Szpiegostwo gospodarcze (przemysłowe) jest to pozyskiwanie tajemnic handlowych od konkurencji biznesowej. Produktem ubocznym rewolucji technologicznej jest szpiegostwo przemysłowe, które jest reakcją na wysiłki wielu biznesmenów zmierzające do zachowania w tajemnicy swoich projektów, formuł, procesów produkcyjnych, badań i planów na przyszłość w celu ochrony lub rozszerzenia swoich udziałów w rynku.
Znaczna ilość danych na temat tego, co robi konkurencja, pochodzi z rutynowych i niedramatycznych źródeł. Niektóre duże sieci handlowe, na przykład, zatrudniają korpusy agentów do sprawdzania cen i produktów konkurencji poprzez zakupy porównawcze. Równie owocne są regularne linie komunikacji, takie jak raporty sprzedawców, magazyny handlowe, biuletyny, zjazdy biznesowe, targi i wystawy oraz kontakty z dostawcami. Analiza produktów konkurencji jest jeszcze jednym źródłem ważnych informacji handlowych.
Rzeczywiste tajemnice handlowe mogą trafić na otwarty rynek za pośrednictwem kilku kanałów. Nielojalny pracownik może aktywnie poszukiwać konkurentów i sprzedawać poufne dane oferentowi, który zaproponował najwyższą cenę. Bardziej powszechną techniką jest spisek grupowy: kilku pracowników, zazwyczaj techników i innych osób wysokiego kalibru menedżerskiego, opuszcza firmę i zakłada konkurencyjną firmę, wykorzystując zaufanie, które zdobyli podczas pracy u swojego byłego pracodawcy. Odmiana tej praktyki pojawia się, gdy konkurent zwabia cennego pracownika oferując mu więcej pieniędzy i korzyści, w nadziei, że piracki pracownik udostępni swój magazyn tajemnic swojemu nowemu pracodawcy.
Pracodawca, który odkryje, że jego tajemnice handlowe zostały przejęte przez konkurenta, zazwyczaj podejmuje kroki prawne w celu zapobieżenia dalszej ingerencji w jego prywatność handlową. Kary nakładane na firmy uznane za winne uzurpowania sobie praw do tajemnic handlowych mogą polegać na zakazie dalszego wykorzystywania tej wiedzy, rozliczania się i wypłacania wszelkich zysków osiągniętych w wyniku wykorzystania sfałszowanych informacji lub na dodatkowym odszkodowaniu karnym, jeśli naruszenie praw firmy było rażące.