Inwestycje finansowe w nieruchomości z licytacji i wierzytelności

1253

Inwestycje finansowe w nieruchomości z licytacji i wierzytelności

Inwestycje w nieruchomości pochodzące z licytacji i wierzytelności mogą być doskonałą okazją do pomnożenia swojego majątku. Niemniej jednak przed podjęciem jakąkolwiek inwestycji, należy koniecznie sprawdzić, czy dana oferta jest bezpieczna. Pamiętajmy, że jeśli interesuje nas licytacja komornicza, musimy liczyć się ze związanymi z jej zakupem zagrożeniami.

Informacje o nadchodzących o licytacjach komorniczych

Komornicy zamieszczają ogłoszenia o nadchodzących licytacjach z minimum dwutygodniowym wyprzedzeniem. Takie informacje można znaleźć w lokalnej prasie, a także w budynkach sądów bądź w siedzibach gmin. Jeśli planujemy zakup nieruchomości z licytacji, warto ponadto śledzić na bieżąco portal Krajowej Rady Komorniczej – licytacje.komornik.pl.

Kilka kwestii, które trzeba sprawdzić nim przystąpimy do licytacji

Zakup mieszkania z licytacji komorniczej stanowczo różni się od zakupu telewizora, czy nawet zakupu mieszkania z rynku wtórnego lub od dewelopera. Nie chodzi jedynie o wysokość kwoty, jaką ewentualnie wydamy, ale również szereg czynników, które w zdecydowany sposób mogą wpływać na jakość oferty.

Komornicy zawsze przed licytacją umożliwiają obejrzenie mieszkania – do skorzystania z tej sposobności akurat nie trzeba przekonywać żadnego potencjalnego nabywcy.
Samo obejrzenie lokalu jednak nie wystarczy. Jeśli znajdziemy kuszącą licytację, przed wpłatą zwrotnej rękojmi, koniecznie należy skontaktować się z komornikiem i dopytać się o kluczowe szczegóły oferty. Niemniej jednak, taki telefon powinien być jedynie początkiem weryfikacji danej nieruchomości. Kolejnym ważnym krokiem w tym procesie powinna być wizyta w sądzie rejonowym lub w kancelarii komornika. Dokumenty, które należy zdobyć to odpis protokołu oszacowania nieruchomości, raport biegłego sądowego, wypis z rejestru gruntów oraz ustalenie, kto dokładnie ma obecnie prawo do mieszkania w lokalu. Trzeba również sprawdzić podstawę nabycia nieruchomości przez aktualnego właściciela, gdyż może się okazać, że lokal jest obciążony prawem dożywocia. Oznacza to, że ewentualny nowy właściciel będzie musiał zapewnić osobie, której przysługuje wspomniane prawo, nie tylko dach nad głową, ale również ubrania, wyżywienie, opiekę medyczną. Będzie spoczywać na nim nawet obowiązek opłacenia jej pogrzebu.

Ile można zaoszczędzić dzięki zakupowi nieruchomości z licytacji?

Cena wywoławcza na pierwszej licytacji wynosi 75% wartości nieruchomości, którą określił rzeczoznawca. Licytacja jest ważna nawet jeśli bierze w niej udział tylko jeden licytujący. W przypadku, kiedy nieruchomość nie znajdzie chętnego nabywcy, komornik organizuje drugą licytację z niższą ceną wywoławczą – 2/3 wartości nieruchomości. Szanse na zakup lokalu w takiej cenie są jednak znikome. Zazwyczaj ostateczna cena zakupu nieruchomości z licytacji wynosi 85-90% jej realnej wartości.

Ewentualne komplikacje po zakupie lokalu z licytacji

Nabywca, który zakupił mieszkanie bądź dom z licytacji zwolniony jest z obciążenia hipoteki i innych roszczeń, jak na przykład służebność gruntowa lub osobista. Niemniej jednak obowiązuje go przestrzeganie prawa do najmu osób trzecich oraz prawo do dożywotniego użytkowania nieruchomości.

To jednak nie wszystko. Po wygraniu licytacji, trzeba przejść przez proces ustanawiania nowego nabywcy, który nie jest niestety krótki. Do momentu uprawomocnienia wyroku sądu, dłużnik może odwoływać się od jego decyzji, tym samym jeszcze bardziej przeciągać moment przejęcia lokalu przez nowego nabywcę. Pamiętajmy ponadto, że jeśli kupimy nieruchomość z lokatorami w żadnym razie nie możemy ich eksmitować na bruk. Spoczywa na nas obowiązek udostępnienia lokatorom lokalu zastępczego.

Inwestowanie na przyszłość – transakcje na nieruchomościach od funduszy sekurytyzacyjnych

Zgodnie z nowelizacją prawa bankowego z 2004 roku, wierzytelności kredytowe zabezpieczone nieruchomościami mogą być sprzedawane przez banki jedynie wyspecjalizowanym instytucjom sekurytyzacyjnym.

Grupa inwestycyjna Blue Investment Group, dzięki bliskiej współpracy z funduszami sekurytyzacyjnymi, ma możliwość pozyskiwania nieruchomości po 30-40% ich ceny rynkowej. W momencie sprzedaży nieruchomości osiągają natomiast ceny nieco poniżej ich rzeczywistej wartości. Osoby, które powierzyły nam inwestowanie swoich nadwyżek finansowych mają gwarancję bezpiecznego zysku.

Takie inwestowanie w nieruchomości ma szereg atutów, które dają pewną przewagę nad zakupem mieszkania z licytacji. Po pierwsze inwestor nie musi dysponować pełną kwotą, która pozwoli mu na zakup lokalu. Po drugie, analitycy z Blue Investment Group, wnikliwie sprawdzają oferty i wybierają jedynie te bezpieczne. Dzięki temu inwestorzy nie muszą martwić się o komplikacje związane z ewentualnymi umowami najmu ciążącymi na nieruchomości, bądź o ewentualne dożywotnie użytkowanie osób trzecich. Oszczędzają również dużo energii na wizytach w sądzie i u komornika.