Goldman Sachs Group, Inc. – jeden z największych banków inwestycyjnych na świecie, założony w 1869 oraz mający swoją siedzibę w Nowym Jorku.
Jak Goldman Sachs zarabia pieniądze
Goldman Sachs, jeden z wiodących na świecie banków inwestycyjnych i firm świadczących usługi finansowe, generuje pieniądze poprzez swoje cztery główne segmenty operacyjne: bankowość inwestycyjną, obsługę klientów instytucjonalnych, inwestycje i pożyczki oraz zarządzanie inwestycjami. Wśród instytucji finansowych, które zyskały sławę w czasie kryzysu bankowego w latach 2007-08, niewiele z nich stanęło na nogi zupełnie jak Goldman Sachs (GS). Fiasko kredytów hipotecznych subprime przyniosło jednocześnie korzyści i utrudniło firmie z Wall Street, dając jej niezwykłe zyski, a jednocześnie czyniąc z niej cel w postaci ogromnych ilości krótkoterminowych kredytów dzięki uprzejmości Rezerwy Federalnej. Goldman Sachs stał się pożyczkobiorcą netto i symbolem wszystkiego, co diaboliczne w wysokich finansach. Dziś firma znajduje się na szczycie krajobrazu mniej, ale większych, firm zarządzających inwestycjami i firm bankowych, z których każda potrafi zarabiać miliardy. Jest ona częścią funduszu ProShares UltraPro Short S&P500 ETF.
17 lipca 2018 roku Goldman Sachs mianował Davida Solomona nowym dyrektorem generalnym (CEO), zastępując Lloyda Blankfeina, który prowadził firmę od 2006 roku. Weteran bankier inwestycyjny przejął władzę 1 października tego roku.
Model biznesowy Goldman Sachs
Goldman Sachs, z lokalizacjami w ponad 30 krajach, dzieli swoją działalność na cztery sektory: bankowość inwestycyjną, obsługę klientów instytucjonalnych, inwestycje i pożyczki oraz zarządzanie inwestycjami.
Działalność Goldman Sachs w zakresie bankowości inwestycyjnej
Bankowość inwestycyjna to usługa, która sprawiła, że Goldman Sachs stał się sławny i niesławny. Segment bankowości inwestycyjnej obejmuje takie usługi jak: doradztwo finansowe dla wszelkiego rodzaju spółek, gwarantowanie kapitału własnego oraz gwarantowanie długów. W ostatnich latach dział bankowości inwestycyjnej Goldman Sachs zajmował się pierwszą publiczną ofertą dla firm tak różnorodnych jak Snap (SNAP – gigant mediów społecznościowych), strona internetowa z ofertami nieruchomości Redfin, detaliczny sprzedawca prenumeraty mody Stitch Fix (SFIX), usługa dostawy posiłków Blue Apron (APRN) oraz internetowy rynek samochodowy CarGurus (CARG). W 2018 roku firma zamierzała rozszerzyć zasięg o ponad 1000 nowych firm.
Jednym z największych IPO Goldman Sachs w ostatnich latach był serwis informacyjny Twitter Inc. (TWTR) w 2013 roku, który zarobił 23 miliony dolarów. Jeśli to brzmi mało, to tak. Jeśli to brzmi za mało, to nie jest. Goldman Sachs i jego partnerzy nie wziął nędzny 3,25% pieniędzy Twittera podniesione w IPO, ale firma miała zamiar obsługiwać publicznie-ballyhooed firmy początkowej sprzedaży na zniżkę w nadziei na przyciągnięcie przyszłych przedsiębiorstw. Wydaje się, że to zadziałało. Bankowość inwestycyjna wygenerowała 7,86 mld dolarów dla Goldman Sachs w ubiegłym roku, około 7% więcej niż w 2017 roku.
Działalność Goldman Sachs w zakresie obsługi klienta instytucjonalnego
Mierząc zarówno przychodami, jak i zyskiem, największy z tych sektorów jest sektor usług dla klientów instytucjonalnych, który obsługuje klientów instytucjonalnych (a nie usług dla klientów o charakterze instytucjonalnym). Jest to korporacyjny sposób definiowania działalności rynkowej Goldman Sachs. Goldman Sachs zajmuje duże pozycje na niektórych akcjach (a także na opcjach, kontraktach terminowych i innych instrumentach pochodnych), które może następnie sprzedawać, gwarantując w ten sposób, a przynajmniej ułatwiając rynek tych papierów wartościowych. Obsługa klientów instytucjonalnych przyniosła Goldman Sachs 13,48 mld dolarów w 2018 roku, co stanowi około 37% przychodów firmy. W porównaniu z 2017 r. przychody z usług dla klientów instytucjonalnych wzrosły o ponad 13%.
