Gry NFT oparte na technologii łańcucha bloków (głównie na blockchainie Ethereum) okazały się hitem w 2024 r. Wielu analityków mówi o rewolucji w branży gamingowej.
Cechą szczególną gier NFT jest to, że użytkownicy nabywają na własność takie elementy jak karty, skórki broni, limitowane wersje ekwipunku lub zindywidualizowane awatary.
Decentralizacja sprawia, że żaden element wydany jako NFT nigdy nie zniknie z gry w wyniku arbitralnej decyzji twórców. NFT z gier są przedmiotem handlu, a do ich przechowywania służą portfele krypto.
Poznaj ranking najbardziej znanych gier NFT. Dowiedz się, jak zarabiają gracze.
NFT: Najlepsze giełdy 2024
- NFT LaunchPad – twórz i sprzedawaj NFT.
- Binance – kupuj cyfrowe dzieła sztuki i przedmioty kolekcjonerskie.
- Crypto.com – ciesz się wysokim bezpieczeństwem transakcji.
- Coinbase – zapisz się na listę oczekujących już dziś.
3
Metody Płatności
Parametry
Funkcjonalność
Pomoc
Opłaty
Dostępne Kryptowaluty
Wybór monet
Ocena
- Szeroki zakres obsługiwanych kryptowalut
- Dostęp do NFT
- Zarabiaj do 14
Kryptowaluty są wysoce zmiennym, nieregulowanym produktem inwestycyjnym. Inwestorzy z Unii Europejskiej nie są chronieni.
- Brak ukrytych kosztów
- Łatwość wykonywania transakcji
- Wysoki poziom bezpieczeństwa
Aktywa kryptowalutowe są bardzo niestabilnymi, nieregulowanymi produktami inwestycyjnymi. Inwestorzy z EU nie mogą liczyć na pełną ochronę inwestowanego kapitału.
- Możliwość wpłaty kryptowalut do prywatnego portfela
- Ponad 35 milionów zadowolonych klientów
- Platforma dostępna w formie aplikacji mobilnej
Aktywa kryptowalutowe są wysoce zmiennymi, nieuregulowanymi produktami inwestycyjnymi. Inwestorzy z UE nie mogą liczyć na pełną ochronę.
Najlepsze giełdy NFT 2024
Crypto.com
Załóż KontoKryptowaluty są wysoce zmiennym, nieregulowanym produktem inwestycyjnym. Inwestorzy z Unii Europejskiej nie są chronieni....
Binance
Załóż KontoAktywa kryptowalutowe są bardzo niestabilnymi, nieregulowanymi produktami inwestycyjnymi. Inwestorzy z EU nie mogą liczyć na pełną ochronę inwestowanego kapitału....
Coinbase
Załóż KontoAktywa kryptowalutowe są wysoce zmiennymi, nieuregulowanymi produktami inwestycyjnymi. Inwestorzy z UE nie mogą liczyć na pełną ochronę....
Gdzie kupić tokeny NFT do gier?
Tokeny zdobyte w grach NFT zamienisz na kryptowaluty, a następnie na dowolną walutę fiducjarną. Handel odbywa się na giełdach NFT i specjalnie stworzonych do tego celu platformach.
Rekomendujemy cztery miejsca, które powinien odwiedzić każdy, kto sprzedaje tokeny, poszukuje dobrej inwestycji kapitału lub chce zaopatrzyć się w akcesoria i waluty do ulubionych gier.
Gdzie i jak kupić NFT, przeczytasz również tu.
NFT LaunchPad
NFT LaunchPad to platforma multi-blockchain, na której stworzysz, kupisz i sprzedasz tokeny niewymienialne.
Działa od początku 2022 r., ale już zapracowała na opinię najbardziej dostępnego miejsca dla twórców i entuzjastów NFT. Jest zintegrowana z Binance Smart Chain (BSC) i Polygon (MATIC, token sieci Ethereum).
Zarejestruj się na platformie jako twórca, ustalaj własne tantiemy, oferuj dowolną liczbę swoich dzieł, wystawiaj je na aukcje lub sprzedawaj po ustalonej z góry cenie.
Platforma zapewnia też komfortowe warunki inwestorom: kupujesz i sprzedajesz bez ograniczeń dzieła sztuki, i wszelkie inne zasoby cyfrowe.
Plusy:
- tworzenie i sprzedaż NFT na jednej platformie,
- łatwość obsługi,
- duży wybór tokenów.
Minusy:
- młody projekt z niewiadomą przyszłością.
