Ubezpieczenie jachtu – wszystko co musisz wiedzieć

2090
Podobnie jak w przypadku samochodów i wszystkich pojazdów mechanicznych zarejestrowanych na terenie Polski, także jachty na wodzie może spotkać coś złego, co spowoduje, że dojdzie do uszkodzenia jachtu. W takich przypadkach bardzo nam się przyda ubezpieczenie.

Ubezpieczenie jachtu jest o tyle rozsądne, że zazwyczaj jest to produkt dość drogi. Samo w sobie nie jest obowiązkowe, ale kilka tych większych towarzystw ubezpieczeniowych pozwala na ubezpieczenie jednostek pływających. Dodatkowo na rynku znajdziemy podmioty, które zajmują się wyłącznie sprzedawaniem ubezpieczeń dla osób związanych z wodą i żeglugą wodną.

Najpopularniejszą formułą jest oczywiście ubezpieczenie OC jachtu. Podobnie jak na drodze i tu może zdarzyć się wypadek, gdzie zostaną uczynione szkody wobec innej osoby lub jego własności. Ilość sytuacji, jakie mogą wystąpić, jest dość spora. Wystarczy podczas sztormu wpłynąć w czyjś jacht. Jedna chwila nieuwagi może spowodować uszkodzenia ciała u osoby trzeciej, a wbrew pozorom zderzenia jednostek pływających na drodze nie należą do rzadkości. Bez ubezpieczenia OC, z każdym takim przypadkiem, odpowiednie odszkodowanie będziemy zmuszeni wypłacić z własnej kieszeni. Decydując się na OC zwróćmy przede wszystkim uwagę na to, jaka jest suma gwarancyjna ubezpieczenia oraz na obszar, czyli zasięg, w którym jesteśmy chronieni przez polisę. Niezwykle ważne jest też to, czy nasza polisa jest aktywna także w sezonie zimowym. Nie jesteśmy wówczas narażeni na większość zdarzeń, które mogłyby stać się naszym udziałem na wodzie, ale podczas przechowywania łodzi, zwłaszcza na świeżym powietrzu, może dojść do wielu uszkodzeń. Ostatecznie trzeba ustalić, czy odszkodowanie z polisy OC wypłacane jest zarówno w przypadku uszkodzenia innej jednostki pływającej, jak i innego niż członek załogi człowieka.

Innym rodzaje ubezpieczenia jest CASCO. Chroni ono jacht na wypadek kolizji z innym statkiem lub jednostką pływającą. W przypadku gdy szkody zostały spowodowane przez działanie czynników atmosferycznych. Chodzi tu zwłaszcza o burze i sztormy. Kiedy zniszczenia powstały pod wpływem włamania, kradzieży i dewastacji na tle chuligańskim, a także, gdy dojdzie do zatonięcia jednostki lub szkoda powstanie podczas samego transportu jachtu.

O tym, jak wysoką zapłacimy składkę w tym wariancie, decyduję przede wszystkim wartość samego jachtu. Im jest on droższy, tym oczywiście wyższa będzie składka. Więcej zapłacimy też, jeśli jacht jest motorowy, a nie żaglowy. Ostatecznie na wysokość składki wpływ ma moc silnika, rodzaj wód, po których zamierzamy żeglować, a także to czy jacht jest wykorzystywany do prywatnych celów, czy też uprawiamy jeden ze sportów żaglowych. W takim przypadku jesteśmy bowiem bardziej narażeni na wszelkie kolizje i składka zostanie znacznie podwyższona. Tu także powinniśmy dowiedzieć się o wysokość odszkodowania, jakie możemy w danym przypadku otrzymać. Warto też zastanowić się nad dodatkowymi opcjami ubezpieczenia i dostosować je całkowicie do naszych indywidualnych potrzeb i możliwości.

Artykuł powstał przy współpracy ze https://sklepwind.pl/