4 kluczowe punkty w decyzji EBC

ebc

1334

Dziś wypada na moment zapomnieć o FED i potencjalnej podwyżce stóp procentowych w USA, ponieważ cała uwaga rynków w ten czwartek skupia się na EBC. O godz. 13:45 Europejski Bank Centralny ogłosi swoją najnowszą decyzją w sprawie stóp procentowych oraz środków stymulacyjnych, a godz. 14:30 rozpocznie się konferencja Prezesa EBC Mario Draghi’ego.

Po raz pierwszy inflacja w strefie euro zbliża się do celu, zakładanego przez EBC, a to znacząco zmienia krajobraz gospodarczy w Europie i daje podstawy sądzić o ewentualnych zmianach w dotychczasowej polityce pieniężnej, aplikowanej w tym regionie. Warto przypomnieć, że to inflacja jest jednym z kluczowych mierników, które bank centralny wykorzystuje do podjęcia swoich decyzji w sprawie stóp procentowych oraz w zakresie stosowania innych środków stymulacyjnych.

Należy również dodać, że indeks PMI w strefie euro skoczył „do 70-miesięcznego maksimum, a produkt krajowy brutto wzrósł, wyprzedzając USA”. Czyż to nie jest doskonały dowód do podwyżki stopy?

Nie do końca. Analitycy twierdzą, że jest zbyt wcześnie, by mówić o wyższych stopach w strefie euro, więc całe to spotkanie czwartkowe może być próbą utrzymania „rozejmu” między jastrzębiami i gołębimi w Radzie Prezesów.

„Spodziewamy się, że EBC będzie chciało utrzymać swoje gołębie stanowisko na posiedzeniu w tym tygodniu, choć inflacja osiągnęła cel 2%.” – twierdzi Pernille Bomholdt Henneberg, starszy analityk w Danske Banku.

 Oto najważniejsze rzeczy, na które trzeba uważać po tym spotkaniu:
  1. Czy inflacja w końcu osiągnęła poziom docelowy?

Analitycy twierdzą, że na poziomie 2% inflacji nie usatysfakcjonuje decydentów. To dlatego, że inflacja bazowa, która pomija te najbardziej zmienne elementy, takie jak żywność, tytoń i ceny energii, nadal tkwi w okolicy 0,9%.

„Możemy otrzymać oznaki wieloznacznej dyskusji na temat” normalizacji „ujemnego oprocentowania depozytów” – sugeruje Anna Stupnytska, globalny ekonomista Fidelity International.

  1. Co z decyzją w sprawie stóp procentowych?

Po kilku spotkaniach, EBC twierdził, że stawki „pozostaną na obecnym lub niższym poziomie przez dłuższy okres czasu” i to były otwarte drzwi do dalszych cięć stóp procentowych. Według niektórych ekonomistów, właśnie to zdanie może być dzisiaj przerobione. Może zostać zasugerowany powrót do zera w przypadku ujemnych stóp depozytowych. Stopa depozytowa jest obecnie na poziomie minus 0,4%, natomiast stopa refinansowania wynosi 0%.

  1. Nowe prognozy EBC

EBC także opublikuje swoje nowe prognozy dla inflacji oraz wzrostu PKB. Reinhard Cluse, główny europejski ekonomista w UBS Investment Bank oczekuje, że EBC może podnieść prognozę na 2017 dla inflacji do 1,6% z poziomu 1,3% prognozowanego na grudniowym posiedzeniu. Powiedział też, że w 2018 i 2019 szacunki również mogą zostać podniesione w górę odpowiednioz 1,5% i 1,7% prognozowanych w grudniu.

Prognozy PKB mają pozostać na tym samym poziomie – w 2017 do około 1,7% oraz 1,6% w 2018 i 2019 roku.

  1. Dyskusje w zakresie zawężenia programu stymulacyjnego

Oczekuje się, że  wzrost inflacji może pobudzić rozmowy w zakresie zmniejszanie ilość miesięcznych zakupów w kwietniu np. do 60 mld € z obecnych 80 mld €.

Henneberg z Danske Bank uważa, że inflacja bazowa musi wzrosnąć powyżej 1% i pozostać tam przez kilka miesięcy, zanim bank centralny będzie chciał zmniejszyć swoje miesięczne zakupy aktywów.

Analitycy z UBS uważają, że proces zwężania może rozpocząć się dopiero w 2018 roku i będzie trwał przez 6 do 9 miesięcy, a nie przez 12 miesięcy, z powodu solidnych danych gospodarczych i ewentualnego braku środków na zakupy w ramach programu QE.

„To „ryzyko” pierwszej podwyżki może nastąpić nie wcześniej niż w naszym bazowym scenariuszu – w 2019 roku, ale w każdym razie dopiero, gdy QE dobiegnie końca” – napisał Cluse z UBS.