Indeks Nasdaq

NASDAQ - Indeks

6782

NASDAQ (ang. National Association of Securities Dealers Automated Quotations) – Skomputeryzowany system prowadzenia obrotów w USA na pozagiełdowym rynku papierów wartościowych. NASDAQ to Indeks spółek technologicznych. Dzieli się na indeksy: NASDAQ Composite i NASDAQ 100. Pierwszy obejmuje akcje ponad 3000 amerykańskich i innych spółek, a drugi obejmuje akcje stu firm z sektora niefinansowego. Przy ponad 3000 notowanych firm giełda obraca większą liczbą akcji dziennie niż jakikolwiek inny rynek w USA. NASDAQ jest zwykle kojarzony z szybko rozwijającymi się spółkami technologicznymi. Europejskim odpowiednikiem jest NASDAQ Europe (zwany dawniej EASDAQ).

Kurs i notowania indeksu Nasdaq

Wykres Nasdaq

Prognozy i analiza Nasdaq

Indeks NASDAQ należy do grupy NASDAQ OMX i powstał w 1971 r. Zawiera więcej papierów wartościowych niż większość innych indeksów, liczy ponad 3000 papierów wartościowych. Spółka, aby mogła być uwzględniona w indeksie musi występować wyłącznie na giełdzie NASDAQ oraz spełniać inne kryteria określone przez NASDAQ, ale jej siedziba nie musi znajdować się w Stanach Zjednoczonych.

NASDAQ
Zasada ogólna Nasdaq
:

Indeks NASDAQ jest największą giełdą elektroniczna w Stanach Zjednoczonych, a jego wartość jest obliczana na podstawie zmian cenowych.

Zawieranie transakcji na indeks Nasdaq 100

Co to jest Nasdaq 100?

Indeks NASDAQ 100 obejmuje 100 największych spółek niefinansowych notowanych na giełdzie NASDAQ. Do znanych spółek wchodzących w skład indeksu należą: Amazon, Comcast, Cisco, eBay, Google, Marriott, Viacom, Whole Foods i Yahoo.

W przeciwieństwie do Dow Jones Industrial Average, indeks obejmuje spółki mające siedzibę poza Stanami Zjednoczonymi (z wyłączeniem spółek finansowych) i jest obliczany jako zmodyfikowany indeks ważony wartością giełdową (podobny do S&P 500). Modyfikacje te zmniejszają wpływ największych firm i zwiększają dywersyfikację.

Uważaj, aby nie pomylić indeksu NASDAQ 100 z indeksem NASDAQ Composite, w którym indeksowane są wszystkie spółki notowane na giełdzie NASDAQ.

NASDAQ 100: Co trzeba wiedzieć

  • Aby zostać włączonym do indeksu, spółka musi być notowana wyłącznie na NASDAQ, mieć średni dzienny wolumen obrotu 200.000 akcji, utrzymywać wyniki zgodne z raportami kwartalnymi i rocznymi oraz spełniać inne wymagania.
  • Indeks jest poddawany przeglądowi raz w roku, z odpowiednimi korektami, w oparciu o kursy akcji z poprzedniego roku (na ostatniej sesji w październiku) oraz całkowite kwoty akcji podane do wiadomości publicznej (na ostatniej sesji w listopadzie). Spółki są usuwane i dodawane na podstawie ich wartości giełdowej. Ewentualne zmiany te często prowadzą do zmian wartości akcji spółek, których dotyczą. Wszystkie zmiany ogłaszane są z pięciodniowym wyprzedzeniem w komunikacie prasowym.
  • Przy zawieraniu transakcji na indeksie NASDAQ 100 pomocne może być zastosowanie wskaźnika przedrynkowego (PMI). Wskaźnik ten pozwala przewidzieć cenę otwarcia na podstawie ostatniej ceny sprzedaży przed otwarciem sesji i uwzględnia informacje z nocy, pomagając inwestorom przewidywać zmiany cen.
  • Ponieważ spółki giełdowe NASDAQ są w większości spółkami z branży zaawansowanych technologii, akcje stają się bardziej zmienne, co oznacza, że indeks może również szybko się zmieniać. Inwestorzy powinni o tym pamiętać, kiedy inwestują na tym indeksie.

