Skarbiec w banku jest to specjalny pokój lub budynek do gromadzenia i przechowywania cennych dokumentów i kosztowności. Skarby budowano w pałacach, zamkach – przeznaczonych do przechowywania skarbów i dokumentów państwowych lub właściciela zamku; skarby w klasztorach, kościołach – przeznaczone do przechowywania klejnotów religijnych, upominków wotywnych, pamiątek narodowych. Niektóre dzieła sztuki zebrane w skarby są często wystawiane na wystawach.
Z czego zbudowany jest bankowy skarbiec?
Każdy bank ma własny skarbiec. To miejsce jest wyjątkowo dobrze strzeżone i zwykle mogą je odwiedzać tylko osoby upoważnione. Służy do zabezpieczenia tego, co cenne, w tym złotych, pieniężnych, złotych i srebrnych monet kolekcjonerskich.
Unikalny skarbiec znajduje się w siedzibie Narodowego Banku Polskiego w Gdańsku. Ma już 100 lat i składa się z trzech pięter. Pieniądze są do niego dostarczane specjalną windą, która zamyka się jak pancerna szafa. Turyści nie mają wstępu do tego skarbca ani nie mogą być fotografowani. Inaczej jest w centrali NBP we Wrocławiu. Co dwa lata można zwiedzać zabytkowy skarbiec. Same drzwi, które w przeszłości chronią skarby bankowe Wrocławia, ważą cztery tony. Zamki, które go zamykają, mają 10 000 kombinacji. A jednak dziś są jeszcze bardziej rygorystyczne zasady, które muszą być spełnione w strefie bezpieczeństwa bankowego, dlatego dawna skarbiec we Wrocławiu nie odgrywa już swojej roli. A wszystko po to, by najlepiej przechowywać nasze pieniądze.