Binance
Znana giełda krypto stworzyła w 2021 r. platformę Binance NFT Marketplace. To miejsce, w którym sprzedasz i kupisz cyfrowe dzieła sztuki i przedmioty kolekcjonerskie. W ofercie znajdują się trzy linie produktów:
- Marketplace – miejsce spotkania twórców i nabywców z całego świata, otwarte dla każdego;
- Wydarzenia – to gratka dla kolekcjonerów NFT, okazja do zakupu ekskluzywnych tokenów, które są dziełami znanych artystów (muzyków i twórców sztuk wizualnych), sławnych sportowców i celebrytów;
- Mystery Box’y – każdy Mystery Box zawiera w sobie jeden losowo wybrany NFT z kategorii Normal (N), Rare (R), Super Rare (SR) lub Super Super Rare (SSR) – nieotwarte Mystery Box’y są przedmiotem handlu.
Aby handlować, musisz mieć w portfelu BNB, BUSD lub ETH. Na Binance nie tylko kupisz i sprzedasz, lecz także zdeponujesz posiadane NFT.
Ograniczeniem jest to, że nie każdy ma możliwość tworzenia własnych NFT: platforma zaprasza do współpracy tylko wybrane osoby.
Poznaj opinie o Binance!
Plusy:
- rozbudowana platforma z bardzo dużą ofertą NFT,
- klarowny interfejs,
- łatwe zakładanie konta.
Minusy:
- brak powszechnego dostępu do funkcji tworzenia NFT.
Crypto.com
Crypto.com to platforma kryptowalut założona w 2016 r. w Hongkongu. Aktualnie skupia ponad 10 milionów aktywnych użytkowników z 90 krajów.
Posiadając konto na Crypto.com, łatwo założysz portfel DeFi, zarobisz na stakowanych walutach (do 14,5%), otrzymasz Crypto.com Visa Card, weźmiesz szybką pożyczkę.
Ważnym działem Crypto.com jest wyspecjalizowana platforma do tworzenia, gromadzenia i handlu NFT.
Crypto.com zbudowało swoją renomę na szybkości działania i wysokim bezpieczeństwie transakcji. Giełda posiada certyfikat zgodności ze standardami ISO i PCI DSS (Payment Card Industry Data Security Standard).
Plusy:
- duża szybkość,
- niskie opłaty,
- platforma do handlu NFT,
- zniżki dla aktywnych użytkowników.
Minusy:
- najwyższe rabaty są dostępne tylko dla posiadaczy dużych aktywów w kryptowalutach.
Coinbase
Coinbase przez długi czas kojarzona była wyłącznie z handlem kryptowalutami. Obecnie zamierza mocno wejść w rynek NFT. Firma ogłosiła plany otwarcia platformy Coinbase NFT w pierwszej połowie 2021 roku.
12 października w sieci pojawiła się lista dla oczekujących, na którą jednego dnia zapisało się ponad milion osób.
Platforma miała ruszyć jeszcze w 2021 r. Jednak nie doszło do tego i ciągle przyjmowane są zapisy na listę oczekujących. Obecnie (stan z 9 kwietnia 2022 r.) do kolejki zapisało się blisko 4 mln chętnych.
Aby przesunąć się w górę listy, skorzystaj z linku polecającego, który otrzymasz w czasie rejestracji.
Problemem jest to, że z platformy mogą korzystać osoby, które ukończyły 18 lat i mieszkają na terytorium USA. W przyszłości działalność platformy będzie rozszerzana również na inne kraje.
Przeczytaj recenzję Coinbase!
Plusy:
- duży potencjał,
- duże zainteresowanie fanów i twórców.
Minusy:
- platforma dostępna tylko dla użytkowników z USA.
Jakie są najlepsze gry NFT? Lista Top 11
Cały świat zainteresował się grami NFT dzięki wielkiemu sukcesowi Axie Infinity. Gra miała premierę w 2018 r., lecz światowym hitem stała się w 2021 r. To pierwsza gra NFT, która odniosła spektakularny sukces komercyjny.
Zainteresowali się nią nie tylko gracze, lecz także inwestorzy i twórcy gier. Okazało się, że gra zarabia realne pieniądze. Sukces Axie Infinity stał się kamieniem milowym w rozwoju rynku NFT.
Szybko zaczęły powstawać kolejne gry w technologii blockchain. Tylko nieliczne z nich okazały się sukcesem rynkowym. Przedstawiamy Top 10 gier NFT. Granie jest dla Ciebie źródłem dochodów? Zainteresuj się naszymi propozycjami.
1. Tamadoge
Tamadoge łączy w sobie dwie bardzo obiecujące kwestie: jest memem oraz ma praktyczne zastosowanie.
Tym samym jest jednym z najbardziej obiecujących projektów na rynku kryptowalut.
Co oferuje użytkownikom?
Główną atrakcją są Tamadoge Pets, czyli zwierzęta, które gracze mogą kupować, rozwijać i rozmnażać.
Model rozgrywki jest bardzo podobny do gry Tamagotchi, która była popularna w latach 90.
Jednak to jeszcze nie wszystko, gdyż zwierzęta będą rywalizowały ze sobą w różnych zawodach. Jeśli zwyciężą, ich właściciele otrzymają nagrody denominowane w TAMA.
