ADA Staking: Jak Wygenerować Pasywny Zysk Na Cardano? Kalkulator

Stakowanie ADA przynosi pasywny dochód posiadaczom kryptowaluty. Zapewne wiesz, że ADA, natywny token Cardano, nosi imię XIX-wiecznej matematyczki Ady Lovelace.

Czy zastanawiałeś się jednak, ile możesz zarobić na stakingu ADA (ang. How much can you earn from staking ADA)? Czym jest stake pool? Czy Twoje zasoby kryptowalut (ang. your crypto holdings) wpływają na wysokość nagród ze stakowania?

W artykule znajdziesz odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych ze stakowaniem Cardano (ADA).

Staking ADA: najpopularniejsze oferty [year]

Exmo – zarabiaj na największej platformie w Europie Wschodniej.

Aqru.io – sprawdzona platforma do stakingu dla początkujących użytkowników.

eToro – otrzymaj wysoki zysk ze stakowania!

Crypto.com – stakuj cardano na popularnej giełdzie kryptowalut.

Coinbase – zarabiaj na stakowaniu 5% w skali roku.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.

Staking cardano: najlepsze giełdy [year]

Gdzie stakować ADA?

Tokeny ADA możesz kupić i stakować na wielu giełdach krypto (tutaj przeczytasz, jak kupić cardano). W tym celu skorzystaj z bezpiecznych i przyjaznych użytkownikowi platform Exmo, eToro, Coinbase, Crypto.com i Aqru.

Exmo

Exmo logo

Platforma Exmo umożliwia handel parami kryptowalut z prowizją 0,1%. Broker gwarantuje bezpieczeństwo transakcji i prywatność danych.

W ofercie znajdziesz 59 kryptowalut i ponad 180 par walutowych. Skorzystasz z intuicyjnej aplikacji mobilnej i zaawansowanych narzędzi. Otrzymasz aktualizacje na temat ciekawych ruchów na rynku.

Plusy:

 • 185 par walutowych;
 • 59 kryptowalut;
 • 7 walut fiducjarnych;
 • Całodobowa obsługa klienta;
 • Największa platforma kryptowalutowa w Europie Wschodniej.

Minusy:

 • Brak wsparcia pomocy w języku polskim.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.

Aqru

aqru logo

Aqru to przyjazna platforma do stakowania kryptowalut. W skali roku zarobisz 12% na stablecoinach, 7% na ethereum i 7% na bitcoinie.

Platforma wychodzi naprzeciw oczekiwaniom początkujących inwestorów – pozwala zarabiać bez konieczności operowania dużymi zasobami kryptowalut. Odsetki przy stakowaniu nalicza od salda portfela kryptowalut, bez stosowania progów.

Plusy:

 • przyjazny interfejs,
 • łatwe wpłaty i wypłaty.

Minusy:

 • 20 USD za wypłatę kryptowalut.

eToro

Logotyp eToro (zielony)

Platforma eToro umożliwia zakup i sprzedaż kryptowalut oraz papierów wartościowych, a także handel kontraktami CFD. Wyróżnia ją intuicyjny interfejs i proste mechanizmy inwestycyjne.

Jednym z najpopularniejszych jest copy trading, czyli możliwość kopiowania strategii handlowej doświadczonych inwestorów.

eToro stosuje automatyczny staking. Jeżeli spełniasz kryteria (utrzymujesz otwartą pozycję na odpowiedniej kryptowalucie), dostajesz odpowiednią nagrodę.

Platforma wspiera staking Cardano (ADA) i Tron (TRX).

Poznaj opinie o eToro!

Plusy:

 • łatwa obsługa,
 • zerowa prowizja,
 • automatyczny staking.

Minusy:

 • nie zaspokaja oczekiwań doświadczonych traderów.

78% kont inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne podczas handlu CFD z tym dostawcą.
Zastanów się, czy możesz pozwolić sobie na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy.
Rynek kryptowalut jest bardzo zmienny i nieuregulowany w niektórych krajach UE.
Nie jest prowadzona ochrona konsumentów. Może obowiązywać podatek od zysków.

Crypto.com

Logo Crypto.com

Platforma Crypto.com działa od 2016 r. Obecnie skupia 10 mln inwestorów. Dysponuje własnym natywnym tokenem CRO.

Konto na Crypto.com uprawnia do założenia portfela DeFi, wzięcia szybkiej pożyczki, a także zarabiania na stakingu (dowiedz się, jak zarabiać na kryptowalutach). Do wyboru masz kilkadziesiąt kryptowalut, w tym także ADA.

