Token NFT: Co To Znaczy? Jak Działa Niewymienialny Token? Przykłady

NFT (Non-Fungible Token) bezdyskusyjnie jest największym trendem 2021 roku w świecie kryptowalut, ale to dopiero zalążek tego, co może nadejść.

Coś, o czym jeszcze niedawno wiedzieli tylko zagorzali fani kryptograficznych technologii, dzisiaj jest na ustach wszystkich. Muzea, domy aukcyjne, kluby sportowe, celebryci a nawet niektórzy mało znani artyści zarobili na swoich pierwszych NFT miliony dolarów.

Zaś samozwańczy cyfrowi znawcy sztuki wyszukują co ciekawsze kolekcje i inwestują w nie. Warto, bo jeden dobry wybór potrafi pomnożyć początkowy kapitał o 100, a w niektórych przypadkach nawet 1000 i więcej razy.

Jednak czym tak naprawdę są tokeny NFT? Jak działają? Skąd biorą się ich zawrotne ceny i czy wciąż warto je kupować i sprzedawać?

Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w artykule.

Token NFT: Jak kupić ETH w 4 krokach

 1. Wybierz najlepszą ofertę: Binance.
 2. Załóż konto.
 3. Dokonaj pierwszej wpłaty.
 4. Kup ETH.

78% kont inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne podczas handlu CFD z tym dostawcą.
Zastanów się, czy możesz pozwolić sobie na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy.
Rynek kryptowalut jest bardzo zmienny i nieuregulowany w niektórych krajach UE.
Nie jest prowadzona ochrona konsumentów. Może obowiązywać podatek od zysków.

Token NFT: Najpopularniejsze oferty 2024

Czym są tokeny NFT?

token nft Ze wstępu wiesz już, że skrót NFT pochodzi od Non-Fungible Token. Co to znaczy?

Termin „non-fungible” odnosi się do faktu, że dany rodzaj tokena kryptograficznego jest niewymienialny, jedyny w swoim rodzaju i ściśle łączy się z jakimś przedmiotem (wirtualnym bądź materialnym).

Innymi słowy: token NFT zawiera informacje, które wyraźnie odróżniają go od innych tokenów.

Dobrym przykładem tokenów NFT są przedmioty kolekcjonerskie (np. sportowe karty kolekcjonerskie), ale również wirtualne rysunki i inne formy sztuki, unikalne przedmioty w grach komputerowych (przeczytaj więcej o najlepszych grach NFT) czy chociażby nazwy domen w blockchainie. Co ciekawe, w ten sposób można też zabezpieczyć przedmioty realnie istniejące w świecie.

Gdy kupujesz NFT, stajesz się właścicielem tego jedynego, oryginalnego kawałka kodu, do którego przypisana jest dana rzecz.

Porównaj to sobie do kupna obrazu autorstwa np. Leonarda da Vinci. Mimo że na świecie może być milion kopii tego dzieła, oryginał jest tylko jeden — i ty jesteś jego właścicielem. Niewymienialny token możesz potem trzymać w portfelu kryptowalut (tutaj przeczytasz o nim więcej)  albo sprzedać komuś innemu.

78% kont inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne podczas handlu CFD z tym dostawcą.
Zastanów się, czy możesz pozwolić sobie na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy.
Rynek kryptowalut jest bardzo zmienny i nieuregulowany w niektórych krajach UE.
Nie jest prowadzona ochrona konsumentów. Może obowiązywać podatek od zysków.

Jak działają tokeny NFT?

nft jak działa Token NFT nie istnieje bez sieci blockchain. To właśnie tam jest zapisywany, co ma charakter trwały. Póki istnieje dany blockchain, póty będzie istniał jedyny w swoim rodzaju token.

Przeczytaj więcej o technologii blockchain!

Mimo to nie każda sieć nadaje się dla tokenów NFT (dla przykładu: Bitcoin zupełnie nie kwalifikuje się do tego zadania).

Póki co większość niewymienialnych tokenów działa w oparciu o sieć Ethereum. Jednym ze standardów jest np. ERC-721.

