Pożyczka – popularny sposób na finansowanie zakupów Polaków

1084

Pożyczka na zakupy online to rozwiązanie, które staje się coraz bardziej popularne wśród Polaków. Jest to wygodny sposób na sfinansowanie zakupu, który w danym momencie przekracza budżet domowy, ale po prostu musisz go mieć. Jak wygląda proces robienia zakupów z jednoczesnym wzięciem pożyczki i czy to się opłaca?

W 2019 r. IMAS International przeprowadził badanie na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej S.A. Badanie “Dlaczego Polacy się zadłużają” ustaliło, że ok 75% Polaków w wieku 18-64 lat przynajmniej raz w życiu wzięło pożyczkę lub kredyt. Z badania również wynika, że prawie 25% Polaków kupiło sprzęt AGD/RTV biorąc pożyczkę ratalną. Oprócz AGD/RTV ludzie biorą pożyczki na zakup wielu innych towarów. W sumie od kilku lat, dziesiątki milionów pożyczek ratalnych jest w Polsce udzielane przy zakupach.

Pożyczka na zakupy – co to jest i kto udziela?

Najczęściej pożyczek przy zakupach udzielają banki lub tylko  bardzo wiarygodne firmy. Np. w Allegro jest dostępny zakup na raty PayU. W programie bierze udział kilka banków i tylko jedna firma udzielająca pożyczek: https://www.monedo.pl/now/. W sklepach jest różnie, ale też przeważają banki.

W dużym skrócie pożyczka na zakupy to zwykła pożyczka na raty udzielana przez bank lub firmę. Chwilówki – czyli pożyczki spłacane jednorazowo – nie w rozbiciu na raty nie występują w ofercie sklepów ani w Allegro. Przy większych zakupach, np. samochód, łódź, lub nieruchomość raczej nie udziela się pożyczek, tylko kredyty.

Czy się opłaca?

Oczywiście na to pytanie ostatecznie każdy musi odpowiedzieć sam sobie. Koszty takich pożyczek są zwykle bardzo niskie. Często płacimy tylko ok 10%-12% więcej za towar. Rozbicie dużej kwoty na małe raty na 12-36 miesięcy jest często bardzo wygodne i pozwala na zakup, na który inaczej nigdy w życiu nie byłoby nas stać z bieżących wydatków. Dobrym przykładem jest karta graficzna na Allegro w cenie 1520 zł. Przy rozłożeniu na 12 miesięcy zapłacimy ratę w wysokości ok 140 zł. Finalnie zakup kosztuje  1680 zł czyli jedyne 160 zł więcej. 

Oczywiście można równie dobrze zaoszczędzić z pensji wysokość raty przez dwa, trzy lata i później zrobić zakup. Jednak w wielu przypadkach dany towar nie będzie już dostępny. To rozwiązanie pozwala korzystać z tymczasowych zniżek i okazji. Jeśli znajdziemy towar, który jest obecnie obniżony w cenie o 40%, weźmiemy pożyczkę i zapłacimy za nią nawet 20% to i tak oszczędzamy 20% i mamy wygodne raty zamiast jednego dużego kosztu.

Statystyki z badania oraz inne informacje na temat rynku pożyczek czerpałem z tego tekstu w Business Insider.