William Stanley Jevons, (ur. 1 wrze艣nia 1835 r. w Liverpoolu, Anglia – 13 sierpnia 1882 r., w pobli偶u Hastings, Sussex), angielski logik i ekonomista, kt贸rego ksi膮偶ka The Theory of Political Economy (1871) obja艣ni艂a “ostateczn膮” (marginaln膮) teori臋 u偶yteczno艣ci warto艣ci. Praca Jevonsa, wraz z podobnymi odkryciami dokonanymi przez Karla Mengera w Wiedniu (1871) i L茅ona Walrasa w Szwajcarii (1874), otworzy艂a nowy okres w historii my艣li ekonomicznej.
William Stanley Jevons | |
Data urodzenia | 1835 |
Data 艣mierci | 1882 |
Zaw贸d, zaj臋cie | ekonomista |
Narodowo艣膰 | angielska |
Jevons przerwa艂 studia przyrodnicze w University College w Londynie w 1854 r., by obj膮膰 stanowisko asesora w Sydney w Australii. Tam zainteresowa艂 si臋 ekonomi膮 polityczn膮 i naukami spo艂ecznymi. Po powrocie do Anglii w 1859 r. uko艅czy艂 dwie z najbardziej oryginalnych i prze艂omowych prac. Pierwsza, “Og贸lna teoria matematyczna ekonomii politycznej” (1862), nakre艣li艂a to, co sta艂o si臋 znane jako marginalna teoria u偶yteczno艣ci warto艣ci. Teoria ta sugeruje, 偶e u偶yteczno艣膰 lub warto艣膰 dla konsumenta dodatkowej jednostki produktu jest (przynajmniej powy偶ej pewnej krytycznej ilo艣ci) odwrotnie proporcjonalna do liczby jednostek tego produktu, kt贸ry ju偶 posiada. Druga, “Powa偶ny spadek warto艣ci z艂ota” (1863), pr贸bowa艂a zmierzy膰 wzrost cen w okresie po odkryciu z艂ota w Kalifornii i Australii. Praca ta stanowi jeden z najwi臋kszych wk艂ad贸w do teorii liczb indeksowych, jakie kiedykolwiek opublikowano. Jednak dopiero publikacja The Coal Question (1865), w kt贸rej Jevons zwr贸ci艂 uwag臋 na stopniowe wyczerpywanie si臋 zasob贸w w臋gla w Wielkiej Brytanii, przynios艂a mu publiczne uznanie. Obawia艂 si臋, 偶e w miar臋 wyczerpywania si臋 dostaw w臋gla jego cena b臋dzie rosn膮膰. Wniosek ten by艂 jednak b艂臋dny, poniewa偶 nie uwzgl臋dnia艂 ulepsze艅 w technologii wykorzystywanej do wydobycia w臋gla.
W 1866 r. Jevons zosta艂 mianowany na katedr臋 gospodarki politycznej w Owens College w Manchesterze. W 1876 roku przeni贸s艂 si臋 do College’u Uniwersyteckiego. Spo艣r贸d jego prac nad logik膮 i metodami naukowymi najwa偶niejsza jest jego “Principles of Science” (1874). Inne jego godne uwagi prace to Teoria ekonomii politycznej (1871) i Stan w stosunku do pracy (1882).
Interesuj膮ce fakty
- Jevons nie u偶ywa艂 swojego pierwszego imienia w 偶yciu codziennym.
- Przez 5 lat w Australii, Jevons pracowa艂 jako kontroler w Mennicy w Sydney
- 呕ona Jevonsa by艂a c贸rk膮 jednego z g艂贸wnych w艂a艣cicieli gazet. Dzi臋ki niej m贸g艂 pozna膰 bardzo wielu wp艂ywowych ludzi.