Warto zaznaczyć, że w zależności od rodzaju bazowej struktury sieci, stworzenie i wydanie NFT może się nieco różnić (tutaj przeczytasz, jak stworzyć NFT za darmo).

Jednak warunki handlu tokenami pozostają takie same. Jeśli chcesz wejść na rynek NFT, potrzebujesz odpowiedniego portfela (np. MetaMask). Wymóg ten jest konieczny, ponieważ własność danego przedmiotu jest przypisywana do twojego adresu.

Interesuje cię aktywne uczestnictwo w rynku? W takim razie najlepiej zrobisz, jeśli zarejestrujesz się na platformie (jedną z najpopularniejszych jest OpenSea), która prowadzi aukcje i bezpośrednią sprzedaż tokenów NFT.

Do inwestycji przyda ci się również ETH, ponieważ to właśnie na tej technologii blockchain opiera się większość rynku.

Sprawdź, ranking najtańszych NFT!

Zastosowanie tokenów NFT

nft napis diament Praktyczna aplikacja niewymienialnych tokenów wciąż jest tematem kontrowersyjnym.

Póki co obserwujemy wokół nich ogromny szum, który wywindował ceny za niektóre wirtualne dzieła sztuki do niewyobrażalnych rozmiarów.

Mimo to potencjał tego odłamu technologii blockchain jest ogromny. Jakby nie było, stworzysz tokeny NFT praktycznie dla każdego unikalnego produktu.

Dla niektórych rodzi to ogromne możliwości inwestycyjne. Cyfrowi znawcy sztuki nieustannie wyszukują nowe kolekcje obrazów (i nie tylko), a następnie spekulują na temat ich przyszłej wartości.

Czasem się to opłaca, bo zarobki w tym sektorze potrafią być naprawdę absurdalne. Niektóre tokeny NFT osiągają wartość nawet kilku milionów dolarów.

Dowiedz się, jak zarabiać na kryptowalutach!

Zaś dla innych taka forma sprzedaży dzieł jest szansą na większą niezależność. Weźmy na przykład dowolny zespół muzyczny. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby sprzedawał swoim fanom zindywidualizowane albumy swojego autorstwa w formie NFT.

Dzięki temu muzycy mają szansę na nie tylko większy zarobek, ale również zacieśnienie więzów ze słuchaczami.

Co więcej, tokeny NFT pozwalają na stworzenie dodatkowych promocji dla najbardziej oddanych fanów (np. siedzeń premium na koncercie).

Świat sportu już zauważył okazję i m.in. poprzez karty kolekcjonerskie przygotowuje strategie marketingowe ze specjalnymi ofertami dla posiadaczy niewymienialnych tokenów.

Nic dziwnego, że ludzie wręcz oszaleli na punkcie NFT. Zastanjakie NFT kupićawiasz się, w jakie tokeny zainwestować? Przeczytaj, jakie NFT kupić!

78% kont inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne podczas handlu CFD z tym dostawcą.
Zastanów się, czy możesz pozwolić sobie na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy.
Rynek kryptowalut jest bardzo zmienny i nieuregulowany w niektórych krajach UE.
Nie jest prowadzona ochrona konsumentów. Może obowiązywać podatek od zysków.

Przykładowe NFT

nft grafika Jako że każdy temat jest lepiej zrozumiały dzięki przykładom, poniżej przedstawimy ci faktycznie istniejące wirtualne dzieła sztuki oraz inne formy tokenów NFT.

Samodzielnie oceń, czy nowy trend ze świata kryptowalut rzeczywiście może być tyle wart, czy jest to tylko chwilowa fascynacja nowymi możliwościami technologicznymi.

Pierwszym ciekawym przykładem jest limitowana edycja wydruków Banksy’ego z 2006 roku o wiele mówiącej nazwie „Morons” („Idioci”). To seria 500 kartek z napisem „I can’t believe you morons actually buy this shit” („nie wierzę, że jesteście tak głupi, aby to kupić”).

Egzemplarz numer 325, z oficjalnym potwierdzeniem autorstwa, został sprzedany pod koniec 2020 roku na aukcji za cenę 33 tys. dolarów. Zaś w marcu 2021 roku właściciel stworzył token NFT z tym napisem w formie cyfrowej i sprzedał na OpenSea za sumę (bagatela) 840 tys. dolarów.

Cenę bez dwóch zdań podniósł popularny wówczas film, na którym zamaskowani osobnicy oficjalnie spalili fizyczną kopię dzieła. Zrobili to dlatego, aby cała jego wartość przeszła na token NFT.

Innym ciekawym przykładem jest pierwszy oficjalny tweet, który opublikował właściciel Twittera, Jack Dorsey. Po dokładnie 15 latach stworzył token NFT i przypisał do niego wspomnianą wiadomość, czym nadał jej wartość kolekcjonerską. Trudno w to uwierzyć, ale ktoś był skory zapłacić za jego tweeta 2,5 miliona euro!

Kolejnym ciekawym przykładem są tzw. „EtherLambos”, czyli grafiki samochodów wzorowanych na popularnej marce motoryzacyjnej Lamborghini. Najrzadszym autem z tej serii jest model Satoshi, który aktualnie osiąga wartość min. 50 tys. dolarów (niektóre sztuki chodzą nawet po kilkaset tysięcy).

Przypominamy, że nie mówimy tu o prawdziwym samochodzie, tylko o grafice nabytej drogą elektroniczną.

Zalety i wady NFT

Mimo że NFT (Non-Fungible Token) ma ogromny potencjał na przyszłość, dziś wciąż jest bardzo młodym rynkiem.

Już z tego jednego faktu wynika kilka wad i zalet wirtualnej własności, które mogą z biegiem czasu odejść w zapomnienie.

Jednak teraz są jak najbardziej aktualne, dlatego poniżej przybliżymy ci wszystkie plusy i minusy NFT — zarówno te wynikające z młodości rynku, jak i bardziej ogólne.

Zapoznaj się z nimi, a następnie dowiedz się, jak zarobić na NFT!

Zalety

 • Z perspektywy branży kryptowalutowej duży popyt na NFT jest jak najbardziej pozytywną rzeczą, ponieważ przyciąga uwagę i prowokuje do dalszej debaty na temat potencjału, jaki niesie ze sobą technologia blockchainów. Przede wszystkim sieć Ethereum i jej zwolennicy mają powód do zadowolenia z racji popularności standardu ERC-721 i jego adopcji.
 • Z drugiej strony trend NFT przyczynia się do dalszego rozwoju rynku kryptowalut, a przede wszystkim nowych miejsc wymiany oraz standardów w tworzeniu tokenów. Nawet jeśli po drodze zdarzą się jakieś błędy, plus jest taki, że postęp w dziedzinie blockchainów stał się czymś bardzo pożądanym.
 • Branża sztuki i sportu poprzez rynek NFT zyska najwięcej. Niewymienialny token sprawia, że każdy artysta i sportowiec zdobędzie więcej kontroli nad sprzedażą swojego wizerunku, marki, itd., a dzięki temu otrzyma nowe możliwości zarobku.

Oprócz powyższych NFT ma również bardziej bezpośrednie zalety, czyli:

 • niski koszt produkcji (stworzenie tokena kosztuje zaledwie kilkanaście dolarów),
 • niektóre tokeny NFT szybko zyskują na wartości (w tym sektorze sprzedaż dzieła za milion dolarów lub więcej nikogo już nie dziwi),
 • kryptowaluty związane z NFT to również bardzo dobra opcja inwestycyjna, która wraz z rozwojem rynku staje się cenniejsza.

78% kont inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne podczas handlu CFD z tym dostawcą.
Zastanów się, czy możesz pozwolić sobie na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy.
Rynek kryptowalut jest bardzo zmienny i nieuregulowany w niektórych krajach UE.
Nie jest prowadzona ochrona konsumentów. Może obowiązywać podatek od zysków.

Wady

 • Pierwszą i najważniejszą wadą jest ryzyko bańki inwestycyjnej. To co zaczęło się od wirtualnego kota (crypto kitties) i kart kolekcjonerskich z graczami NBA, dziś jest prawdziwym szaleństwem. Do rynku NFT wpływa ogromny strumień gotówki — nieraz od ludzi, którzy szukają zysku w tym nagłym trendzie i nie mają czystych intencji.
 • W efekcie ceny wielu obiecujących projektów wzrosły do tego stopnia, że z jednej strony przeciętny człowiek może tylko pomarzyć o kupnie któregokolwiek z nich. Zaś z drugiej szczęśliwy nabywca dziś, może stracić majątek jutro, gdy bańka na rynku w końcu pęknie. Taki scenariusz prawdopodobnie wywoła mnóstwo negatywnych emocji, które przegrani inwestorzy będą wiązali z kryptowalutami.
 • Do tego dochodzi fakt, że token NFT w gruncie rzeczy sam w sobie nie ma żadnej wartości. Zyskuje ją tylko wtedy, gdy ludzie mu ją nadają (np. w sytuacji, gdy wielu kupców chciałoby nabyć jeden obiekt). Koniec końców jak mamy wycenić sztukę — tym bardziej wirtualną?
 • Finalnie warto wspomnieć, że nad NFT (tak samo jak na kryptowalutami) wisi widmo regulacji. Według niektórych tokeny mogą być klasyfikowane jako niezarejestrowane papiery wartościowe.

78% kont inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne podczas handlu CFD z tym dostawcą.
Zastanów się, czy możesz pozwolić sobie na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy.
Rynek kryptowalut jest bardzo zmienny i nieuregulowany w niektórych krajach UE.
Nie jest prowadzona ochrona konsumentów. Może obowiązywać podatek od zysków.

Jak kupić NFT? Jaką kryptowalutą?

grafika z ludźmi i nft Jeśli niewymienialny token i jego idea wzbudziły twoje zainteresowanie, naturalnym jest zadanie pytania: jak i za pomocą której kryptowaluty mogę go nabyć?

Tutaj przeczytasz więcej o kryptowalutach.

Wiedz, że póki co kupno NFT jest znacznie bardziej skomplikowane, niż handel cyfrowymi monetami.

M.in. dlatego, że większość tokenów kupisz tylko i wyłącznie za pomocą ETH, bo zostały wydane w tej sieci.

Odpowiednia ilość etheru będzie ci potrzebna w jeszcze jednym celu. Płacisz nim prowizję od transakcji w blockchainie (tzw. gas fees).

To napisawszy należy zaznaczyć, że ostatnio pojawia się coraz więcej wyjątków od tej reguły. Regularnie powstają nowe platformy do handlu NFT, które korzystają z własnej krypto waluty.

Ponadto inne sieci blockchain również udostępniają możliwość tworzenia i handlu tokenami, które posiadają wartość kolekcjonerską (znajdziesz je w naszym rankingu najdroższych NFT na świecie).

Mimo to niekwestionowanym królem w tym sektorze nadal pozostaje Ethereum.

Które kryptowaluty warto kupować w 2024?

Podpowiadamy, które kryptowaluty warto kupować w 2024 roku, aby zrealizować satysfakcjonujący zysk. Wbrew pozorom, wybór nie jest prosty. Wielokrotnie mieliśmy przykłady, że nawet głośne projekty traciły wartość. Dlatego zapoznaj się z naszą recenzją i wyrób własne zdanie.

Przybliżamy Lucky Block oraz DeFi Coin. Te dwa projekty z sektora zdecentralizowanych finansów zapowiadają się bardzo obiecująco.

Tamadoge

tamadoge logo Tamadoge stanowi połączenie metaverse oraz rozgrywki play-to-earn (graj i zarabiaj).

Ponadto z racji nazwy i designu zalicza się do memecoinów z serii doge, dzięki czemu łatwiej zdobywa popularność.

