowalut.
Coinbase – zarabiaj na stakowaniu 5% w skali roku.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.
Staking cardano: najlepsze giełdy 2024
Gdzie stakować ADA?
Tokeny ADA możesz kupić i stakować na wielu giełdach krypto (tutaj przeczytasz, jak kupić cardano). W tym celu skorzystaj z bezpiecznych i przyjaznych użytkownikowi platform Coinbase, Crypto.com i Aqru.
Binance
Binance jest największą giełdą kryptowalut na świecie pod względem wolumenu transakcji. Znajdziesz tu setki cyfrowych monet, od najpopularniejszych po te bardziej niszowe.
Platforma pobiera niskie prowizje w wysokości 0,1% od każdej transakcji. Jeśli masz w swoim portfelu Binance Coin (BNB) lub obracasz dużymi sumami, przysługuje ci zniżka na opłaty handlowe.
Chciałbyś zarabiać dodatkowy dochód pasywny? Binance daje taką możliwość. Gdy zablokujesz swoje tokeny BNB w inteligentnym kontrakcie, otrzymasz nagrody za staking.
Plusy:
- duży wybór kryptowalut;
- niskie opłaty transakcyjne.
Minusy:
- wysokie prowizje za transakcje kartą kredytową/debetową.
Aqru
Aqru to przyjazna platforma do stakowania kryptowalut. W skali roku zarobisz 12% na stablecoinach, 7% na ethereum i 7% na bitcoinie.
Platforma wychodzi naprzeciw oczekiwaniom początkujących inwestorów – pozwala zarabiać bez konieczności operowania dużymi zasobami kryptowalut. Odsetki przy stakowaniu nalicza od salda portfela kryptowalut, bez stosowania progów.
Plusy:
- przyjazny interfejs,
- łatwe wpłaty i wypłaty.
Minusy:
- 20 USD za wypłatę kryptowalut.
Crypto.com
Platforma Crypto.com działa od 2016 r. Obecnie skupia 10 mln inwestorów. Dysponuje własnym natywnym tokenem CRO.
Konto na Crypto.com uprawnia do założenia portfela DeFi, wzięcia szybkiej pożyczki, a także zarabiania na stakingu (dowiedz się, jak zarabiać na kryptowalutach). Do wyboru masz kilkadziesiąt kryptowalut, w tym także ADA.
Zapewnij sobie pasywny przychód! W tym celu, w sekcji Stake&Ern wybierz opcję CRO Staking (wymaga zdeponowania min. 10 tys. CRO na 6 miesięcy) lub Soft Staking (wystarczy, że utrzymasz odpowiednie saldo dzienne).
Plusy:
- szybkość transakcji,
- atrakcyjne nagrody za stakowanie.
Minusy:
- duże korzyści i atrakcyjne rabaty wymagają dużych inwestycji.
Coinbase
Coinbase cieszy się zaufaniem inwestorów. Z platformy korzysta ponad 20 mln użytkowników.
Atutem Coinbase jest duży wybór kryptowalut i brak limitów w handlu: wykonasz transakcje już od poziomu 2 USD. Platforma umożliwia też czerpanie zysków ze stakingu.
Zakładasz własny węzeł i stakujesz swoje kryptowaluty bez konieczności dzielenia się nagrodami z grupą delegatorów. Procedura nie jest skomplikowana i nie wymaga umiejętności programowania.
Dowiedz się więcej o giełdzie Coinbase!
Plusy:
- zaufanie, doświadczenie i stabilność;
- intuicyjne mechanizmy stakowania.
Minusy:
- niewiele metod płatności.
Czy stakowanie ADA jest odpowiednie dla każdego inwestora?
Staking ADA jest możliwy, ponieważ Cardano to platforma proof-of-stake (ang. Cardano is a proof-of-stake platform).
Teoretycznie każdy może czerpać z niego korzyści. Wysoka stopa zwrotu zachęca do obstawiania. Jednak w praktyce okazuje się, że nie jest to propozycja dla każdego inwestora.
Blockchain (ang. the blockchain) powołał do istnienia Charles Hoskinson, współtwórca Ethereum. Sieć (ang. the network) jest specyficzna – to pierwszy w historii blockchain, którego powstaniu i rozwojowi towarzyszą badania naukowe.
Dla części inwestorów akademicka otoczka projektu jest gwarancją jego sukcesu. Wierzysz, że sieć Cardano czeka wielka przyszłość? Świetnie! Spełniłeś pierwszy warunek, żeby z satysfakcją stakować ADA.
Wiara w moc blockchainu Cardano i jego ekosystemu są niezbędne, aby zatrzymać ADA w portfelu na kilka miesięcy, a najlepiej lat. W takiej perspektywie altcoin zanotuje lukratywne wzrosty cen.
Stakowanie Cardano ma sens, jeżeli dobrze czujesz się w roli hodlera, nastawionego na długotrwałe pasywne zarabianie. Dla traderów szukających szybkiego zysku ADA nie jest atrakcyjną inwestycją.
Trzecim warunkiem i wyzwaniem jest zrozumienie zasad działania sieci Cardano. Tylko gruntowne poznanie blockchainu i mechanizmu konsensusu zapewni Ci sukces w samodzielnym stakowaniu ADA.
Jak czerpać pasywny dochód ze stakowania Cardano?
Staking Cardano jest możliwy (ang. staking on Cardano is possible) do prowadzenia na dwa sposoby. Pierwszym i najbardziej opłacalny polega na samodzielnym stakowaniu ADA.
Operatorzy stake pooli (ang. Stake-Pool Operators – SPO) otrzymują największe nagrody. Jednak ta forma stakingu wymaga dużych zasobów kryptowaluty i wiedzy na temat działania sieci blockchain.
