Inwestowanie w sztukę

Sztuka Inwestycje

1650

Inwestowanie w sztukę jest jeszcze mało popularne, ale od paru miesięcy można zaobserwować wzrost zainteresowania wśród potencjalnych inwestorów, jak i wysokości obrotów na polskim rynku sztuki. Walka o klientów na rynku sztuki toczy się w naszym kraju od roku 1989, ale o prawdziwym skoku możemy mówić po utworzeniu Domu Aukcyjnego Abbey House S.A. Bardzo odważne i mocne wejście tej spółki na rynek – notowanej od maja 2011r. na warszawskim New Connect – otworzyło przed inwestorami nowe możliwości lokat swoich majątków. Według raportu KPMG „Raport o rynku dóbr luksusowych w Polsce” rynek sztuki w Polsce jest w tej chwili warty 200-300 mln zł, a potencjał całego rynku dóbr luksusowych to aż 2 mld zł.

Lokowanie majątków w sztukę można podzielić na 2 strategie :

  •  pierwsza z nich zakłada kupowanie obrazów młodych artystów. Jeśli autor pracy ma już wyrobioną markę lub trafi pod przysłowiowe „skrzydła” wybitnego promotora, obrazy w krótkim czasie gwarantują bardzo wysoką stopę zwrotu.
  •  druga strategia polega na nabywaniu dzieł artystów starszych, znanych, których obrazy na aukcjach osiągają bardzo wysokie ceny.

Oprócz bezpośredniego nabywania dzieł sztuki, inwestor może zdecydować się na fundusze inwestycyjne. W obecnej chwili na całym świecie istnieje ponad 40 funduszy związanych z rynkiem sztuki, a w Polsce jedynym takim funduszem jest FIZ AN Abbey Art Fund.

Inwestycje alternatywne stanowią już 10% wszystkich inwestycji wśród najbogatszych tego świata, a sztuka ma wśród nich dominującą pozycję z udziałem 22%. Ilość funduszy i publicznych spółek spowodowała naturalny podział na te lepsze i gorsze, dlatego rynkowi z pomocą przyszła firma Skate, zajmująca się badaniem naukowym rynku sztuki. