S&P 500 futures

Index SP500

1395

We wtorek na porannej sesji europejskiej notowania dolara albo nie zmieniły się, albo wzrosły w stosunku do pozostałych walut z grupy G10, co wynika z braku ważniejszych zdarzeń gospodarczych. Amerykańska waluta umocniła się względem NZD, CHF, GBP i SEK, dokładnie w tej kolejności.

Korona szwedzka nieznacznie osłabiła się wobec USD po publikacji indeksu PPI dla tego skandynawskiego kraju, który spadł w lipcu do poziomu 1,4% r/r z poziomu 2,3% r/r w poprzednim miesiącu. Spadek indeksu cen produkcyjnych, w połączeniu z niezmienionym wskazaniem CPI z tego miesiąca, stanowi dowód na to, że gospodarce szwedzkiej cały czas grozi inflacja. Ostatnie mieszane dane ze Szwecji, w połączeniu z posiedzeniem Szwedzkiego Banku Narodowego w przyszłym tygodniu i powszechnymi wyborami we wrześniu, zwiększają niepewność odnośnie do kierunku, w jakim będzie poruszać się szwedzka korona.

W poniedziałek indeks S&P 500 po raz pierwszy przeciął powyżej poziomu 2000, ale nie zdołał utrzymać się na tej wysokości i zamknął sesję nieznacznie poniżej tego poziomu. Niemniej jednak, w tym roku zdołał zamknąć sesję na rekordowym poziomie ponad 20 razy w następstwie pięcioletniego ożywienia rynku byka. Teraz uwaga inwestorów skupi się na wyniku wtorkowego, popołudniowego spotkania prezydenta Rosji, Władimira Putina, z prezydentem Ukrainy, Petrem Poroszenko, w Mińsku. Jeśli dojdzie do porozumienia między tymi dwoma przywódcami, będą to pierwsze udane negocjacje między nimi i jakiekolwiek komentarze dotyczące zakończenia wrogich działań prawdopodobnie wzmocnią rynki kapitałowe.

Na porannej sesji europejskiej indeks S&P 500 futures delikatnie zanurkował, nieco poniżej psychologicznej bariery oporu 2000 (R1) (do wysokości 1999,25). Spadek zatrzymał się na poziomie wsparcia 1992 (S1), co przełożyło się na utrzymanie zwyżkowego trendu w krótki okresie. Indeks nadal kreśli wyższe szczyty i wyższe dołki powyżej obu średnich kroczących. Niemniej jednak, uwzględniając bliskie położenie psychologicznego poziomu oporu 2000 (R1) i oznaki osłabienia na analizach technicznych momentum, wydaje mi się, że może być już za późno, aby zyskać na tym zwyżkowym trendzie. Wskaźnik RSI spadł poniżej swojej czarnej linii trendu zwyżkowego i przetestował ją jako opór, tworząc niższy szczyt. To sygnalizuje negatywną dywergencję między oscylatorem a akcją ceny. Co więcej, oscylator MACD uformował szczyt, a następnie spadł poniżej swojej linii sygnałowej, co utwierdza mnie w przekonaniu, że trend zwyżkowy traci impet. Na chwilę obecną zalecałbym powstrzymać się od jakichkolwiek decyzji, ponieważ jest jeszcze za wcześniej na to, aby mówić o korekcie. Wyraźne przecięcie poniżej linii wsparcia 1992 (S1) jest wymagane, aby indeks zaczął się wycofywać. Taki ruch skierowałby kurs najpierw ku kolejnemu wsparciu na wysokości 1980 (S2). Jednakże, na obrazie w skali makro, nadal utrzymuje się ogólny trend zwyżkowy, gdyż indeks kreśli wyższe szczyty i wyższe dołki powyżej 200-dniowej średniej kroczącej od dnia 10 listopada 2012 roku.

Poziomy wsparcia indeksu SP500: 1992 (S1), 1980 (S2), 1970 (S3)

Poziomy oporu SP500: 2000 (R1)