Rynek kontraktów futures

Rodzaje rynków

1853

Co to jest rynek futures?

Rynek kontraktów futures to rynek na którym uczestnicy kupują i sprzedają towary oraz kontrakty futures na dostawę w określonym terminie w przyszłości. Przykładami rynków kontraktów terminowych są New York Mercantile Exchange, Kansas City Board of Trade, Chicago Mercantile Exchange, Chicago Board Options Exchange i Minneapolis Grain Exchange.

Futures – instrument finansowy typu transakcja pochodna. Jest to umowa zawarta pomiędzy sprzedającym (kupującym) a giełdą lub izbą rozliczeniową, w której sprzedający (kupujący) zobowiązuje się sprzedać (kupić) określony instrument bazowy za ściśle określoną cenę w ściśle określonym terminie

Pierwotnie taki handel odbywał się poprzez publiczne wykrzykiwanie ofert kupna i sprzedaży i sygnały ręczne w dziale handlowym. Obecnie podobnie jak większość innych rynków, giełdy kontraktów terminowych są w większości elektroniczne i handel odbywa się przez internet.

Podstawy rynku kontraktów futures

Aby w pełni zrozumieć, czym jest rynek futures, ważne jest zrozumienie podstaw kontraktów futures, aktywów będących przedmiotem obrotu na tych rynkach.

Kontrakty futures są podejmowane przez producentów i dostawców towarów w celu uniknięcia zmienności rynku. Ci producenci i dostawcy negocjują umowy z inwestorem, który zgadza się wziąć na siebie ryzyko i zyski z niestabilnego rynku.

Rynki kontraktów terminowych lub giełdy kontraktów terminowych to miejsca, w których te produkty finansowe są kupowane i sprzedawane w celu dostarczenia w określonym terminie w przyszłości, z ceną ustaloną w momencie zawarcia transakcji. Rynki kontraktów futures obejmują nie tylko kontrakty rolnicze, a teraz obejmują kupno, sprzedaż i zabezpieczenie produktów finansowych oraz przyszłe wartości stóp procentowych.

Kontrakty futures mogą być zawierane lub „tworzone”, o ile wzrosną otwarte odsetki, w przeciwieństwie do innych emitowanych papierów wartościowych. Wielkość rynków terminowych (które zwykle rosną, gdy perspektywy rynku akcji są niepewne) jest większa niż rynków towarowych i jest kluczową częścią systemu finansowego.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ

  • Rynek kontraktów futures jest notowanym rynkiem aukcyjnym, na którym uczestnicy kupują i sprzedają towary oraz inne kontrakty futures na dostawy w określonym terminie w przyszłości. 
  • W Stanach Zjednoczonych rynki kontraktów futures są w dużej mierze regulowane przez towarową komisję rozliczającą kontrakty futures (CFTC).
  • Obecnie większość transakcji na rynkach kontraktów terminowych odbywa się elektronicznie.

Główne rynki futures

uże rynki futures prowadzą własne izby rozrachunkowe , w których mogą zarówno zarabiać na samym obrocie, jak i na przetwarzaniu transakcji po fakcie. Niektóre z największych rynków terminowych, które prowadzą własne izby rozliczeniowe, to Chicago Mercantile Exchange , ICE i Eurex. Inne rynki, takie jak CBOE i LIFFE, mają zewnętrzne izby rozliczeniowe (odpowiednio Opcje Clearing Corporation i LCH.Clearnet) rozliczające transakcje.

Większość wszystkich rynków kontraktów futures jest zarejestrowana w Commodity Futures Trading Commission (CFTC), głównym amerykańskim organie odpowiedzialnym za regulację rynków kontraktów futures. Wymiany są zwykle regulowane przez organ regulacyjny narodu w kraju, w którym mają siedzibę.

Kluczowy fakt

Giełdy kontraktów futures zarabiają na faktycznym obrocie kontraktami futures i przetwarzaniu transakcji, a także pobierają opłaty od członków handlowych i firm lub opłaty za dostęp do prowadzenia działalności handlowej.

Przykład rynku futures

Na przykład, jeśli farma kawy sprzedaje do palarni zielone ziarna kawy po 4 USD za paletę, a palarnia sprzedaje dziesięć funtów kawy po 10 USD za funt i obaj osiągają zysk z tej ceny, należy użyć tych wartości cenowych i zabezpieczyć tę transakcję kontraktem. Inwestor zgadza się, że jeśli cena kawy spada poniżej ustalonej wysokości, inwestor zgadza się z różnicą producenta kawy.

  • Miara funta była różna na przestrzeni stuleci w różnych państwach, zwykle wynosiła pomiędzy 0,4 a 0,5 kilograma.
  • Miesiąc dostawy lub termin realizacji kontraktu – ustalone miesiące w roku w których można zrealizować kontrakt.

Jeśli cena kawy wzrośnie powyżej wartości cen, inwestor może uzyskać zyski. W przypadku palnika, jeśli cena zielonej kawy przekroczy ustaloną stawkę, inwestor płaci różnicę, a palacz otrzyma kawę w przewidywalnej stawce. Jeśli cena zielonej kawy jest niższa niż uzgodniona stawka, palarnia płaci tę samą cenę, a inwestor otrzymuje zysk.