Zagrożenia internetowe dla sektora finansowego

2208

Chociaż do tej pory złośliwe oprogramowanie często kojarzyło się z atakami na pojedynczych użytkowników, coraz częściej zauważa się ich wpływ na przedsiębiorstwa. Oparcie działania na Internecie skutkuje łatwością destabilizacji działania firmy, korporacji, a nawet państwa. Jak to możliwe? Jak się przed tym chronić?

Motyw działań hakerów

Oczywiście celem ataków w większości przypadków są pieniądze. Dlatego zagrożenie internetowe dla sektora finansowego jest coraz bardziej realne. Patrząc z perspektywy pojedynczego przedsiębiorcy, sprawa robi się coraz bardziej poważna. W 2019 roku kilku europejskich krajach zanotowano ataki na ponad połowę działających firm. Jest to ogromna liczba, która daje jeszcze bardziej do myślenia, biorąc pod uwagę średni koszt takiego ataku. Jedna firma w wyniku działania hakerów straciła średnio ponad 300 tysięcy dolarów. Widać więc, jak duże jest to zagrożenie i jak bardzo kosztowne.

Czy hakerzy kogoś oszczędzają?

Jeszcze większe spustoszenie jest widoczne, gdy weźmie się pod uwagę ryzyko ataku na banki czy instytucje państwowe. Ze względu na oparcie się w ogromnej mierze na działaniu Internetu proces ataku może przebiegać na różne strony. I w tym momencie da się zauważyć nie tylko motyw finansowy, ale też hybrydowy. Na czym polega?

Najczęściej definiowany jest jako zorganizowana agresję cybernetyczną zorganizowaną przez instytucje rządowe lub poza rządowe i obliczone na destabilizację rządów. Nie jest to odległa perspektywa, lecz realne zagrożenie. Działania hakerów w tym wymiarze nie muszą bezpośrednio dotyczyć wpływów finansowych, ale wywołanie zamieszania i utratę poczucia bezpieczeństwa czy zaufania do instytucji, a nawet rządu.

Przykładowy scenariusz ataku hybrydowego

Realność zagrożeń internetowych dla sektora finansowego można przedstawić, opisując przykładowy schemat działania hakerów. Może on dotyczyć naturalnie rozwijającego się ciągu przyczynowo-skutkowego. Fałszywe informacje dotyczące głowy państwa lub innej ważnej osoby z rządu podważają jego zaufanie. Kierując uwagę na jego kompetencje, dochodzi do destabilizujących doniesień o bankach i ich kondycji. W ten sposób zostaje wywołana panika wśród klientów sektora finansowego i niekontrolowane reakcje społeczeństwa.

Skutki cyberzagrożeń na gospodarkę

Chociaż taki scenariusz może wydawać się niemożliwy, to wydarzenia pokazują, że trzeba uznać go za realny. Zagrożenia internetowe dla sektora finansowego mogą przynieść opłakane skutku. Zabezpieczenia instytucji rządowych i innych ważnych podmiotów są kluczowe w osiąganiu stabilnej sytuacji polityczne, gospodarczej i finansowej. A skoro największe instytucje nie są wolne od cyberzagrożeń to tym bardziej użytkownicy komercyjni i prywatni powinni zaopatrzyć się w odpowiednie oprogramowanie służące do ochrony przed atakami hakerów.

Do takich rozwiązań zalicza się widoczny na marken.com.pl Bitdefender i ESET. Świetnie spisują się zarówno w zadaniach domowych, jak i większych przedsiębiorstwach i korporacjach. Świetna ochrona, intuicyjna obsługa i znikomy wpływ na wydajność komputera to najważniejsze zalety tych aplikacji.

Artykuł powstał we współpracy z marken.com.pl