Piątkowy poranek na europejskiej sesji był stosunkowo spokojny. Notowania dolara praktycznie nie zmieniły się w stosunku do większość pozostałych walut z grupy G10 z braku publikacji ważniejszych danych gospodarczych. Amerykańska waluta osłabiła się jedynie wobec NOK i SEK.
Pod presją wyjaśnienia swojego stanowiska i powstrzymania wymknięcia się sytuacji spod kontroli portugalski bank Banco Espirito Santo SA (BES) opublikował raport wyjaśniający jego ekspozycję na problemy, z jakimi boryka się jego spółka – matka Espirito Santo Group. Bank oznajmił, że na dzień 31 marca br. posiadał nadwyżkę kapitałową w wysokości 2,1 mld euro powyżej minimalnych wymogów regulacyjnych, uwzględniając czerwcowy wzrost kapitału. Mówi się, że bank posiada rezerwy w wysokości 1,15 mld euro, które wystarczą na pokrycie wszelkich strat związanych z ekspozycją na problemy Espirito Santo Group.
Lisboński referencyjny indeks giełdowy PSI 20 zanurkował wczoraj o 4,2%, ale odrobił część strat i na porannej sesji skoczył o około 2% po tym, jak inwestorzy zostali zapewnieni o sile banku. Niemniej jednak, nie jestem pewny tego, że niebezpieczeństwo zostało już całkowicie zażegnane. Moim zdaniem, odrobienie tylko połowy strat przez rynek świadczy o tym, że nadal funkcjonują pewne obawy. Co więcej, czwartkowe spadki miały dość szeroki zasięg, np. obrót giełdowy akcjami niektórych banków włoskich został zawieszony, co wskazuje na to, że obawy wśród inwestorów nie ograniczały się tylko do Portugalii. Można spodziewać, że inwestorzy zachowają ostrożność w podejściu do gospodarek peryferyjnych i zadłużonych rynków jeszcze przez jakiś czas. A to z kolei może częściowo odwrócić napływ kapitału do strefy euro i spowodować dalsze osłabienie unijnej waluty.
Na skutek wczorajszej wyprzedaży indeks Euro Stoxx 50 Futures spadł do poziomu wsparcia 3130 (S1), który zbiega się z poziomem 50% zniesienia trendu zwyżkowego z okresu od 17 marca do 20 czerwca. Chociaż w teorii mogłaby wystąpić fala korekcyjna, w krótkim okresie utrzyma się ogólnie tendencja spadkowa. Cena nadal kreśli niższe szczyty i niższe dołki poniżej obu średnich kroczących oraz poniżej wcześniejszej niebieskiej linii trendu zwyżkowego. Zdecydowany ruch poniżej wsparcia na wysokości 3130 (S1) wzmocniłby krótkoterminowy trend zniżkowy, a cena miałaby możliwość przetestowania poziomu 61,8% zniesienia wzrostów z okresu od 17 marca do 20 czerwca na wysokości 3085 (S2). Niemniej jednak, wskaźnik RSI wyszedł ze strefy wyprzedaży i skoczył, natomiast oscylator MACD wykazuje oznaki tworzenia dołka i w najbliższej przyszłości może przebić powyżej swojej linii sygnałowej. Zwiększyłoby to prawdopodobieństwo, że odbicie przez chwilę potrwa przed ponowną presją na sprzedaż.
Poziomy wsparcia Euro Stoxx 50 Futures: 3130 (S1), 3085 (S2), 3030 (S3).
Poziomy oporu Euro Stoxx 50 Futures: 3175 (R1), 3205 (R2), 3290 (R3).