Token posłuży również do kupna różnych przedmiotów, jedzenia i gadżetów dla Tamadoge Pets.
Wszystko to będzie połączone w jeden wirtualny świat Tamaverse, umożliwiający graczom wchodzenie w interakcje i nawiązywanie nowych kontaktów.
Na koniec warto dodać, że token TAMA ma charakter deflacyjny. Nie tylko cechuje się ograniczoną do 2 miliardów sztuk podażą, ale również przy każdej transakcji 5% monet ulegnie spaleniu. Bezpośrednio wpłynie to na rzadkość, czyli również wartość TAMA.
W efekcie projekt Tamadoge oferuje coś, co zadowoli zarówno graczy, jak i inwestorów.
2. Axie Infinity
Świat gry nazywa się Lunacia. Zamieszkują go stworzenia nazwane Axies.
Każde wyróżnia się wyglądem i umiejętnościami. Gracze trenują własne drużyny Axies.
Mogą ich używać w trybie przygodowym, walcząc z licznymi potworami. Z kolei tryb areny wybierają gracze, którzy chcą rywalizować ze sobą w pojedynkach drużyn Axies.
Zwycięzca zdobywa zasób zwany Smooth Love Potion (SLP), który jest konieczny do hodowli nowych Axie. Gra ma starannie przemyślany system reprodukcyjny. Funkcjonuje w nim centrum łączenia Axies w pary.
Zanim dojdzie do rozmnożenia, powstaje szczegółowa analiza genetyczna. Dzięki niej gracze mogą ocenić szanse na wyhodowanie Axies z pożądanymi cechami.
Twórcy gry wprowadzili też mechanizm kontroli populacji: każdy Axie może rozmnożyć się tylko siedem razy. Gracze płacą za hodowlę Axies, a każdy kolejny proces rozmnażania kosztuje więcej od poprzedniego.
Szukasz tanich NFT? Dowiedz, się jakie NFT kosztują najmniej.
Tytułowe postacie gry NFT Axie Infinity, a także SLP to niewymienne tokeny ERC-20, którymi gracze mogą handlować. Tokenami są też działki. Obrót ziemią to kolejne źródło dochodów w grze i w świecie realnym.
Obecnie najtańsze Axies osiągają ceny kilkuset dolarów. Najdroższe, z serii Mystics, kosztowały od 200 do 300 ETH. Tak duża wartość tokenów jest sporym problemem: aby gra mogła się rozpocząć, musisz zakupić trzy Axies.
Graczom, którzy pokonają próg wejścia, Axie Infinity zapewnia dobrą zabawę i możliwość zarabiania znacznych sum pieniędzy. Gra jest dostępna w wersji na PC, Mac i na telefony z systemem Android lub iOS.
Pod koniec marca 2022 r. hakerzy włamali się do Ronin Network, należącej do firmy Sky Mavis, która stworzyła Axie Infinity. Łupem złodziei padły kryptowaluty warte około 600 milionów dolarów. Były to aktywa graczy.
Firma zorganizowała zbiórkę funduszy na giełdzie Binance, aby pokryć straty.
Przeczytaj więcej o Axie Infinity!
3. Splinterlands
Splinterlands to kolejna gra NFT oparta na schemacie znanym z Magic the Gathering lub Hearthstone.
Tworzysz karty ze specyficznymi umiejętnościami, a następnie używasz ich do starć z innymi graczami.
Podobnie jak w wielu innych grach karcianych, handlujesz przedmiotami z gry. Im więcej bitew wygrasz, tym więcej masz przedmiotów na sprzedaż.
Zaczynasz z darmowym zestawem kart. Jednak nie masz uprawnień do tworzenia własnej kolekcji kart i do zapisywania stanu gry.
Prawdziwa rozgrywka NFT zaczyna się w momencie, w którym wykupisz Księgę Zaklęć Przywoływacza. Dzięki niej uczestniczysz w codziennych misjach i zdobywasz nagrody sezonowe.
Gracze rywalizują o tokeny Dark Energy Crystals (DEC). Otrzymasz je m.in. za wygrane bitwy. Służą do kupowania przedmiotów używanych w grze lub doładowań, które poprawiają pozycję w rankingu.
Tokeny DEC wymienisz z innymi graczami lub sprzedasz na wybranych giełdach krypto.
4. Decentraland
Decentraland to wirtualne uniwersum zbudowane na Blockchainie Ethereum.
Wciągnęła cię gra w Second Life? Masz doświadczenia w handlu kryptowalutami? Decentraland przypadnie Ci do gustu.
Gra stworzona przez Estabana Ordano i Ariela Meilicha umożliwia graczom handel działkami i przedmiotami, które mogą samodzielnie dostosowywać do swoich potrzeb.
Monetą w świecie gry jest MANA, token ERC-20, który kupisz i sprzedasz na wielu giełdach za krypto i za waluty fiat.
