Oto pięć najważniejszych rzeczy, które musisz wiedzieć o rynkach finansowych w czwartek, 20 kwietnia:
1. Ropa odbija się po komentarzach z OPEC
Ceny ropy były wyższe w czwartek, odbijając się od poziomu z najsłabszego dnia w ciągu sześciu tygodni po tym, jak wiodące kraje naftowe Arabia Saudyjska i Kuwejt, dały sygnał, że OPEC planuje rozszerzyć w drugiej połowie roku umowę z producentami non-OPEC na cięcia w dostawach ropy naftowej.
Konsensus rośnie wśród producentów ropy naftowej, odnośnie tego, że umowa o ograniczeniu dostaw powinna zostać przedłużona po sześciu miesiącach; jak dotąd nie ma porozumienia w tej sprawie, według ministra energetycznego Arabii Saudyjskiej – Khalid al-Falih.
Sekretarz ds. ropy w Kuwejcie Essam al-Marzouq powiedział, że spodziewa się przedłużenia umowy.
W listopadzie ubiegłego roku OPEC i inni producenci, w tym Rosja, zgodzili się zmniejszyć produkcję o około 1,8 miliona baryłek dziennie między styczniem a czerwcem 2017. Ostateczna decyzja co do tego, czy umowa zostanie przedłużona o kolejne 6 miesięcy, zostanie podjęta 25 maja przez kartel naftowy
Amerykańska ropa wzrosła o 40 centów, czyli około 0,8%, do 51,25 dolarów za baryłkę o godzinie 11:40 czasu polskiego, podczas gdy ropa Brent zyskała 46 centów do 53,39 dolarów za baryłkę.
Kontrakty na ropę naftową spadły o prawie 4% w środę po tygodniowych informacjach o zapasach wskazujących, że dostawy benzyny w USA wzrosły po raz pierwszy od lutego, podczas gdy produkcja ropy wzrosła.
2. Euro dochodzi do trzytygodniowego maksimum, gdy nadchodzą wybory prezydenckie w Francji
Euro po raz pierwszy wzrosło do trzytygodniowego maksimum w stosunku do dolara w czwartek, gdy nowy sondaż wyborczy wskazał, że kandydat centrum Emmanuel Macron może wygrać wybory prezydenckie w Francji.
Kurs euro do dolara wzrósł o 0,6% do 1,0774, czyli poziomu niewidzianego od 29 marca.
Ankieta Harris Interactive wykazała, że 25% wyborców zamierza głosować na Macrona w przeddzień pierwszej rundy głosowania, wynik lepszy od Marine Le Pen, liderki prawicowej partii Frontu Narodowego (22%).
Kandydat republikański Francois Fillon zdobyłby 19%, a lewicowy kandydat Jean-Luc Melenchon – 19%.
Ankieta wykazała także, że Macron bez problemu pokonałby Le Pen w drugiej turze głosowania, dwa tygodnie później, w stosunku 66% do 34%.
Inwestorzy boją się perspektywy drugiej rundy wyborów między eurosceptykami głosującymi na Mélenchon i Le Pen, planującymi referendum w sprawie członkostwa Francji w UE.
3. Dolar obniża się do 3-tygodniowego minimum z powodu problemów geopolitycznych
Indeks dolarowy, który śledzi jego kurs wobec koszyka sześciu rywalizujących walut, spadł o 0,4% na 99,32 w porannym handlu w Nowym Jorku, co było najgłębszym spadkiem od 28 marca.
Obawy geopolityczne pozostały na radarze inwestorów po tym, jak sekretarz stanu USA Rex Tillerson poinformował w środę, że Waszyngton zastanawia się, jak wpłynąć na Koreę Północną.
Koreańskie władze ostrzegały USA przed „super-potężnym atakiem prewencyjnym”, odgrażając się za te komentarze.
Rynki w czwartek bacznie będą obserwować raporty ekonomiczne, takie jak pierwsze wnioski o godzinie 14:30 czasu polskiego i badania przeprowadzone w Filadelfii. Wiodący indeks na marzec jest ogłaszany o 16:00 polskiego czasu.
Rynki w czwartek będą obserwować bacznie raporty ekonomiczne, takie jak pierwsze wnioski bezrobotnych o zasiłek o godzinie 14:30 czasu polskiego i indeks przemysłowy przeprowadzony wg FED z Filadelfii.
4. Akcje na całym świecie w napiętej sytuacji
Kontrakty terminowe na akcje w USA wskazywały na nieco wyższe otwarcie w czwartek rano, gdy inwestorzy spodziewali się większej liczby korporacyjnych zysków, jednocześnie monitorując napięcie geopolityczne dotyczące Korei Północnej.
Kontrakty terminowe na blue-chipy z Dow zyskały 42 punkty, czyli około 0,2%, a kontrakty terminowe na S& P500 zyskały 7 punktów, podczas gdy kontrakty terminowe na Nasdaq 100 wzrosły o 18 punktów.
Zyski publikować mają Verizon, Travelers, Blackstone, Bank of NY Mellon, Imax, KeyCorp (NYSE:KEY) i Danaher – to wszystko jeszcze przed zamknięciem sesji. Po jej zamknięciu publikacje raportów od Visa i Mattel.
W Europie akcje próbowały odnaleźć swój kierunek w środkowym porannym handlu, a niemiecki DAX wzrósł o około 0,2%, podczas gdy FTSE 100 spadł o 0,2%.
Wcześniej w Azji rynki zakończyły nisko, a Shanghai Composite w Chinach zamykał się poniżej 0,1%, podczas gdy Nikkei w Japonii prawie bez zmian.
5. Rozpoczęcie spotkania w Banku Światowym
Światowi przywódcy finansów przyglądają się w czwartek prezydentowi Donaldowi Trumpowi, który może spróbować odejść od polityki protekcjonistycznej i kontynuować rozwój, a także pokazać szerokie poparcie dla otwartego handlu i integracji globalnej.
Spotkania IMF i Banku Światowego konfrontują te dwie wielostronne instytucje z 189 członkami z hasłem Trumpa „America First”, w bezpośrednim sąsiedztwie Białego Domu.
Prezes World Bank, Jim Yong Kim i dyrektor zarządzający MFW, Christine Lagarde, zwrócą się do mediów o godzinie 14: 45 CET i 15: 30 CET.
Prezes Banku Anglii Mark Carney i Sekretarz Skarbu Państwa Steve Mnuchin mają również wygłosić przemowę w ciągu dnia.