Akcje Spotify

1802

Spotify to usługa strumieniowej transmisji muzyki, wideo i podcastów z siedzibą w Sztokholmie, w Szwecji. Firma weszła na giełdę w 2018 roku, a została założona w 2008 roku. Spotify zyskał popularność dzięki naśladowaniu funkcjonalności pobranej biblioteki muzycznej i umożliwieniu użytkownikom odtwarzania muzyki na żądanie, zamiast za pośrednictwem usługi przypominającej radio. Spotify jest dostępny na różnych platformach i w różnych krajach. Został założony przez Daniela Ek i Martina Lorentzona.

Kurs Akcji Spotify

 

Spotify – kurs i notowania

Logotyp eToro (zielony)

67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.

 

Spotify – analiza fundamentalna

 

Historia Spotify

Spotify to muzyczna firma streamingowa założona w 2006 roku w Sztokholmie w Szwecji przez Daniela Ek i Martina Lorentzona. Ek jest obecnym dyrektorem zarządzającym firmy. Spotify, jako jedna z oryginalnych platform streamingowych, pomogła w pionierskim dzieleniu się muzyką freemową. Ten model biznesowy wykorzystuje dostępność darmowych treści online jako główny punkt sprzedaży. Podstawowe usługi są bezpłatne, a wersje Premium mogą być dodawane później.

Choć Spotify musiał zmierzyć się z wrogością niektórych artystów, ostatecznie okazał się odporny i odniósł ogromny sukces. Zamiast płacić za jednorazowe produkty, Spotify płaci artystom opłatę za każdym razem, gdy ich muzyka jest przesyłana strumieniowo. Mimo, że opłata za streaming może być niska, sama wielkość strumienia daje artystom źródło stałego dochodu.

Mimo, że Spotify rzadko wychodzi na wierzch, udało mu się przetrwać i umocnić na tyle, że zadebiutował na NYSE w kwietniu 2018 roku. Firma podjęła inicjatywy mające na celu współpracę z artystami i wytwórniami muzycznymi, aby być postrzeganą bardziej jako przyjaciele artystów. Względny sukces tych inicjatyw doprowadził do wzrostu udziałów w miesiącach letnich, które od tego czasu spadły.

Inwestowanie w Spotify: wszystko, co musisz wiedzieć

  • Spotify pomyślnie zadebiutował na NYSE 3 kwietnia 2018 roku, z ceną otwarcia 165,90 USD. Giełda ustaliła kurs referencyjny na poziomie 132 USD na podstawie obliczeń akcji na 29,5 mld USD. Wartość ta bardzo szybko wzrosła o 25%.
  • W dniu 3 stycznia 2019 roku kurs akcji Spotify na NYSE wyniósł 117,17 USD.
  • Indeks rynku technologii NASDAQ przyjął Spotify z początkowym kursem 149 USD. Na dzień 2 stycznia 2019 roku wyniósł on 113,74 USD. Akcje NASDAQ Spotify wzrosły do ponad 190 USD w lipcu/sierpniu 2018 roku, ale od października stopniowo spadają.
  • W styczniu 2019 roku Spotify miał 200 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie i 87 milionów abonentów.
  • Spotify stworzył aplikacje dla urządzeń mobilnych, w tym Windows, MacOS, Linux OS, Android, iOS i Windows Phone. Posiada również własny system Spotify Connect, który pozwala użytkownikom na słuchanie muzyki za pośrednictwem Spotify i uruchamianie jej na różnych urządzeniach, od głośników samochodowych po inteligentne zegarki.
  • W listopadzie 2018 roku Spotify połączył się z Google Home, aby świadczyć usługi za pośrednictwem technologii rozpoznawania głosu Google. Oczekuje się, że przyczyni się to do stworzenia profilu usług firmy zajmującej się transmisją strumieniową.
  • Sugestie dotyczące przyszłego sukcesu Spotify obejmują możliwość założenia własnego studia nagraniowego i sprzętu. Firma nadal zmaga się z konkurencją ze strony Apple i Amazon o muzykę, która może być odtwarzana na konkretnych urządzeniach. Współpraca z Google Home to dobry krok, ale ceny akcji jeszcze na tym nie zyskały.

Każdy, kto chciałby zainwestować w akcje Spotify, powinien najpierw przeanalizować historię akcji i warunki rynkowe.