W jakim banku najlepiej założyć konto?

882

Zastanawiasz się, gdzie założyć konto bankowe? Odpowiedź nie jest łatwa! Aby zdecydować, który bank wybrać do konta osobistego, musisz odpowiedzieć na szereg ważnych pytań. Sprawdź, na co zwrócić uwagę.

Wybór odpowiedniego konta bankowego nie jest najłatwiejszym rozwiązaniem. Skomplikowane tabele opłat, obszerne przepisy, niejasne sformułowania … Jak sobie z tym radzisz? Wszystko, co musisz zrobić, to odpowiedzieć na kilka pytań, aby zobaczyć, co jest dla Ciebie odpowiednie i w jakim banku najlepiej założyć konto! Pamiętaj, że możesz w dowolnym momencie anulować swoje konto bieżące i wybrać nową ofertę, która spełni Twoje oczekiwania.

Ile chcesz zapłacić za swoje konto?

Prawdopodobnie nie chciałbyś nic płacić, prawda? Uwierz, że to możliwe! Banki coraz częściej rezygnują z opłat za konto bez żadnych warunków! Oczywiście mówimy tutaj o podstawowych kosztach związanych z rachunkiem, tj. Opłatą za jego otwarcie i utrzymanie. Taki produkt można znaleźć w mBanku, PKO Banku Polskim, BNP Paribas, Nest Banku, ING Banku Śląskim, Envelo Bank, eurobank, Alior Bank, Inteligo, Santander Bank Polska lub T-Mobile Usługi Bankowe. Są to bezwarunkowo darmowe rachunki, co oznacza, że ​​nie musisz spełniać żadnych dodatkowych warunków (np. Płatności kartą za określoną kwotę miesięczną), aby nie ponieść żadnych kosztów związanych z ich utrzymaniem. Oczywiście nie obejmuje to innych opłat, np. do dokonywania przelewów lub wypłat z bankomatów.

Czy wykonujesz dużo przelewów bankowych?

Obecnie coraz więcej płatności odbywa się za pośrednictwem Internetu i bankowości elektronicznej. Co więcej, możesz płacić rachunki lub faktury nawet z aplikacji mobilnej banku, robiąc zdjęcie dokumentu lub skanując kod QR. Jeśli nie lubisz również stać w kolejce na poczcie, w banku lub w punkcie płatności za media, internet lub telefon, warto wybrać konto osobiste, patrząc na opłaty za przelewy bankowe. Jednak przelewy to nie tylko płatności za rachunki – często możesz przelać środki do przyjaciół, rodziny lub zrobić to w innym celu – nie warto za to płacić.

Ważny! Większość banków oferuje przelewy wewnętrzne (do klienta tego samego banku) i zewnętrzne (do klientów innych banków) za darmo, pod warunkiem, że robisz to za pomocą aplikacji mobilnej lub bankowości elektronicznej.

Sprawy bankowe załatwiasz online czy stacjonarnie?

Bardziej opłacalne jest załatwianie wszystkich spraw bankowych za pomocą laptopa, tabletu lub smartfona. Większość opłat, np. za dokonywanie standardowych przelewów do ZUS lub Urzędu Skarbowego lub ustalanie stałych zleceń przez Internet są zredukowane do zera! Zapoznajmy się więc z bankowością internetową i aplikacją mobilną Twojego banku i poznaj wszystkie jego funkcje i możliwości. O czym warto pamiętać? Przed założeniem konta osobistego sprawdź, czy bank udostępnia aplikację mobilną i bankowość elektroniczną. Mimo że obecnie jest to standard, aplikacje różnią się znacznie poziomem zaawansowania. Za ich pomocą możesz płacić rachunki, dokonywać przelewów telefonicznych / ze zdjęć / na inne konto, ubiegać się o nowe produkty, mieć szybki podgląd salda konta lub historii operacji.

Płacisz gotówkowo czy bezgotówkowo?

To kolejny ważny punkt. Jeśli jesteś zwolennikiem fizycznych pieniędzy i płatności gotówkowych w sklepach stacjonarnych, musisz zwrócić uwagę na koszty wypłacania pieniędzy z bankomatu. Banki dzielą te opłaty na opłaty za wypłaty z bankomatów własnych (należących do danego banku) lub zewnętrznych (z innych banków), a nawet z sieci Eurocash lub Planet Cash. Przede wszystkim zwróć uwagę, które bankomaty bankowe znajdują się w Twojej okolicy lub który oddział banku jest najbliżej Ciebie. Co ważne, często będziesz musiał płacić za wypłaty w oknie bankowym!