Graczom przysługuje prawo wyboru dzielnicy, w której chcą zamieszkać. Dzięki temu osiedlasz się pośród ludzi, którzy myślą podobnie do Ciebie, mają zbliżone zainteresowania lub poglądy polityczne.
Tokeny nie tylko zapewniają siłę nabywczą, lecz także prawo do uczestnictwa w zbiorowym podejmowaniu decyzji o rozwoju gry i zasadach, które w niej obowiązują. Użytkownicy decydują o wszystkim, co dzieje się w wirtualnym świecie.
O poziomie rozwoju Decentraland świadczy fakt, że różne znane marki kupują powierzchnie reklamowe w wirtualnym świecie.
Pod koniec 2021 r. firma Tokens.com zapłaciła 618 tys. MANA (według ówczesnego kursu blisko 2,5 mln dolarów) za budynek przy Fashion Street w Decentraland.
Wejście do Decentraland jest bezpłatne. Jednak wszystko, co jest potrzebne do wirtualnego życia, gracze muszą kupić – od imienia awatara, przez ubrania, aż po nieruchomości. Ceny są często równe lub wyższe od tych w świecie rzeczywistym.
5. Alien Worlds
Alien Worlds to symulacja ekspansji ekonomicznej. Wcielasz się w rolę odkrywcy kosmosu.
Wydobywasz minerały na planetach i wysyłasz wirtualne statki kosmiczne na misje.
Celem gry jest zgromadzenie jak największej ilości Trilium (TLM, natywny token Alien Worlds). Na przykład za każdą ukończoną misję gracz otrzymuje do pięciu NFT.
Alien Worlds pozwala graczom rywalizować o nagrody i zdobywać TLM. Tylko odpowiednia liczba tokenów daje prawo dołączenia do jednej z sześciu konkurencyjnych organizacji, które władają uniwersum Alien Worlds.
TLM służą też do handlu przedmiotami używanymi w grze i zapewniają prawo do dodatkowej rozgrywki.
Gra umożliwia zarabianie. Gracze otrzymują TLM za sam udział w grze, za wykonywanie zadań, wydobycie surowców i inne działania rozwijające uniwersum. TLM kupisz i sprzedasz na zewnętrznych giełdach krypto.
Wejście do gry jest darmowe, natomiast zwiększenie szans na wygraną wymaga inwestycji. Jednak ciągle jeszcze nie są to kwoty znane z najbardziej ekskluzywnych gier NFT, takich jak Axie Infinity lub Decentraland.
Gra jest ciągle dostępna cenowo dla nowych użytkowników, którzy chcą zarabiać prawdziwe pieniądze i dobrze się bawić.
6. Farmers World
Farmers World reprezentuje gry typu farmerskiego, przeznaczone dla entuzjastów uprawy roli i hodowli zwierząt.
To idealna propozycja dla zwykłych graczy (niezawodowych, grających dorywczo), którzy poszukują chwili wytchnienia po dniu pracy.
Gra pozwala zrelaksować się i zapomnieć o współzawodnictwie.
Akcja rozgrywa się w lasach deszczowych nad Amazonką. Fabuła nawiązuje do Rękopisu nr 4848 – tajemniczego dokumentu, który jest przechowywany w Bibliotece Narodowej Brazylii.
Opisuje on wyprawę portugalskich odkrywców z 1573 roku. Wędrowcy natrafili w amazońskim lesie deszczowym na opuszczone miasto rolnicze. Odkryli liczne warsztaty i kopalnie złota.
Gracze wcielają się w farmerów, którzy odbudowują miasto od podstaw. Wydobywasz złoto, pozyskujesz drewno i produkujesz żywność. To trzy najważniejsze aktywa w grze, którym odpowiadają tokeny FWW (drewno), FWF (żywność), FWG (złoto).
Rozpoczynając grę, musisz zaopatrzyć się w narzędzia do uprawy roli, do wydobycia złota lub prowadzenia wycinki lasu i obróbki drewna. Kupisz je na zdecentralizowanych targowiskach lub od innych rolników.
Aby rozpocząć grę, załóż portfel WAX Cloud Wallet i przelej odpowiednie fundusze. Dzięki temu możesz nabyć niezbędne narzędzia na rynku wtórnym (np. na platformie Wax Atomic Hub) lub stworzyć je samodzielnie w grze.
7. Mobox
Mobox to platforma z różnorodnymi grami akcji, fantasy i strategicznymi. Wszystkie łączy natywny token MOMO.
Platforma wprowadziła interoperacyjność NFT, umożliwiając graczom jednoczesne korzystanie z posiadanych NFT we wszystkich grach.
Regulamin gry pozwala graczom handlować swoimi MOMO na zdecentralizowanej giełdzie (DEX) Mobox NFT Marketplace.
