Światowe Forum Ekonomiczne

1834

Davos to niewielkie miasto położone we wschodniej Szwajcarii, znane głównie z odbywającego się tutaj co roku Światowego Forum Ekonomicznego. Czym jest to głośne wydarzenie i dlaczego wywołuje tyle emocji? Odpowiadamy na to pytanie w dalszej części tego artykułu.

Światowe Forum Ekonomiczne (ang. World Economic Forum, WEF) – szwajcarska fundacja non-profit znana z organizacji corocznej konferencji w Davos.

Davos jest corocznym gospodarzem konferencji organizowanej przez Światowe Forum Ekonomiczne (ang. World Economic Forum, WEF), szwajcarską fundację non-profit, która została założona w 1971 roku przez Klausa W. Schwaba, niemieckiego profesora biznesu. W Davos spotykają się prezesi największych firm, biznesmeni, politycy, przedstawiciele mediów, a nawet gwiazdy showbiznesu. Każdą edycję wydarzenia odwiedza zwykle ok. 2,5 tysięca osób z całego świata.

Z uwagi na fakt, że Światowe Forum Ekonomiczne przyciąga najważniejszych przedstawicieli biznesu i polityki, konferencja przez swoich zwolenników uważana jest za jedno z najważniejszych miejsc dla dialogu i debaty na temat głównych społecznych i ekonomicznych problemów świata.

Wśród opinii na temat konferencji w Davos nie brakuje jednak również krytycznych głosów. Przeciwnicy Światowego Forum Ekonomicznego najczęściej zarzucają mu, że jest to forum uwzględniające wyłącznie interesy wielkiego biznesu, na którym najbogatsze firmy mogą łatwo negocjować umowy między sobą i wywierać nacisk na najbardziej wpływowych polityków świata. Krytycy twierdzą ponadto, że pozorna chęć rozwiązywania ekonomicznych problemów podczas WEF stanowi jedynie przykrywkę do działań, których jedynym celem jest zwiększenie zysków największych korporacji. Z tych powodów już od kilkunastu lat w czasie trwania konferencji w Davos jej przeciwnicy organizują regularne protesty.

W 2015 roku na WEF wśród zaproszonych gości, którzy brali udział w panelach dyskusyjnych, byli m.in.: Prezydent Konfederacji Szwajcarskiej Didier Burkhalter, Tony Abbot (premier Australii), Shinzo Abe (premier Japonii), Kofi Annan (były sekretarz generalny ONZ), Ban Ki-moon (aktualny sekretarz generalny ONZ), José Manuel Barroso (przewodniczący Komisji Europejskiej), David Cameron (premier Wlk. Brytanii), prezydenci Liberii, Nigerii, Rwandy, Tanzanii, Ghany, Korei Południowej, Meksyku, Izraela, Iranu, Brazylii, Kolumbii, wielu ministrów finansów, dyrektorów banków (m.in. światowego i Centralnego Banku Europejskiego), szefowie wielkich firm (m.in. Bill Gates), a także osoby ze świata kultury (m.in. Bono i Matt Damon) i wielu innych.

Światowe Forum Ekonomiczne w Davos?

Coroczne spotkanie Światowego Forum Gospodarczego to czterodniowe wydarzenie, które ma przyciągnąć ponad 2500 uczestników, w tym wielu liderów ze świata polityki, biznesu i społeczeństwa obywatelskiego. Impreza trwa od 23 do 26 stycznia.

Nazwa “Davos” odnosi się zarówno do alpejskiego ośrodka narciarskiego, w którym WEF odbywa się co roku w styczniu, ale stała się również wymienna z właściwym tytułem forum.

WEF to szwajcarska organizacja non-profit, politycznie neutralna, założona przez Klausa Schwaba w 1971 roku. Mimo że jej siedziba główna mieści się w Genewie, Forum stało się synonimem ośnieżonego miasta Davos.

Na czym polega misja WEF (Światowe Forum Ekonomiczne) ?

Mówiąc najprościej, Forum jest “zaangażowane w poprawę stanu świata”.

“Wierzymy, że postęp odbywa się poprzez działanie ludzi ze wszystkich dziedzin życia, którzy mają motywację i wpływ, aby dokonać pozytywnych zmian” – stwierdza WEF.

Ma nadzieję, że dialog doprowadzi do wspólnych działań w celu rozwiązania najpilniejszych na świecie problemów, takich jak zmiana klimatu i nierówność.