Projekt umożliwia graczom kupno, rozwój i rozmnażanie własnych wirtualnych zwierząt Tamadoge Pets. Rozgrywka jest tutaj podobna do słynnej gry Tamagotchi z lat 90.

Gdy pupile dorosną, będą mogły brać udział w rywalizacji ze zwierzętami innych graczy. Zdobędą w ten sposób nagrody denominowane w TAMA. Innymi słowy: użytkownicy będą zarabiali na aktywnym udziale w świecie Tamadoge.

TAMA posłuży im także do kupna dodatkowych przedmiotów i gadżetów, dzięki którym jeszcze lepiej rozwiną swoje zwierzaki.

Co więcej, Tamadoge wyróżnia się również pod względem ekonomicznym. Natywny token TAMA jest deflacyjny, gdyż jego maksymalna podaż wynosi 2 miliardy sztuk, a ponadto każda transakcja będzie spalała 5% przesyłanych monet.

W efekcie kryptowaluta z biegiem czasu stanie się deficytowa, co pozytywnie wpłynie na jej kurs.

Battle Infinity

Logo Battle Infinity Lubisz grać w gry na blockchainie? Szukasz źródeł pasywnego dochodu?

Prawdopodobnie zainteresuje cię projekt Battle Infinity. Oferuje wirtualny świat, który łączy gry online z NFT.

Platforma powstała niedawno, jednak szybko się rozwija.

Jej główną funkcją jest Premier League – sportowa gra fantasy, w której gracze rywalizują między sobą i zdobywają atrakcyjne nagrody.

Podstawą ekosystemu Battle Infinity jest kryptowaluta IBAT – natywny token sieci oparty o Binance Smart Chain.

Moneta służy jako waluta wewnątrz metawersum. Za IBAT zrobisz zakupy na rynku NFT Battle Market i giełdzie Battle Swap. Token jest wykorzystywany także do przetwarzania transakcji i dystrybucji nagród za staking.

Posiadacze IBAT, którzy zablokują swoje monety na platformie Battle Stake, otrzymają odsetki. Ich wysokość zależy od tego, jak długo twoje IBAT pozostaną zablokowane.

Wolisz zarabiać na NFT? W Battle Infinity masz taką możliwość. Niewymienialne tokeny zdobędziesz w grze w ramach nagrody za dobre wyniki. Sprzedasz je na rynku Battle Market.

Niedawno rozpoczęła się przedsprzedaż IBAT. Kryptowalutę kupisz za pomocą binance coin. W fazie przedsprzedaży obowiązuje promocyjna cena.

W oparciu o kurs wymiany BNB/USD, token IBAT jest wyceniany na ok. 0,0015 USD. Kwota minimalnej inwestycji wynosi 0,1 BNB, czyli ok. 22 USD.

Faza przedsprzedaży została zaplanowana na 90 dni. Masz więc ograniczony czas na zakup IBAT w niższej cenie.

Lucky Block

lucky block Lucky Block zadebiutował na rynku w styczniu 2022, a zainteresowanie inwestorów było ogromne.

Przedsprzedaż zakończyła się przed planowanym terminem, a token w krótkim okresie znacznie zyskał na wartości. Co stoi za tymi sukcesami?

Zespół Lucky Block oferuje ogólnoświatową, zdecentralizowaną loterię pieniężną. Weźmie w niej udział każdy, nawet jeśli prawo jego kraju na to nie pozwala. Jak to możliwe?

Loteria jest w pełni zdecentralizowana i anonimowa. Nie potrzebujesz żadnego konta, wystarczy portfel kryptowalutowy i tokeny LBLOCK. Kup je na Pancake Swap, LBank, albo własnej stronie projektu. Tam zapłacisz za nie nawet walutą fiat.

Z tokenami LBLOCK weź udział w codziennej loterii i wygraj 2% puli jackpot. Jesteś fanem tej rozrywki? Zdobądź rzadki token NFT, a Twoje wygrane będą podwójne! Trzymając swoje tokeny w portfelu, każdego dnia dostaniesz dywidendę i pasywnie powiększysz swój kapitał.

