Przemówi prezes Fed z Chicago

1302

Pozostałe dni tygodnia: kluczowe wydarzenia Kluczowym wydarzeniem tego tygodnia będzie posiedzenie EBC, które zaplanowano na czwartek. Podczas wrześniowego posiedzenia Bank obciął wszystkie swoje trzy główne stopy procentowej i wdrożył program skupu obligacji w celu stymulacji wzrostu i niwelacji ryzyka inflacji. Szczegóły wprowadzonych programów zostaną zaprezentowane po posiedzeniu Rady Prezesów. Niektórzy inwestorzy mogą oczekiwać dalszych interwencji ze względu na słabe dane publikowane od ostatniego posiedzenia EBC oraz niewielką absorpcję pierwszej transzy TLTRO. Wątpię, aby EBC podjął jakiekolwiek dodatkowe działania, a przy ich braku notowania euro mogą zaliczyć tymczasowe wzrosty bezpośrednio po posiedzeniu. Głównym wydarzeniem w piątek będzie publikacja wskaźnika non-farm payrolls dla USA za wrzesień. Zgodnie z konsensusem rynkowym, wskaźnik ten ma wzrosnąć do 210 tysięcy z nieoczekiwanie niskiego poziomu 142 tysięcy w sierpniu. Stopa bezrobocia ma pozostać na niezmienionym poziomie 6,1%, natomiast średnia płaca godzinowa ma nieznacznie wzrosnąć w ujęciu rok do roku. Chociaż NFP jest jednym z najściślej monitorowanych wskaźników, miał zaskakująco niewielki wpływ na notowania dolara w długim okresie. Nie ma znaczenia, czy spełni oczekiwania czy nie, dzień czy dwa dni później. W środę Bank Japonii opublikuje swój indeks Tankan obrazujący poziom zaufania wśród przedsiębiorstw w III kwartale. Wszystkie główne indeksy mają spaść, podobnie jak w II kwartale. Konsekwentne pogarszanie się nastrojów po podwyżce podatku konsumpcyjnego może zwiększyć presję na Bank Japonii w odniesieniu do luzowania polityki monetarnej.

Forex

Najważniejszy w tym roku tydzień dla dolara

Taki układ rynku, kiedy zarówno kluczowe dla rynków czynniki fundamentalne zbiegają się z kluczowym układem technicznym na rynku nie zdarzają się często. Jest teraz szansa na zmianę trendu w długim terminie.

Od czterech miesięcy na rynku EURUSD zaczęła przeważać presja na umocnienie się dolara względem głównych walut. Presja ta doprowadziła dziś po otwarciu rynków do testu kluczowego minimum na EURUSD 1,2671. To dołki dołków z ostatnich dwóch lat. Z technicznego punktu widzenia ich przebicie otwiera drogę gwałtowniejszej i trwalszej przecenie euro, nawet w rejony 1,2100 w perspektywie kolejnych miesięcy. A w tym tygodniu poznamy ważne odczyty makro: inflacje z Niemiec, piątkowe Non Farm Payrolls no i czwartkową decyzję ECB w sprawie stóp procentowych oraz szczegóły nowego programu dla ratowania Europy. Wszystkie trzy czynniki wyznaczają kierunek dla euro. Jedynie radykalna poprawa sytuacji w Europie może zawrócić rynek. Ale rynek zawsze potrzebuje potwierdzenia, dlatego w tym tygodniu to, co powie szef ECB będzie kluczowe dla euro na następne miesiące. A Non Farm Payrolls mogą przyczynić się „ w końcu” do określenia, kiedy stopy rusza do góry. Doniesienia z weekendu o zamieszkach w Chinach już zaczynają oddziaływać na waluty regionu: NZD i AUD. To kolejny czynnik umacniający dolara, według wzoru: źle w Chinach dobrze dla dolara. Tym samym rynek wkracza w newralgiczny układ. Dziś dla rynków to inflacja z Niemiec będzie kluczowa. W układzie miesiąc do miesiąca rynek zakłada wartości na minusie, co teoretycznie wpływać będzie na przecenę wspólnej waluty. W układzie dziennym techniczny opór wypada na 1,2712 i do czasu, kiedy kurs jest poniżej tego oporu obowiązuje silny sygnał na sprzedaż, ale do wygenerowania sygnału spadkowego potrzeba jest przełamania testowanego obecnie wsparcia 1,2670. Wtedy można liczyć na efekt kuli śnieżnej. I na to musza być przygotowani wszyscy, którzy chcą grać na korektę wzrostową, licząc na zmianę trendu ze spadkowego na wzrostowy. Z wyliczeń pivotów głównym poziomem równowagi jest 1,2708 ze wsparciami 1,2653 i 1,2623 a oporami 1,2738 i 1,2793.