Cena Etanolu

1827

Etanol jest czystym alkoholem, który jest ekstrahowany z cukru lub ziaren. Często jest on mieszany z benzyną lub olejem napędowym. Sam w sobie jest drogi w produkcji i nie dostarcza tyle mocy co benzyna. Na cenę etanolu wpływają koszty ropy naftowej i benzyny, a także koszty produkcji, przepisy prawne i logistyka transportu.

Cena i kurs Etanol ( w USD za galon)

Kurs i notowania etanolu – informacje podstawowe

Od 1826 r. etanol był wykorzystywany do zasilania silnika i jako paliwo do oświetlenia. W czasie wojny secesyjnej jego popularność zmalała ze względu na przepisy podatkowe, które nakładano na alkohol. Kiedy w 1933 r. skończyła się prohibicja, etanol zaczął odzyskiwać popularność, ale dopiero w latach 70-tych XX w. zyskał silne poparcie na arenie światowej. W 2005 r. Kongres Stanów Zjednoczonych przyjął normę dotyczącą paliw odnawialnych (RFS), która określała minimalną ilość paliwa odnawialnego, jakie musieli stosować producenci paliw. Ustawa o niezależności energetycznej i bezpieczeństwie (Energy Independence and Security Act – EISA) wyznaczyła nowy cel w postaci 36 mld galonów paliwa odnawialnego zużywanego do 2022 r.

Kukurydza, sorgo, jęczmień, trzcina cukrowa, ryż i kora drzew są potencjalnymi źródłami etanolu, chociaż kukurydza jest często wybierana w Stanach Zjednoczonych. Pierwotne źródło musi przejść przez proces fermentacji, który jest procesem chemicznym polegającym na rozkładaniu substancji na cukry. Otrzymany zacier, sproszkowana kukurydza zmieszana z wodą i enzymami, jest następnie gotowana i chłodzona. Do masy dodaje się glukoamylazę, która wspomaga proces rozkładu cukru. Drożdże są dodawane w celu przyspieszenia procesu fermentacji, zanim zostaną ponownie podgrzane kilka dni później. Etanol jest uwalniany w postaci pary, podczas gdy osady, kukurydza i drożdże, pozostają w postaci stałej. Para jest zbierana i poddawana procesowi odwadniania, który usuwa wodę z pary, aby uzyskać bezwodny alkohol etylowy.