DeFi Coin

Logo DeFi Coins Zdecentralizowana giełda DeFi Swap to funkcjonalność, którą rozwija zespół DeFi Coin.

Jest ona wspierana natywnym tokenem DEFC, który przetrzymuje jej wartość. Oprócz możliwości wymiany tokenów, DeFi Swap oddaje Ci do użytku jeszcze kilka ciekawych opcji zarabiania.

Chcesz zarabiać pasywnie i inwestować w długim terminie? Dołóż swoje tokeny do puli i zostań dostawcą płynności. Da Ci to udział w puli o wartości 0,25% wszystkich transakcji na giełdzie, proporcjonalny do ilości włożonych monet.

Drugą ciekawą opcją jest staking. Zamroź swój kapitał na 30 dni i ciesz się odsetkami w wysokości 30% rocznie! Chcesz zainwestować na dłużej? APY w okresie roku wynosi aż 75%.

Warto podkreślić, że cena tokenu DEFC jest związana z wynikami giełdy. Obserwuj, jak radzi sobie DeFi Swap. Kiedy giełda rozwinie się na dobre, cena jej kryptowaluty także wzrośnie.

Gdzie handlować kryptowalutami? Ranking brokerów

Chcesz zarabiać na kryptowalutach (również tych dotyczących NFT)? W takim razie będzie ci potrzebny zaufany pośrednik transakcji, który jest bezpieczny, prosty w obsłudze i — co najważniejsze — tani.

Poniżej znajdziesz ranking brokerów, którzy spełniają te kryteria. Ponadto każdy z nich regularnie zdobywa wysokie noty w naszych redakcyjnych testach.

1. Binance

binance coin logo

 • Największa giełda kryptowalut na świecie pod względem wolumenu transakcji;
 • Ponad 600 różnych kryptowalut i regularne dodawanie nowych;
 • Konkurencyjne opłaty transakcyjne;
 • Dodatkowe zniżki na prowizje dla użytkowników posiadających token BNB;
 • Różnorodność metod płatności;
 • Zaawansowane narzędzia handlowe i analityczne.
[/su_list]

2. Libertex Libertex logotyp

 • Ponad 20 lat doświadczenia;
 • Zerowe spready (zamiast nich niskie prowizje od transakcji);
 • 50+ krypto do wyboru;
 • Oprócz tego ponad 200 innych aktywów w ofercie;
 • Dostęp do dwóch platform transakcyjnych (autorskiej i MetaTradera 4);
 • Bezpieczeństwo (nadzorowany przez CySEC).

Jak wymienić kryptowalutę na NFT?

Jak już pisaliśmy, do kupna NFT potrzebujesz ETH. Najłatwiej zaopatrzysz się w tę kryptowalutę za pośrednictwem zwycięzcy naszego rankingu — Binance.

To regulowany broker, który daje gwarancję ochrony depozytu do 20 tys. EUR oraz pozwala na zakup ETH bez prowizji, z minimalnym spreadem.

Później możesz wysłać ether do portfela Binance, a stamtąd na platformę, która sprzedaje NFT. Wszystko to zrobisz w 3 krokach, co zajmie maksymalnie 10-15 minut.

Krok 1: Załóż konto

Najpierw wejdź na stronę brokera i załóż konto. Wystarczy, że wypełnisz formularz rejestracyjny, który składa się z trzech pól:

 • nazwy użytkownika,
 • hasła,
 • adresu e-mail.

Na koniec zaznacz, że zgadzasz się na regulamin usługi i zakończ rejestrację. Później, na platformie, czeka cię jeszcze weryfikacja tożsamości zgodnie z zasadami KYC.

Strona domowa aplikacji Binance

Krok 2: Wpłać depozyt

Masz już konto? W takim razie przelej na swój rachunek inwestycyjny pierwsze pieniądze. Zrobisz to za pomocą różnych metod: karty kredytowej/debetowej, PayPala, przelewu bankowego, etc.

Nie ma prowizji od wpłat.