Tokeny MOMO zdobędziesz na różne sposoby: są nagrodą za wykazanie się specjalnymi umiejętnościami w grze Block Brawler, ale można je też ukraść w ramach rozgrywek w Token Master. Mobox zapewnia prostą rozgrywkę, która dostarcza wielu emocji i dogodnych okazji do zarabiania pieniędzy.
8. Gods Unchained
Kolejna gra NFT, która nawiązuje do klasyków w rodzaju Hearthstone.
Wszystkie karty w Gods Unchained są wydawane jako Non-Fungible Tokens.
To uniwersalna waluta, dzięki której dokonasz wszystkich niezbędnych transakcji.
Platforma pozwala też na korzystanie z technologii inteligentnych kontraktów Ethereum do wydobywania tokenów.
Tokeny w Gods Unchained pozyskasz wyłącznie w grze. Grając, odblokujesz tzw. pakiety kart Common Core. Aby przekształcić je w NTF, potrzebujesz tokenów flux, które są nagrodą dla graczy triumfujących w turniejach.
Posiadając odpowiednią liczbę tokenów, stworzysz wysokiej jakości karty gry, które sprzedasz na wewnętrznym rynku Gods Unchained za prawdziwe pieniądze.
9. MIR4
MIR4 to pierwsza gra NFT z gatunku RPG, która zbiera pochwały za wysokiej jakości grafikę.
Fabuła utrzymana jest w klimatach azjatyckiego fantasy.
Wojownicy połączeni we frakcje starają się przejąć kontrolę nad Ukrytą Doliną – centralnym miejscem w uniwersum gry.
MIR4 to klasycznie zrealizowana gra MMORPG. Zaczynasz od wybrania postaci, a następnie wyruszasz do walki. Twoim przeciwnikiem jest sztuczna inteligencja lub inny gracz.
Największe znaczenie dla sukcesu w grze mają nie tylko umiejętności manualne, lecz przede wszystkim statystyki i moc Twojej postaci.
MIR4 to darmowa gra, dostępna w kilkunastu wersjach językowych. Jej system ekonomiczny opiera się na żetonach DRACO.
Dzięki nim prowadzisz handel mapami, trofeami i elementami wyposażenia postaci – zarówno w grze, jak i na rynkach zewnętrznych. DRACO są walutą, za którą uzyskasz prawdziwe pieniądze.
Najpierw kupujesz kredyty na giełdzie WEMIX, a następnie wymieniasz je na kryptowaluty, za które otrzymasz dowolną walutę fiducjarną.
10. Dragonary
Kolejna darmowa gra NFT. To propozycja dla wielbicieli smoków: hodujesz je, kupujesz i sprzedajesz.
Każdy smok używany w grze jest niewymienialnym tokenem. Ich wartość zależy od kategorii, do której należą oraz indywidualnych możliwości każdego osobnika.
Twórcy Dragonary zagwarantowali grze status play to earn i jednocześnie free to play. Postanowili, że wszystkie funkcjonalności i elementy gry pozostaną bezpłatne. Otrzymujesz gratyfikację za każdą minutę spędzoną w grze.
Dodatkowe dochody uzyskasz ze sprzedaży smoków, przedmiotów i mocy. Uzyskane w ten sposób tokeny wymieniasz na zewnętrznych giełdach kryptowalut na bitcoiny lub ethereum, a następnie na waluty fiat.
11. My Neighbor Alice
Starszym graczom My Neighbor Alice skojarzy się zapewne z kultowym przebojem zespołu Smokie.
Tytułowa bohaterka gry jest sympatyczną farmerką z sąsiedztwa.
W uniwersum My Neighbor Alice wszyscy zajmują się rolnictwem, rybołówstwem, pszczelarstwem. Gracze zasiedlają wirtualne wyspy. Nawiązują relacje społeczne z sąsiadami, wykonują różne zadania i zdobywają nagrody.
Zwiększają też swoje zyski dzięki handlowi ziemią, nieruchomościami i przedmiotami używanymi w grze. Dzięki zastosowaniu inteligentnych kontraktów czerpiesz dochody również z wynajmu nieruchomości innym graczom.
Walutą gry są tokeny ALICE. Kupisz je na giełdach krypto lub zarobisz w grze. Potrzebujesz ich, aby kupić nabyć działkę na jednej z wysp. Zapłacisz też za rośliny, zwierzęta, narzędzia i ubrania.
Dostępne są również kosmetyki, które poprawią wygląd Twojego awatara. Stakuj tokeny, aby otrzymać nagrody lub odblokować specjalne funkcje, np. pozwolenie na otwarcie sklepu.
Tokeny ALICE dają też prawo do współdecydowania o rozwoju uniwersum gry. Organem zarządzającym jest zdecentralizowana Rada Społeczności (DAO).
Twórcy My Neighbor Alice konsekwentnie trzymają się założenia, że to gracze decydują o kierunkach rozwoju uniwersum.
