Cena cynku

3422

Cynk, symbol chemiczny Zn, jest odpornym na korozję metalem o niebieskawo-białym kolorze. Cena cynku jest kontrolowana głównie przez podaż i popyt na rynkach wschodzących i ustabilizowanych, jak również przez ceny nakładów. Cynkiem można handlować na Londyńskiej Giełdzie Metali i Szanghajskiej Giełdzie Metali. Cynk jest często wykorzystywany do cynkowania żelaza i stali w celu przedłużenia jego żywotności. Mosiądz jest stopem cynku, który może zawierać od 55% do 95% miedzi. Andreas Sigismund Marggraf, niemiecki chemik, odkrył cynk w postaci pierwiastka w 1746 roku, chociaż był on używany przez wieki wcześniej.

Kurs i cena cynku na giełdzie

Wykres i notowania cynku

Notowania cynku – podstawowe informacje

Cynk jest produkowany głównie w górnictwie, ale może być poddany recyklingowi. Istnieje kilka rud, z których można wydobyć cynk: krzemian cynku (kalamina), franklinit, mangan, węglan cynku (smithsonit) i siarczek cynku (sphaleryt). Aby wydobyć cynk, ruda musi najpierw przejść przez flotację piankową, która rozbija rudę na cząstki o większym stężeniu cynku. Ruda jest kruszona i wprowadzana do zbiornika flotacyjnego z wodą, olejem sosnowym i chemikaliami. Następnie zbiornik obraca się do momentu, gdy cynk pozostanie na górze, podczas gdy wszystkie inne krzemiany opadną na dno. Po pokryciu cynku roztworem hydrofobowym powietrze jest wtryskiwane do zbiorników. Zgarniacze są używane do usuwania całego skoncentrowanego cynku ze zbiornika, podczas gdy pozostała mieszanina jest odprowadzana z wody i olejów. Następnie jest on łączony z wapnem i podgrzewany w celu utworzenia tlenku cynku.

Aby wyprodukować cynk z tlenku cynku, należy go najpierw podgrzać do 2.200 stopni Fahrenheita. W wyniku tej reakcji powstaje cynk i dwutlenek węgla. Następnie do pieca dodaje się stopiony ołów, aby zapobiec ponownemu związaniu się cynku i dwutlenku węgla. Stopiony cynk jest schładzany do 824 stopni Fahrenheita i chłodzony przez kilka godzin. Żelazo i inne minerały opadają na dno komory.