Amerykańska giełda NASDAQ

NASDAQ należy do stosunkowo nowych giełd, ponieważ została założona w 1971 roku. NASDAQ rozpoczęła swoją działalność jako organizacja publiczna, teraz jest główną platformą wymiany wirtualnej dla dużych firm technologicznych. W obrocie akcjami na giełdzie uczestniczą takie spółki jak Intel, Microsoft, CISCO, Apple.

NASDAQ
Status prawnyspółka publiczna
Data założenia1971
LokalizacjaNowy Jork, Manhattan, Broadway 165, budynek One Liberty Plaza
Liczba spółekokoło 3000
Główne indeksyNASDAQ Composite, NASDAQ-100

Giełda chce zostać domeną handlową nowego systemu gospodarczego. Dlatego lista NASDAQ obejmuje nowoczesne spółki, które koncentrują się na technologii.

Nazwa giełdy oznacza automatyczne notowania National Association of Securities Dealers. Sugeruje to, że giełda NASDAQ jest rynkiem dealerów, na którym kupno i sprzedaż akcji odbywa się za pośrednictwem dealera, który tworzy rynek papierów wartościowych.

Główną zaletą tej giełdy dla tradera jest zmienność jej akcji na rynku. Wynika to z faktu, że koszt rejestracji spółek na giełdzie NASDAQ jest bardzo niski, więc jest tam więcej młodych spółek, których akcje zasadniczo są bardziej zmienne.

Zalety handlu indeksami

Wielu traderów woli handlować indeksami ze względu na niższe ogólne ryzyko, tzn. taki handel jest stosunkowo bezpieczny. Na przykład ryzyko związane z indeksami handlowymi jest zawsze niższe niż ryzyko związane z inwestowaniem w poszczególne akcje. Niestabilność indeksów zawsze wiąże się z wydarzeniami geopolitycznymi, prognozami gospodarczymi i katastrofami społecznymi.

Indeksy to świetny sposób na uzyskanie dostępu do dużych rynków, jednocześnie nie jest konieczne analizowanie wyników spółek wchodzących w skład tego lub innego indeksu. Ogólnie rzecz biorąc, dobrze znane indeksy giełdowe często zapewniają inwestorom wysoki poziom płynności, długie godziny handlu i wąskie spready.

Handel NASDAQ 100

NASDAQ 100 to indeks, którego ogólna wartość jest reprezentowana przez akcje 100 dużych i aktywnie notowanych spółek amerykańskich. Firmy uwzględnione w indeksie zwykle dotyczą następujących sektorów: technologii, handlu detalicznego, przemysłu, opieki zdrowotnej.

Metoda obliczania indeksu zbudowano zgodnie ze wzorem, który pozwala zrównoważyć indeks w stosunku do wszystkich firm, jednocześnie ograniczając wpływ dużych spółek.

Trading indeksem NASDAQ 100 opiera się na analizie fundamentalnej lub technicznej w celu ustalenia poziomów cen, na których można wejść w transakcję. Trader dokonuje zakładu, w którym kierunku pójdzie cena, a następnie stawia stop loss i take profit, aby kontrolować ryzyko.

Przed otwarciem pozycji należy pozostawać maksymalnie cierpliwym. Zanim zaczniesz handlować, musisz uświadamiać ryzyko i mieć realistyczne oczekiwania wobec tego, co ostatecznie chcesz uzyskać.

Polecamy ograniczyć ekspozycję do 5% na wszystkie otwarte transakcje. Najpierw określ stosunek ryzyka do zysku, a następnie otwieraj transakcję.

Nie otwieraj transakcji przed wydaniem ważnych wiadomości gospodarczych. Wydarzenia związane z gospodarką prowadzą do gwałtownych skoków zmienności, przed rozpoczęciem handlu lepiej poczekać, aż rynki się uspokoją. Wstępna analiza wszystkich wskaźników i pewność swoich działań też się przyda.