Po prostu kliknij przycisk „Wpłać środki”, a otworzy się przed tobą nowe okno z opcjami przelewu. Wybierz kwotę, walutę oraz metodę płatności i finalnie zatwierdź transfer pieniędzy.

Krok 3: Kup ETH

Gdy środki znajdą się na rachunku, możesz przejść do kupna ETH. Po prostu wpisz nazwę „Ethereum” w wyszukiwarce platformy, a szybko odnajdziesz odpowiednie aktywa.

Jak kupić kryptowaluty na Binance

Kliknij w nie, a otworzy się menu handlu. Wpisz interesującą cię ilość kryptowaluty, ustaw dźwignię na x1 (tak kupujesz prawdziwe ETH) i zatwierdź transakcję.

Swoje inwestycje sprawdzisz w zakładce portfolio.

Więcej o tym, jak kupić ethereum przeczytasz tu.

Krok 3: Kup NFT

Przy pomocy ethereum zakupisz wybrane tokeny NFT. Aby dokonać transakcji, połącz swój portfel z wybranym rynkiem – np. OpenSea lub NiftyGateway.

Następnie wybierz kategorię NFT, która cię interesuje. Kliknij „kup teraz”, aby sfinalizować transakcję.

Zainteresowany? Przeczytaj więcej w naszym poradniku „Jak kupić NFT”.

78% kont inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne podczas handlu CFD z tym dostawcą.
Zastanów się, czy możesz pozwolić sobie na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy.
Rynek kryptowalut jest bardzo zmienny i nieuregulowany w niektórych krajach UE.
Nie jest prowadzona ochrona konsumentów. Może obowiązywać podatek od zysków.

Podsumowanie

Tokeny NFT są gwiazdami tego sezonu, jeśli chodzi o rynek kryptowalut. Od początku 2021 roku ich sprzedaż osiągnęła pułap 500 milionów dolarów i ciągle rośnie.

Zaś w mediach regularnie pojawiają się wzmianki o kolejnych celebrytach, sportowcach czy firmach, które planują swój debiut w tym sektorze.

Dla rynku kryptowalut jest to ogromne błogosławieństwo, ponieważ ekscytacja tematem NFT przyciąga wielu nowych użytkowników oraz uwagę medialną, co sprzyja wzrostom cen.

Okazję najlepiej wykorzystasz za pośrednictwem brokera Binance, u którego nie tylko kupisz kryptowaluty niezbędne do handlu NFT, ale również możesz spekulowac na temat wzrostu lub spadku ich kursu.

Mimo to zachowaj ostrożność. Wiele tokenów osiągnęło kosmiczną wartość, ale to nie znaczy, że utrzymają ją w przyszłości. Gdy minie pierwsza fala zainteresowania NFT, bańka prawdopodobnie pęknie i wiele dzieł drastycznie potanieje.

FAQ — Najczęściej zadawane pytania

Który blockchain nadaje się pod NFT?

Najpopularniejsza pod tym względem jest sieć Ethereum. Jednak na rynku regularnie pojawiają się nowi gracze, którzy nieraz oferują lepsze warunki od aktualnego króla.

Czy potrzebuję portfela kryptowalut do handlu NFT?

Tak. Kupno wirtualnych aktywów przypisuje je do konkretnego adresu, więc potrzebujesz portfela, który obsługuje daną sieć.

Czy mogę stworzyć swoje NFT?

Możesz! Wystarczy że stworzysz na komputerze swoje własne dzieło sztuki i prześlesz je do wybranego miejsca wymiany. Sam ustalasz jego wartość i w jakiej sieci będzie się znajdowało.

Artykuły

Krzysztof swoją wiedzę i umiejętności zdobywał i rozwijał latami. Handel na giełdzie pochłonął go w młodym wieku i szybko stał się jego sposobem na życie. Do jego głównych zainteresowań należy rynek kryptowalut. Jako jeden z pierwszych posiadaczy bitcoin w Polsce zna temat na wylot i chętnie dzieli się swoją wiedzą z naszymi czytelnikami.