Cena bawełny

2323

Bawełna jest włóknem naturalnym i jest najważniejszym surowcem włókienniczym na świecie. Nazwa bawełny pochodzi od nasion rośliny bawełnianej, wokół których rośnie włókno w kulkach. Od 3.000 lat p.n.e. przez Indie, Chiny i Bizancjum bawełna była wykorzystywana do produkcji tekstyliów w Azji, ale dopiero w XIV wieku bawełna została po raz pierwszy przetworzona w Niemczech przez rodzinę kupców Fuggerów w Augsburgu. Odzież z bawełny nie była jednak produkowana na dużą skalę w Niemczech aż do momentu mechanizacji przemysłu włókienniczego w XIX wieku.

Kurs i cena bawełny na giełdzie

Wykres i notowania bawełny

Notowania bawełny – podstawowe informacje

Dziś włókno bawełny jest nadal najważniejszym surowcem wykorzystywanym w produkcji włókienniczej.

Wynika to ze specyficznej struktury włókien bawełnianych, które bardzo dobrze nadają się do produkcji tekstylnej. Jakość bawełny zwiększa się wraz ze wzrostem długości, grubości i wytrzymałości włókien bawełnianych. Włókna nasienne muszą być najpierw przetworzone na nici, zanim będą mogły być użyte do produkcji odzieży w czystej postaci lub w tkaninach mieszanych, takich jak wiskoza lub len. Bawełna jest stosowana nie tylko w odzieży, ale również w produktach medycznych.

Najważniejszymi producentami bawełny są Chiny, USA, Indie i Pakistan. W Europie jedynym godnym uwagi krajem posiadającym przemysł bawełniany jest Grecja. Największy eksport bawełny trafia do Chin i Indonezji. Stale rosnąca podaż bawełny doprowadziła w ostatnich latach do spadku jej cen. Z ponad 100 centów w 1995 roku cena spadła w ostatnich latach do poniżej 30 centów, a obecnie znajduje się na poziomie ostatniego światowego kryzysu gospodarczego.

Najważniejszymi miejscami handlu bawełną są New York Board of Trade (New York Cotton Exchange), Central Japan Commodity Exchange, Osaka Mercantile Exchange oraz Bolsa der Mercadorias & Futuros.