Ponadto jest bardzo ryzykowna: błędy skutkują utratą nagród, a nawet części zdeponowanych tokenów.
Drugi sposób to delegowanie ADA do stake poola. Rola delegatora jest komfortowa i minimalizuje zagrożenie utraty aktywów. Jedyne ryzyko wiąże się z nieuczciwymi praktykami lub błędami SPO. Ich konsekwencje ponoszą także delegatorzy.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.
Jak działa stake pool cardano?
Autentyczna decentralizacja jest możliwa tylko wtedy, gdy istnieje wiele stake pooli. Jednak z natury działania SPO wynika chęć przyciągania jak największej liczby delegatorów.
Pool (ang. the pool), który ma szansę zebrać większość delegacji z rynku, jest poważnym zagrożeniem dla istoty działania sieci – monopolizuje ją i centralizuje.
Aby utrzymać równowagę, twórcy sieci Cardano wprowadzili kryterium nasycenia. Po przekroczeniu przez stake pool progu określonej liczby delegacji wysokość nagród przestaje rosnąć.
Nowe delegacje mogą zasilać pulę, lecz prowadzi to tylko do zmniejszenia wysokości nagród, proporcjonalnie dla każdego delegatora. Dlatego delegowanie tokenów ADA do stake poola, który zbliża się do punktu nasycenia, może okazać się niewłaściwą strategią.
Wartość poziomu nasycenia jest obecnie arbitralnie narzucana przez zespół deweloperów Cardano. W przyszłości będzie o tym decydowała społeczność. Stanie się to w fazie Voltaire.
Jaki portfel wybrać do stakowania ADA?
Do stakowania Cardano polecane są portfele Daedalus, Yoroi lub Adalite (ranking portfeli cardano znajdziesz tu). Dużą popularnością cieszą się też portfele oferowane przez giełdy kryptowalut, np. portfel Binace, który umożliwia automatyczne stakowanie.
Unikaj portfeli, które nie są znane i oferują wyjątkowo atrakcyjne warunki stakowania. Mogą być dziełem oszustów.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.
Jak działa kalkulator stawek Cardano?
Jeżeli przed rozpoczęciem stakowania (ang. start staking) chcesz wiedzieć, ile zarobią Twoje ADA, skorzystaj z kalkulatora wysokości nagród (ang. staking rewards calculator).
Aplikację opracowali programiści sieci Cardano.
Najpierw wybierasz opcję obliczeń dla delegowania tokenów lub samodzielnego stakowania. Potem wpisz liczbę ADA, które zamierzasz zdeponować i podaj prowizję wybranego przez siebie SPO.
Pamiętaj: wysokość nagród obliczona przy użyciu kalkulatora to prognoza, która nie musi pokryć się z ostatecznym wynikiem stakowania ADA. Prognozy cardano sprawdzisz tu.
Jakie są korzyści ze stakowania ADA?
Stakowanie Cardano (ang. Cardano staking) może być źródłem znacznych dochodów. Ostateczna kwota zarobionych ADA (ang. amount of ADA earned) jest zależna od wydajności i prowizji pobieranej przez SPO.
Zazwyczaj jest to nie więcej niż 5% od nagrody przypadającej na Twoje aktywa.
Zyski ze stakowania Cardano są wypłacane nie tylko w ADA, ale także w bitcoinach, dolarach amerykańskich lub euro. Jest to duże udogodnienie, szczególnie dla początkujących inwestorów.
Proces stakowania ADA (ang. the process of ADA staking) jest niezwykle ważny dla zachowania bezpieczeństwa sieci. Dzięki temu pozostaje odporna na zewnętrzne ataki i nieuczciwe praktyki wewnątrz społeczności.
Stakowanie powoduje, że każdy użytkownik działa w najlepszym interesie sieci (ang. in the best interest of the network).
Przeczytaj również:
- Polkadot staking: Jak wygenerować pasywny dochód na DOT?
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Na czym polega staking Cardano?
Do stakowania służy ADA, natywny token Cardano. Z punktu widzenia użytkownika staking polega na trzymaniu w portfelu określonej liczby tokenów przez ustalony czas. W zamian za to hodler otrzymuje nagrodę w postaci tokenów ADA.
Jak stakować ADA?
Masz dwie możliwości: dołączyć do istniejącego stake poola lub stworzyć własny i zostać jego operatorem. Dużym ułatwieniem jest automatyczny staking na platformie Binance. Aby czerpać zyski ze stakowania, wystarczy trzymać w portfelu odpowiednią kryptowalutę, np. ADA.
Ile zarobisz na stakowaniu ADA?
Wysokość nagród zależy od czasu stakowania oraz liczby zdeponowanych tokenów. Im większy masz udział w puli, tym większa będzie Twoja nagroda. Pamiętaj też o tym, że musisz odliczyć prowizję operatora stake poola. Na ostateczną wysokość zysku wpływa bezpośrednio kurs ADA.
Ola jest absolwentką Wyższej Szkoły Finansów i Prawa w Bielsku-Białej. Już na studiach zajęła się handlem na rynkach finansowych. Dodatkowe zajęcie wkrótce zaczęło przynosić spodziewane zyski i hobby zmieniło się w prawdziwą pasję. Dziś Ola dzieli się widzą nabytą w trakcie i po studiach, by pomagać początkującym w stawianiu swoich własnych pierwszych kroków. Jest również pasjonatką gier kasynowych, dzieli się swoją szeroką wiedzą na temat hazardu w internecie. Ola doskonale rozumie mechanizmy działania kasyn i podpowiada, jak grać bezpiecznie i odpowiedzialnie.