Szukasz alternatywnych gier? Przeczytaj więcej o The Sandbox!
Jakie gry NFT staną się hitami w 2022 roku? 5 najciekawszych produkcji
Nie ulega wątpliwości, że popularność gier NFT nie osiągnęła jeszcze swego ATH. W 2022 r. do rywalizacji o uwagę graczy i wielkie pieniądze stanie wiele nowych projektów. Prezentujemy pięć najlepiej rokujących gier NFT.
1. Mines of Dalarnia
Mines of Dalarnia reprezentuje przygodowe gry typu play to earn. Akcja kręci się wokół wydobycia zasobów, zbieractwa i starć z potworami.
Baza graczy podzielona została na dwie kasty: w grze jesteś górnikiem lub właścicielem ziemskim.
Pierwsi zajmują się obsługą kopalni i zwalczaniem potworów zamieszkujących podziemia. Natomiast posiadacze gruntów dostarczają pożywienie, narzędzia i inne dobra niezbędne do funkcjonowania świata gry.
Walcz w gronie znajomych i pokonuj potwory, aby odblokowywać nagrody w grze. Zarobki gracza zależą od tego, jak dobrze zajmuje się kopalnią lub gruntami – jak bardzo przyczynia się do rozwoju świata gry.
Mines of Dalarnia to gra walki, która oferuje wciągające wrażenia i możliwość uzyskania atrakcyjnych zarobków.
2. SIDUS Heroes
SIDUS Heroes to jedna z najbardziej obiecujących gier opartych na technologii blockchain.
Jest dziełem 200-osobowego zespołu programistów, projektantów graficznych i fachowców od ekonomiki gier.
Akcja gry toczy się w kosmosie. Działania bohaterów koncentrują się na kolonizacji planet i próbach budowania własnego imperium.
Centralnym miejscem uniwersum SIDUS Heroes jest Battle Arena, na której gracze walczą ze sobą w trybie PvE lub PvP.
Zostań naukowcem, budowniczym, myśliwym, inżynierem, pilotem. Umiesz przemawiać? Wybierz rolę polityka. W uniwersum SIDUS Heroes działa dobrze rozwinięty system partyjny.
SIDUS Heroes to gra typu MMORPG oparta na blockchainie Ethereum, która pozwala zarobić realne pieniądze (tutaj przeczytasz, jak zarobić na NFT). System ekonomiczny gry oparty jest na tokenach SIDUS, które sprzedasz na zewnętrznych giełdach krypto.
3. Thetan Arena
W Thetan Arena grasz za darmo i zarabiasz. Gra oferuje cztery różne tryby, z których każdy wymaga wykorzystania osobistych umiejętności i pracy zespołowej.
Rozliczenia w grze odbywają się z użyciem dwóch tokenów: $THC i $THG. Kupisz za nie Thetan Boxy, rozwiniesz umiejętności bohaterów, użyjesz w głosowaniach i do stakowania.
Szanse na zarobkowanie w grze mają nawet ci użytkownicy, którzy korzystają z darmowych bohaterów. Każda progresja rangi przynosi określoną liczbę tokenów. Bohaterowie, których gracze kupują, zarabiają dodatkowo za ukończenie rozgrywki.
4. Illuvium
Jednym z potencjalnych hitów 2022 roku jest Illuvium. To gra RPG w klimatach fantasy.
Twoim zadaniem jest poszukiwanie i poskramianie stworzeń zwanych Illuvials.
Każdy z potworów reprezentuje jeden z pięciu żywiołów, a ponadto odpowiednią klasę mocy. Akcja polega na staczaniu kolejnych walk pomiędzy posiadaczami Illuvials. Każde starcie, które zakończy się sukcesem, podnosi klasę Twoich potworów.
System monetarny Illuvium wykorzystuje dwa rodzaje tokenów: ILV (Illuvium) i sILV. Użyjesz ich do transakcji w grze i sprzedasz na zewnętrznych rynkach, podobnie jak zdobyte w grze Illuvals.
5. SYN City
SYN City to pierwsza gra blockchain o tematyce mafijnej – prawdziwa gratka dla fanów twórczości Franka Millera.
Zarządzanie grą opiera się na unikalnym rozwiązaniu Mafia-as-a-DAO (MaaD).
Wchodząc do gry, dołączasz do jakiegoś przestępczego kolektywu lub zakładasz własny gang i pniesz się w strukturze zbrodniczego półświatka.
SYN City zostało zbudowane na Binance Smart Chain, a wymiana ekonomiczna odbywa się na Binance NFT Marketplace. Gracze używają natywnych tokenów SYN, które mogą zdobywać m.in. w czasie walk turniejowych.
Co wyróżnia gry NFT?
Zarówno gry blockchain, jak i tradycyjne tworzą wewnętrzne systemy płatności, wymiany i nagród. Znane do tej pory gry umożliwiają kupowanie różnych przedmiotów za realne waluty.