Zapewnij sobie pasywny przychód! W tym celu, w sekcji Stake&Ern wybierz opcję CRO Staking (wymaga zdeponowania min. 10 tys. CRO na 6 miesięcy) lub Soft Staking (wystarczy, że utrzymasz odpowiednie saldo dzienne).

Plusy:

 • szybkość transakcji,
 • atrakcyjne nagrody za stakowanie.

Minusy:

 • duże korzyści i atrakcyjne rabaty wymagają dużych inwestycji.

Coinbase

Coinbase-logo

Coinbase cieszy się zaufaniem inwestorów. Z platformy korzysta ponad 20 mln użytkowników.

Atutem Coinbase jest duży wybór kryptowalut i brak limitów w handlu: wykonasz transakcje już od poziomu 2 USD. Platforma umożliwia też czerpanie zysków ze stakingu.

Zakładasz własny węzeł i stakujesz swoje kryptowaluty bez konieczności dzielenia się nagrodami z grupą delegatorów. Procedura nie jest skomplikowana i nie wymaga umiejętności programowania.

Dowiedz się więcej o giełdzie Coinbase!

Plusy:

 • zaufanie, doświadczenie i stabilność;
 • intuicyjne mechanizmy stakowania.

Minusy:

 • niewiele metod płatności.

Czy stakowanie ADA jest odpowiednie dla każdego inwestora?

Staking ADA jest możliwy, ponieważ Cardano to platforma proof-of-stake (ang. Cardano is a proof-of-stake platform).

Teoretycznie każdy może czerpać z niego korzyści. Wysoka stopa zwrotu zachęca do obstawiania. Jednak w praktyce okazuje się, że nie jest to propozycja dla każdego inwestora.

Blockchain (ang. the blockchain) powołał do istnienia Charles Hoskinson, współtwórca Ethereum. Sieć (ang. the network) jest specyficzna – to pierwszy w historii blockchain, którego powstaniu i rozwojowi towarzyszą badania naukowe.

Czym jest Cardano

Dla części inwestorów akademicka otoczka projektu jest gwarancją jego sukcesu. Wierzysz, że sieć Cardano czeka wielka przyszłość? Świetnie! Spełniłeś pierwszy warunek, żeby z satysfakcją stakować ADA.

Wiara w moc blockchainu Cardano i jego ekosystemu są niezbędne, aby zatrzymać ADA w portfelu na kilka miesięcy, a najlepiej lat. W takiej perspektywie altcoin zanotuje lukratywne wzrosty cen.

Stakowanie Cardano ma sens, jeżeli dobrze czujesz się w roli hodlera, nastawionego na długotrwałe pasywne zarabianie. Dla traderów szukających szybkiego zysku ADA nie jest atrakcyjną inwestycją.

Trzecim warunkiem i wyzwaniem jest zrozumienie zasad działania sieci Cardano. Tylko gruntowne poznanie blockchainu i mechanizmu konsensusu zapewni Ci sukces w samodzielnym stakowaniu ADA.

Jak czerpać pasywny dochód ze stakowania Cardano?

Staking Cardano jest możliwy (ang. staking on Cardano is possible) do prowadzenia na dwa sposoby. Pierwszym i najbardziej opłacalny polega na samodzielnym stakowaniu ADA.

Operatorzy stake pooli (ang. Stake-Pool Operators – SPO) otrzymują największe nagrody. Jednak ta forma stakingu wymaga dużych zasobów kryptowaluty i wiedzy na temat działania sieci blockchain.

Ponadto jest bardzo ryzykowna: błędy skutkują utratą nagród, a nawet części zdeponowanych tokenów.

Drugi sposób to delegowanie ADA do stake poola. Rola delegatora jest komfortowa i minimalizuje zagrożenie utraty aktywów. Jedyne ryzyko wiąże się z nieuczciwymi praktykami lub błędami SPO. Ich konsekwencje ponoszą także delegatorzy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.

Jak działa stake pool cardano?

kryptowaluta cardano Autentyczna decentralizacja jest możliwa tylko wtedy, gdy istnieje wiele stake pooli. Jednak z natury działania SPO wynika chęć przyciągania jak największej liczby delegatorów.

Pool (ang. the pool), który ma szansę zebrać większość delegacji z rynku, jest poważnym zagrożeniem dla istoty działania sieci – monopolizuje ją i centralizuje.

Aby utrzymać równowagę, twórcy sieci Cardano wprowadzili kryterium nasycenia. Po przekroczeniu przez stake pool progu określonej liczby delegacji wysokość nagród przestaje rosnąć.

Nowe delegacje mogą zasilać pulę, lecz prowadzi to tylko do zmniejszenia wysokości nagród, proporcjonalnie dla każdego delegatora. Dlatego delegowanie tokenów ADA do stake poola, który zbliża się do punktu nasycenia, może okazać się niewłaściwą strategią.

Wartość poziomu nasycenia jest obecnie arbitralnie narzucana przez zespół deweloperów Cardano. W przyszłości będzie o tym decydowała społeczność. Stanie się to w fazie Voltaire.

Jaki portfel wybrać do stakowania ADA?

Do stakowania Cardano polecane są portfele Daedalus, Yoroi lub Adalite (ranking portfeli cardano znajdziesz tu). Dużą popularnością cieszą się też portfele oferowane przez giełdy kryptowalut, np. portfel Exmo, który umożliwia automatyczne stakowanie.

Unikaj portfeli, które nie są znane i oferują wyjątkowo atrakcyjne warunki stakowania. Mogą być dziełem oszustów.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.

Jak działa kalkulator stawek Cardano?

Jeżeli przed rozpoczęciem stakowania (ang. start staking) chcesz wiedzieć, ile zarobią Twoje ADA, skorzystaj z kalkulatora wysokości nagród (ang. staking rewards calculator).

kalkulator ada staking

Aplikację opracowali programiści sieci Cardano.

Najpierw wybierasz opcję obliczeń dla delegowania tokenów lub samodzielnego stakowania. Potem wpisz liczbę ADA, które zamierzasz zdeponować i podaj prowizję wybranego przez siebie SPO.

Pamiętaj: wysokość nagród obliczona przy użyciu kalkulatora to prognoza, która nie musi pokryć się z ostatecznym wynikiem stakowania ADA. Prognozy cardano sprawdzisz tu.

Jakie są korzyści ze stakowania ADA?

Stakowanie Cardano (ang. Cardano staking) może być źródłem znacznych dochodów. Ostateczna kwota zarobionych ADA (ang. amount of ADA earned) jest zależna od wydajności i prowizji pobieranej przez SPO.

Zazwyczaj jest to nie więcej niż 5% od nagrody przypadającej na Twoje aktywa.

Zyski ze stakowania Cardano są wypłacane nie tylko w ADA, ale także w bitcoinach, dolarach amerykańskich lub euro. Jest to duże udogodnienie, szczególnie dla początkujących inwestorów.

Proces stakowania ADA (ang. the process of ADA staking) jest niezwykle ważny dla zachowania bezpieczeństwa sieci. Dzięki temu pozostaje odporna na zewnętrzne ataki i nieuczciwe praktyki wewnątrz społeczności.

Stakowanie powoduje, że każdy użytkownik działa w najlepszym interesie sieci (ang. in the best interest of the network).

Przeczytaj również:

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Na czym polega staking Cardano?

Do stakowania służy ADA, natywny token Cardano. Z punktu widzenia użytkownika staking polega na trzymaniu w portfelu określonej liczby tokenów przez ustalony czas. W zamian za to hodler otrzymuje nagrodę w postaci tokenów ADA.

Jak stakować ADA?

Masz dwie możliwości: dołączyć do istniejącego stake poola lub stworzyć własny i zostać jego operatorem. Dużym ułatwieniem jest automatyczny staking na platformie Exmo. Aby czerpać zyski ze stakowania, wystarczy trzymać w portfelu odpowiednią kryptowalutę, np. ADA.

Ile zarobisz na stakowaniu ADA?

Wysokość nagród zależy od czasu stakowania oraz liczby zdeponowanych tokenów. Im większy masz udział w puli, tym większa będzie Twoja nagroda. Pamiętaj też o tym, że musisz odliczyć prowizję operatora stake poola. Na ostateczną wysokość zysku wpływa bezpośrednio kurs ADA.

Artykuły

Ola jest absolwentką Wyższej Szkoły Finansów i Prawa w Bielsku-Białej. Już na studiach zajęła się handlem na rynkach finansowych. Dodatkowe zajęcie wkrótce zaczęło przynosić spodziewane zyski i hobby zmieniło się w prawdziwą pasję. Dziś Ola dzieli się widzą nabytą w trakcie i po studiach, by pomagać początkującym w stawianiu swoich własnych pierwszych kroków.