MIEJSCE 1
Rodzina Rothschildów
Kiedy w 1760 roku niemiecki żyd Mayer Amschel Rothschild zakładał kantor finansowy we Frankfurcie nie spodziewał się, że jego działalność obejmie całą Europę. Każdy z jego pięciu synów kontynuował działalność bankową w innym państwie europejskim: Wielkiej Brytanii, Francji, Austrii, Włoszech i Niemczech. Tak powstało 5 gałęzi rodu Rothschildów, które wkrótce zdobyły uznanie i tytuły arystokratyczne na lokalnych dworach. Na liście najbogatszych amerykańskiego Forbesa można było znaleźć w ostatnich latach dwóch przedstawicieli tej rodziny: Barona Benjamina de Rothschild wycenianego na 2 mld dol. oraz Nathaniela Rotschilda (na zdjęciu), którego majątek w 2012 roku szacowano na 1 mld dol. Pierwszy z nich kontroluje Banque Privée Edmond de Rothschild a także posiada liczne winnice, hotele i inne biznesy. Drugi interesuje się surowcami, inwestując w firmy wydobywcze – przyjaźni się przy tym z rosyjskim oligarchą Olegiem Deripaską.
MIEJSCE 2
Rodzina Rockefellerów
John D. Rockefeller był najbogatszym człowiekiem świata, a wartość jego firmy Standard Oil tuż przed podziałem w 1911 roku według wartości pieniądza z 2007 wyceniano na 300 mld dol. W tym samym czasie łączna kapitalizacja Chevronu i ExxonMobil (obie spółki powstały w wyniku podziału Standard Oil) przekraczała 1 bln dol. W 2009 roku magazyn Forbes wycenił jednak majątek rodziny zaledwie na 9 mld dol., zastrzegając, że trudno jest zebrać pełne dane na temat rodziny, gdyż liczba spadkobierców Johna D. Rockefellera przekracza 150 osób. W dodatku rodzina nie udostępnia dokumentów finansowych, a majątek ulokowany jest w licznych trustach. Na liście miliarderów amerykańskiego Forbesa znajduje się jedyny żyjący wnuk założyciela Standard Oil David Rockefeller, który przepracował 36 lat w Chase dochodząc do stanowiska CEO. Rockefellerowie robili także karierę w polityce – trzech było gubernatorami, a jeden wiceprezydentem. Ariana Rockefeller (na zdjęciu), wnuczka Davida, zajmuje się modą.
MIEJSCE 3
Rodzina Waltonów
Głównym źródłem majątku rodziny Waltonów jest amerykańska sieć sklepów Wal-Mart, założona przez braci Sama i Buda Waltonów, którzy zmarli w latach 90. Roczna sprzedaż Wal-Martu osiąga wartość 470 mld dol., przy zatrudnieniu 2,2 mln w 11 tys. sklepów na całym świecie. Dwaj założyciele zostawili po sobie sześcioro spadkobierców: Sam miał czworo dzieci (Johna, Jima, Alice i Samuel Robsona), a Bud dwie córki (Ann i Nancy). Christy Walton, która odziedziczyła majątek po mężu Johnie, jest najbogatsza z rodziny, dzięki inwestycji męża w First Solar. Jim jest CEO należącego do jego rodziny Arvest Banku, a Alice ufundowała muzeum sztuki, które zapełniła obrazami wartymi kilkaset milionów dolarów. Samuel Robson jest prawnikiem i był nawet partnerem w firmie prawniczej Conner & Winters. Nancy jest właścicielką m.in. Providence Banku a jej siostra Ann Walton Kroenke ma przedsiębiorczego męża – Stanley’a Kroenke, który jest właścicielem między innym klub sportowego Arsenal Londyn.