Blok w kryptowalutach

1661

W skrócie, termin blok odnosi się do plików komputerowych, które przechowują dane transakcji. Bloki te są ułożone w liniowej sekwencji, która tworzy nieskończony łańcuch bloków – stąd termin łańcuch bloków.

Tak więc wszystkie informacje o transakcjach blockchain są gromadzone i zapisywane w tych blokach, a każdy nowo wygenerowany blok jest połączony z poprzednim za pomocą technik kryptograficznych.

Łańcuch połączonych bloków przechowuje wszystkie dane transakcji wygenerowane od uruchomienia określonego łańcucha bloków. Tak więc rekordy sięgają z powrotem do pierwszego bloku, który jest określany jako blok zerowy lub Genesis Block. Liczba potwierdzonych bloków od bloku genezowego jest oznaczona jako Block Height.

Biorąc przykład łańcucha bloków Bitcoin, bloki składają się z wielu elementów. Bloki Bitcoin zawierają (między innymi) listę ostatnich transakcji, znacznik czasu i odniesienie do bloku, który pojawił się tuż przed nim. To odwołanie jest kryptograficznym skrótem danych z poprzedniego bloku.

Generowanie nowego bloku zawsze obejmuje skrót poprzedniego, a to sprawia, że ​​bloki są kryptograficznie połączone. Taka struktura pozwala na stworzenie bezpiecznej bazy danych, która jest wysoce odporna na manipulacje i ataki. Skrót blokowy działa jak identyfikator. Jest unikalny dla każdego bloku i jest wytwarzany w procesie zwanym wydobyciem.

Zasadniczo, skrót blokowy jest rozwiązaniem złożonego problemu matematycznego, a górnik, który znajdzie prawidłowe rozwiązanie dla następnego bloku, ma prawo do sprawdzania poprawności tego bloku (i zawartych w nim transakcji). Ponieważ wydobycie wymaga znacznej ilości zasobów obliczeniowych, pomyślnie wydobyte bloki produkują nowe Bitcoiny jako sposób na nagradzanie górników za ich pracę (patrz nagroda za blok).

Ale czasami dwóch lub więcej górników może znaleźć poprawny skrót blokowy w tym samym czasie, tak że dwa różne bloki są nadawane do sieci. Prowadzi to do powstania dwóch konkurencyjnych łańcuchów. Aby rozwiązać ten problem, uczestnicy sieci (węzły) wybiorą łańcuch, który ostatecznie stanie się najdłuższy (z większą „skumulowaną pracą”). Drugi łańcuch jest następnie odrzucany, a jego bloki stają się nieaktualnymi blokami.

Chociaż bloki są zwykle omawiane w kontekście transakcji kryptowalutowych, mogą być również powiązane z innymi typami danych cyfrowych przechowywanych w systemie blockchain.