Jeśli jednak cenisz sobie wygodę i korzystasz z bezgotówkowych form płatności, nie powinieneś być obciążany żadnymi dodatkowymi opłatami. Dobrze jest, jeśli potwierdzisz, że Twój bank zezwala również na płatności smartfonem, np. BLIK, Apple Pay lub Google Pay, aby móc płacić w sklepach stacjonarnych i internetowych bez użycia karty konta.

Czy często wyjeżdżasz za granicę?

Wypłaty z zagranicznych bankomatów nie są tanie. Bank może pobierać opłatę za przeliczenie waluty i dodatkową prowizję za wypłaty z zagranicznego bankomatu. Zwróć więc na to uwagę – sprawdź opłaty za wypłaty z zagranicznych bankomatów i koszty przeliczania walut! W tym celu najlepiej założyć konto wielowalutowe lub konto osobiste, które oferuje kartę wielowalutową – jeśli często podróżujesz za granicę, powinieneś o tym pomyśleć. Sprawdź nasz przewodnik na temat kart wielowalutowych. Alternatywną opcją jest skonfigurowanie produktu niebankowego, np. Karty Revolut lub Monese.

Chcesz oszczędzać?

Odpowiedź na to pytanie brzmi TAK? Świetnie! Skorzystaj więc z momentu założenia konta osobistego i zdecyduj się na konto, które pozwoli Ci oszczędzać w tym samym czasie. Świetnym przykładem jest Rachunek z Lwem ING Banku Śląskiego. Bank udostępnia program Smart Saver, dzięki któremu możesz oszczędzać pieniądze na zakupach i przelewach. Jak to działa Sam decydujesz, jak chcesz oszczędzać. Możesz wybrać automatyczne odłożenie procentu od każdej dokonanej kwoty transakcji bezgotówkowej lub zaokrąglenie kwot do całej jednostki i odłożenie napiwków o oprocentowaniu od 2% do 5000 PLN lub 0,7% powyżej tej kwoty!

Chcesz założyć konto wraz ze swoją drugą połówką?

Następnie musisz poszukać wspólnego konta. Jednak nie wszystkie instytucje otwierają ten rodzaj produktu. W jakim banku założyć wspólne konto? Jest ich kilka. Takie konto znajdziesz w Banku Millennium, mBanku, Nest Banku, PKO BP oraz w T-Mobile Usługi Bankowe. Wszystkie niezbędne informacje o tym rozwiązaniu znajdziesz w przewodniku na temat wspólnych rachunków.

Szukasz promocyjnego konta?

To świetny pomysł, ponieważ banki regularnie przygotowują promocje bankowe, w których można uzyskać premie pieniężne lub nagrody rzeczowe. Nie musisz samodzielnie szukać promocji – wszystkie aktualne oferty znajdziesz w zakładce Promocje bankowe. Przyznaję, że sam korzystałem z jednego z nich – założyłem bezpłatne konto Optimal BGŻ BNP Paribas (obecnie BNP Paribas) i otrzymałem: 300 PLN w gotówce, kupon o wartości 50 PLN do wykorzystania na Allegro oraz kupon o wartości 100 PLN na używać w Biedronce.

Potrzebujesz produktu premium?

Jeśli chcesz poczuć się jak VIP i mieć wszystkie usługi bankowe na wyciągnięcie ręki, wybierz konto osobiste premium. Istnieje wiele zalet – w zależności od oferty banku będziesz mógł bezpłatnie korzystać z salonów prasowych na międzynarodowych lotniskach, świadczyć usługi konsjerża lub bezpłatnie wypłacać środki z zagranicznych bankomatów. Jest jedna wada – taka oferta kosztuje dużo. Często będzie to nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Ponadto wymagania banku muszą zostać spełnione, aby móc otworzyć taki rachunek. Najczęściej zależy to od kwoty miesięcznych rachunków. Gdzie założyć konto osobiste VIP? W jakim banku powinienem złożyć wniosek o konto premium? Produkty te obejmują na przykład PKO BP (konto Aurum i konto Platinium II), Credit Agricole (konto VIP dla Ciebie), Santander Bank Polska (wybierz konto), mBank (mKonto Intensive) lub BOŚ Bank (EKOkonto VIP).

Chcesz mieć konto osobiste połączone z firmowym?

Jeśli cenisz wygodę, a jednocześnie oddzielenie funduszy prywatnych od firmowych, to świetną opcją będzie połączenie tych dwóch produktów. W jaki sposób? Mając te dwa konta, możesz uzyskać do nich dostęp, logując się przy użyciu tego samego loginu i hasła do bankowości internetowej. Po zalogowaniu będziesz mieć po prostu dwie zakładki: konto osobiste i firmowe. To rozwiązanie pozwoli ci łatwo i szybko przeglądać i zarządzać swoimi finansami z jednego konta bankowego online. Na przykład ING Bank Śląski umożliwia tę opcję.