Działalność inwestycyjna i kredytowa Goldman Sachs
Inwestowanie i kredytowanie to miejsca, w których Goldman Sachs osiąga najwyższe zyski ze swoich wysiłków. Bank inwestycyjny jest przecież bankiem. Goldman Sachs pożycza pieniądze swoim klientom korporacyjnym, a także posiada dział, który oferuje zabezpieczone pożyczki zamożnym osobom fizycznym. Pomyśl o pożyczkach, ale tylko dla puli pożyczkobiorców z gwiezdnym kredytem i środków na spłatę każdego centa długu. Jest powód, dla którego udzielanie pożyczek tak jak Goldman Sachs jest bardziej opłacalne niż to, jak robi to rekin pożyczkowy z sąsiedztwa. Operacje tego pierwszego też są mniej kłopotliwe.
Własne inwestycje Goldman Sachs obejmują udziały w nieruchomościach, długi i te same akcje, które kupują zwykli ludzie, ale na znacznie większą skalę. Dzięki inwestycjom i pożyczkom firma zarobiła w 2018 roku 8,25 miliarda dolarów, czyli o 14% więcej niż w 2017 roku.
Działalność Goldman Sachs w zakresie zarządzania inwestycjami
Ostatnim sektorem, o którym należy mówić, jest zarządzanie inwestycjami, które jest niezbędnym elementem każdego odnoszącego sukcesy banku inwestycyjnego. Zarządzanie inwestycjami polega na tym, że bogaty klient lub przedstawiciel dużej fundacji lub instytucji zasiada z profesjonalistą z Goldman Sachs i mówi: „Wyhoduj moje jajo w gnieździe”, „Trzymaj mnie o krok przed taksówkarzem” lub „Jak możemy zabrać ręce mojego byłego męża od moich pieniędzy?”. Zarządzanie inwestycjami nie brzmi tak zaawansowanie technologiczne – nie jest, ale wymaga specjalistycznej wiedzy na temat żmudnego tematu. Niewiele firm ma intelektualną przewagę nad gigantycznymi inwestycjami klientów. Ale Goldman Sachs jest jedną z nich.
Duża część przychodów w tym segmencie pochodzi z opłat motywacyjnych, płaconych przez udziałowców na rzecz zarządzających funduszami za zdolność do nie niszczenia lub osłabiania inwestycji. Zarządzanie inwestycjami przyniosło Goldman Sachs w ubiegłym roku 7,02 miliarda dolarów przychodów, porównywalnych z liczbami dla każdego segmentu z wyjątkiem usług dla klientów instytucjonalnych.
Plany na przyszłość
Według najnowszego raportu rocznego, plany Goldman Sachs na przyszłość obejmują wzmocnienie istniejącej działalności poprzez pogłębienie istniejących relacji z klientami i zapewnienie nowych możliwości biznesowych, aby lepiej obsługiwać powracających i nowych partnerów. Firma zamierza w szczególności zwiększyć część swoich przychodów opartych na opłatach i stałych przychodach, osiągając jednocześnie większą efektywność operacyjną w całej firmie.
Kompletny przegląd
Poczynając od przekształcenia w CEO jesienią 2018 r., Goldman przeprowadził gruntowny przegląd i potencjalną rewizję każdego z czterech głównych segmentów. Spodziewamy się, że firma będzie kontynuować rewizję i udoskonalanie swojej oferty w celu lepszego dostosowania jej do rosnącej bazy klientów, bez konieczności zmiany jej podstawowej strategii biznesowej.
Kluczowe wyzwania
Kryzys finansowy z 2008 r. spowodował, że niektóre duże firmy finansowe (np. Lehman Brothers) wycofały się z działalności. Inne, jak American International Group, Inc. (AIG) oraz Bank of America Corp. (BAC), przetrwały tylko dzięki przymusowemu wsparciu ze strony amerykańskich podatników. Goldman Sachs upada gdzieś w środku. Otrzymał 10 miliardów dolarów za pośrednictwem programu Troubled Asset Relief Program, a nawet więcej niż pośrednio za pośrednictwem innych beneficjentów TARP. 10 lat później, Goldman Sachs jest solidną firmą, a nie historycznym przypisem. Niemniej jednak, firma ta nadal zmaga się z ostrą konkurencją ze strony kadry innych wybitnych banków inwestycyjnych i dużych instytucji finansowych. Ponadto środki regulacyjne dotyczące banków inwestycyjnych są rygorystyczne i zawsze mają potencjał, by stać się jeszcze bardziej rygorystyczne w przyszłości. Chociaż nikt nie jest w stanie przewidzieć przyszłości, krótkoterminowa perspektywa Goldman Sachs prawdopodobnie będzie się charakteryzować albo stałą rentownością, albo ciągłymi datkami rządowymi, z którymi ostrożny inwestor nie powinien się obstawiać.