Jednak zgromadzone aktywa są bezwartościowe w świecie realnym – nie wymienisz ich na krypto czy tradycyjne waluty.
Cechą szczególną gier NFT jest możliwość spieniężania aktywów zdobytych w uniwersum gry. Zamienisz je bez problemu na kryptowaluty lub waluty fiducjarne. Jest to możliwe, bo przedmioty zdobywane w grze są wydawane jako NFT (tutaj przeczytasz co to jest NFT).
Gracze stają się ich pełnoprawnymi właścicielami. Mają prawo sprzedać je bezpośrednio innym graczom lub wystawiać na aukcjach na zewnętrznych giełdach. Sprzedaż stokenizowanych przedmiotów jest źródłem dochodów graczy (najcenniejsze znajdziesz w naszym rankingu najdroższych NFT na świecie).
Gry blockchain są zazwyczaj bezpłatne. Ich twórcy zarabiają na sprzedaży wirtualnych nieruchomości i przedmiotów używanych w grze: awatarów, skórek, magicznych przedmiotów, limitowanego uzbrojenia i wyposażenia.
Gracze kupują je, aby zwiększyć swoje szanse na wygraną.
Na czym polega zarabianie pieniędzy w grach NFT?
Gry NFT stwarzają niedostępne do tej pory możliwości zarobkowania. Gracze nie muszą już uczestniczyć w turniejach i zdobywać nagród. Czerpią realne zyski z samej gry i osiąganych w trakcie rozgrywki wyników.
Gry NFT łączą mechanikę free to play ze strategią typu play to earn. Darmowa gra (nie musisz płacić abonamentu za dostęp) pozwala zarobić realne pieniądze.
Gra NFT stwarza wiele okazji do zdobycia cennych aktywów. Gracze otrzymują tokeny w zamian za czas spędzony w grze, za wykonanie określonych misji i zadań.
Zdarza się, że waluta gry jest wymienialna na pieniądze fiducjarne.
Grający w gry NFT zarabiają pieniądze wtedy, gdy jest popyt na posiadane przez nich aktywa (tutaj przeczytasz, jakie NFT warto kupić). Na przykład za tytułowego bohatera topowej gry Axie Infinity zapłacisz minimum kilkaset dolarów.
Postaci i przedmioty z mniej popularnych gier będą znacznie tańsze lub nawet bezwartościowe. Gracze, którzy chcą zarabiać, powinni wnikliwie przeanalizować możliwości zarabiania, które oferuje konkretna gra.
W jakie kryptowaluty warto inwestować w 2022 roku?
Battle Infinity
Battle Infinity to zdecentralizowana platforma do gier kryptograficznych.
Zarabiaj na rozgrywkach i zdobywaj nagrody w IBAT (BEP-20, token użytkowy platformy).
Battle Arena to jedna z kilku części projektu Battle Infinity.
W IBAT Battle Arena masz własny awatar i rywalizujesz z innymi graczami.
Postać ulepszasz za pomocą nowych ubrań, fryzur, stylowych akcesoriów lub ekskluzywnych przedmiotów.
Itemy mają strukturę NFT i zdobędziesz je na Battle Market (rynek, na którym kupisz np. elementy zbroi, postacie czy nowe umiejętności).
W Battle Arena wędrujesz i spotykasz innych graczy Battle Infinity. Dzięki temu możesz się z nimi integrować oraz współpracować.
Dodatkowo podczas gry skorzystasz z zestawów słuchawkowych do rzeczywistości wirtualnej (VR), aby uzyskać jeszcze lepsze wrażenia.
W ramach projektu Battle Infinity działa również IBAT Premier League. Jest to pierwsza sportowa gra fantasy z własnym metaverse. Budujesz drużyny, rywalizujesz w ligach i zarabiasz prawdziwe pieniądze dzięki gamingowi na blockchainie.
W IBAT Premier League wszystko działa jako NFT. Zdobywasz nagrody za udaną rozgrywkę, a dodatkowo zarabiasz na wzroście ceny postaci. Możesz więc sprzedawać swoich zawodników na rynku wtórnym lub kupować nowych i ulepszać drużynę.
Dodatkowo w IBAT Premier League zagrasz za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Integruje się ona z innymi funkcjami, takimi jak Battle Swap. Oznacza to, że szybko wymienisz tokeny IBAT na alternatywne waluty cyfrowe.
Battle Infinity posiada także Battle Store, czyli sklep z grami wieloosobowymi (Battle Games), który oferuje szereg gier P2E. Zdobywaj NFT dzięki umiejętnym rozgrywkom, a następnie sprzedawaj je na Battle Market.
Lucky Block
Lucky Block to projekt, który używa blockchain do rozwoju ogólnoświatowej loterii.
Użytkownicy, mimo różnorodnych regulacji prawnych, mogą zagrać z każdego kraju na świecie.