W 2018 r. głównym tematem Forum jest “Tworzenie wspólnej przyszłości w zepsutym świecie” stwierdzając, że “ma on na celu powtórzyć liderów z różnych środowisk, aby opracować wspólną narrację mającą na celu poprawę stanu świata”.

Kto płaci za Światowe Forum Ekonomiczne Davos?

Forum zauważa, że ​​znaczna większość jego finansowania pochodzi od “podmiotów gospodarczych”, które dołączają do Forum jako członkowie i partnerzy, aby uczestniczyć w ich działaniach.

Opłaty członkowskie i partnerskie wynoszą od 60 000 franków szwajcarskich (62 243 USD) do 600 000 franków szwajcarskich (około 622 000 USD) “w zależności od poziomu zaangażowania”.

Forum zwraca uwagę, że większość rodzajów członkostwa obejmuje możliwość uczestniczenia w corocznym spotkaniu dyrektora generalnego firmy “, chociaż uczestnictwo w Davos wiąże się również z innymi opłatami poza składkami członkowskimi lub opłatami partnerskimi.”

Uczestnicy spoza podmiotów gospodarczych uczestniczący w Forum- od przywódców państw do liderów sztuki – nie płacą za uczestnictwo.

Mówiąc szerzej w roku finansowym od lipca 2016 r. do czerwca 2017 r. fundacja WEF odnotowała obrót w wysokości 280 mln franków szwajcarskich i nadwyżkę w wysokości 1,2 mln franków szwajcarskich.

Najnowsze dostępne dane pokazały, że w 2015 r. doroczne Forum wygenerowało szacunkowy obrót w wysokości około 79 milionów franków szwajcarskich w całej Szwajcarii, z czego 50 milionów franków szwajcarskich odnotowano w gminie Davos.

Jaki jest sens Światowego Forum Ekonomicznego Davos?

Każdego roku Forum przyjmuje temat, który jest punktem do dyskusji – lub punktem wyjścia – do dyskusji. W 2017 r. temat brzmiał: “Wrażliwe i odpowiedzialne przywództwo”, rok wcześniej było to “Opanowanie czwartej rewolucji przemysłowej”.

W 2018 r. tematem spotkania jest “Tworzenie wspólnej przyszłości w zepsutym świecie”, w którym WEF identyfikuje szereg załamań w globalnej polityce, gospodarce i społeczeństwie, które wymagają uwagi:

“Politycznie, nowe i dzielące narracje utrudniają zarządzanie otaczającym nas światem .  (…) obywatele tęsknią za odpowiedzialnym przywództwem; jednak zbiorowy cel pozostaje nieuchwytny, pomimo wciąż rozbudowywanych sieci społecznych, a umowa społeczna między państwami i ich obywatelami cały czas ulega erozji “.

Jako takie, spotkanie w tym roku ma na celu znalezienie sposobów “potwierdzenia międzynarodowej współpracy w kluczowych wspólnych interesach, takich jak bezpieczeństwo międzynarodowe, środowisko naturalne i globalna gospodarka” – zauważyło WEF.

Światowe Forum Ekonomiczne w Davos w statystykach

Teraz, w 48 roku istnienia, Forum odstaje od skromnych początków, przyciągając globalnych liderów politycznych i biznesowych, ekonomistów, polityków i celebrytów.

2018 nie jest wyjątkiem. W tym roku kierownictwo WEF spodziewa się ponad 2500 uczestników z ponad 110 krajów.
Tylko 21 procent uczestników to kobiety, ale w tym roku impreza jest w całości współprowadzona przez siedem kobiet, w tym dyrektor Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde, dyrektor generalną IBM Ginni Rometty i premier Norwegii Ernę Solberg. Panel całkowicie kobiecy jest postrzegany jako odpowiedź na krytykę, że imprezie brakuje reprezentacji kobiet.

Ogólnie rzecz biorąc, doroczne zgromadzenie obejmie ponad 340 czołowych przywódców politycznych z 10 głowami państw i rządów z Afryki, dziewięcioma z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej oraz sześcioma z Ameryki Łacińskiej.

Organizatorzy WEF potwierdzili, że udział w nim weźmie 1900 liderów biznesu ze wszystkich branż, będzie 230 przedstawicieli mediów i prawie 40 liderów kultury.