Rajd na globalnych rynkach akcji nabiera tempa – Europa nie pozostaje w tyle

giełdy

1353

Na Zachodzie zwyżki giełdowych indeksów. Rajd na globalnych rynkach akcji nabiera tempa, a Europa nie pozostaje w tyle. Na rynkach jest dużo optymizmu i oczekiwań, że działania podejmowane przez nową amerykańską administrację wesprą mocno gospodarkę USA – wskazują maklerzy.

W środę Dow Jones Industrial po raz pierwszy w historii pokonał barierę 20.000 pkt., również S&P 500 i Nasdaq wzrosły do rekordowych poziomów. Zwyżki napędzane są m.in. kolejnymi decyzjami prezydenta USA Donalda Trumpa realizującymi program wyborczy i zwiastującymi znaczące inwestycje infrastrukturalne.

Prezydent USA podpisał w środę dwa rozporządzenia wykonawcze zmierzające do powstrzymania nielegalnej imigracji i deportowania osób nielegalnie przebywających na terenie USA. „Poczynając od dzisiaj, Stany Zjednoczone odzyskują kontrolę swych granic” – zadeklarował.

Pierwsze z rozporządzeń przewiduje rozpoczęcie budowy gigantycznego muru na granicy Stanów Zjednoczonych z Meksykiem.

„Rajdy na globalnych rynkach akcji utrzymają się przez jakiś czas po rekordach amerykańskich wskaźników giełdowych” – mówi Win Udomrachtavanich, prezes Ktb Securities Co.

„Trump zaczyna robić coś, czego się po nim nie spodziewaliśmy, że zacznie to, a inwestorzy odbierają go jako osobę, która zrobi co obiecywała” – wskazuje z kolei Ichiro Yamada, zarządzający funduszami Fukoku Mutual Life Insurance Co.

Donald Trump został zaprzysiężony 20 stycznia na 45. prezydenta USA. Trump zapewnił w swoim inauguracyjnym przemówieniu, że w USA zostaną wybudowane nowe drogi, mosty, lotniska, tunele i linie kolejowe, zredukowane podatki i stworzone nowe miejsca pracy.

Prezydent USA zaczyna ujawniać kolejne szczegóły dotyczące jego polityki gospodarczej, w tym oferowanie zachęt amerykańskim firmom, takich jak ulgi podatkowe dla producentów aut, aby pobudzić powstawanie w USA nowych fabryk koncernów motoryzacyjnych.

Realizując wyborcze obietnice Trump podpisał we wtorek dekrety umożliwiające wznowienie dwóch ropociągów: Keystone XL łączącego Kanadę z USA oraz Dakota Access Pipeline, którym ma płynąć ropa z Dakoty Północnej do Illinois.

„Amerykańska gospodarka wygląda dobrze, dobre są wyniki finansowe tamtejszych firm i wygląda na to, że działania zapowiadane przez Donalda Trumpa będą jeszcze wspierać gospodarkę” – ocenia Mitsushige Akino, prezes Ichiyoshi Investment Management Co.

„W sytuacji widocznych na rynkach wzrostów rentowności obligacji widzimy stopniowe przenoszenie się inwestorów z rynku papierów dłużnych na rynki ryzykownych aktywów” – dodaje.

Inwestorzy poznali tymczasem w czwartek wskaźnik Gfk z Niemiec, lepszy niż oceniano.

Indeks nastrojów niemieckich konsumentów GfK na luty wyniósł 10,2 pkt. wobec 9,9 pkt. miesiąc wcześniej – podała niemiecka grupa badań rynkowych GfK. Ostatnio wskaźnik był na tym poziomie w X 2016 r., a poniżej 10,0 pkt. od listopada. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 10,0 pkt.

Wskaźnik oczekiwań biznesowych wzrósł do 21,6 pkt. z 16,4 pkt. Indeks oczekiwań co do dochodów zwyżkował do 58,3 pkt. z 55,6 pkt. poprzednio. Wskaźnik gotowości do wydawania pieniędzy przez konsumentów wyniósł 57,6 pkt. wobec 48,0 pkt.

O 10.30 Brytyjczycy podadzą wyliczenia PKB w IV kw. 2016 r.