Loteria wykorzystuje protokoły blockchain działające na Binance Smart Chain.
Aby wziąć udział w grze, wystarczy portfel kryptowalutowy i token LBLOCK. Uzyskasz możliwość wygrania 2% puli jackpot.
Platforma nagradza również użytkowników, którzy trzymają tokeny w portfelu. 0% każdego jackpota jest dzielone pomiędzy posiadaczy monet, proporcjonalnie do ich ilości.
DeFi Coin
DeFi Coin stoi za zdecentralizowaną giełdą DeFi Swap. Rozpoczyna ona swoją działalność w 2022 roku.
Na giełdzie wymienisz tokeny oparte na łańcuchu Binance Smart Chain. Docelowo, giełda ma pozwolić na handel większą ilością tokenów.
DeFi Swap pozwala także na długoterminowe lokowanie kapitału. Pierwsza opcja to rolowanie płynności. Nabędziesz prawo do udziału w puli o wartości 0,25% wszystkich transakcji.
Drugim sposobem jest staking coinów, przypominający inwestycję w obligacje.
Jak rozpocząć grę NFT?
Warunkiem rozpoczęcia gry w technologii blockchain jest założenie portfela kryptowalut.
Na niższych poziomach możliwa jest niekiedy gra bez operowania walutą. Jeżeli jednak chcesz, żeby gra stała się źródłem dochodów, musisz dysponować cyfrowymi aktywami.
Obecnie większość gier NFT wymaga, aby gracze dysponowali ETH lub BNB. Wynika to stąd, że gry powstają w większości na Ethereum Blockchain i Binance Smart Chain (BSC).
Każda transakcja w grze, taka jak wypłata nagrody pieniężnej, odblokowanie przedmiotu, wymiana między dwoma graczami itp., jest rejestrowana jako transakcja blockchain (między portfelami dwóch graczy).
Przetwarzanie transakcji odbywa się za pośrednictwem odpowiednich inteligentnych umów (smart contracts). Korzystają one z publicznego łańcucha bloków. Dzięki temu gracze i inne zainteresowane osoby mają dostęp do rejestru transakcji.
Gry blockchain oferowane są w wielu odmianach: są wśród nich gry typu karcianego, rpg i platformówki. Nie różnią się one znacząco od klasycznych gier sieciowych, a często są ich wersjami w technologii blockchain.
Każda gra ma swoje specyficzne zasady dotyczące systemu ekonomicznego. Sprawdź dokładnie regulamin pod kątem ewentualnych opłat i strat, które poniesiesz w grze.
Szczególnie ważne jest to, czy gra stwarza ryzyko ponoszenia ponadplanowych wydatków. Jednak pamiętaj, że gracze tracą najwięcej pieniędzy na zakupy drogich przedmiotów do gry, które nie znajdują nabywcy na rynku wtórnym.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Co oznacza skrót NFT?
NFT to akronim od Non-Fungible Token, czyli dosłownie token niewymienialny, a dokładniej unikalny. Najczęściej jest obrazem, grafiką, cyfrowym zapisem audio lub wideo, skórką w grze. W przeciwieństwie do tokenów płatniczych, tokeny NFT są niepowtarzalne: nie ma dwóch identycznych.
Czym są gry NFT?
Gry NFT graficznie i fabularnie nie różnią się od klasycznych gier sieciowych. Istotna zmiana polega na tym, że powstają z wykorzystaniem technologii blockchain. Znane z innych gier magiczne przedmioty, broń, karty lub skórki gracze otrzymują formie NFT stworzonych na łańcuchu bloków (Ethereum, Binance Smart Chain, Wax i inne). Zdobyte w grze NFT sprzedasz na zewnętrznych giełdach i uzyskasz zyski w prawdziwych pieniądzach.
Czym jest sztuka NFT?
Sztuka NFT to każdy zapis cyfrowy (np. plik graficzny, dźwiękowy, wideo) opublikowany jako NFT. Kupując cyfrowe dzieło sztuki, nabywasz prawa własności do konkretnego zapisu cyfrowego. Nie jest to równoznaczne z nabyciem praw autorskich do samego dzieła. Podobnie, jak w przypadku klasycznej grafiki, to artysta decyduje o wykonaniu i sprzedaży określonej liczby numerowanych odbitek (każda kopia cyfrowego dzieła ma niepowtarzalny kod). Natomiast matryca, a dokładnie prawo jej używania, pozostaje wyłączną własnością twórcy – o ile on sam nie zdecyduje inaczej.
Krzysztof swoją wiedzę i umiejętności zdobywał i rozwijał latami. Handel na giełdzie pochłonął go w młodym wieku i szybko stał się jego sposobem na życie. Do jego głównych zainteresowań należy rynek kryptowalut. Jako jeden z pierwszych posiadaczy bitcoin w Polsce zna temat na wylot i chętnie dzieli się swoją wiedzą z naszymi czytelnikami.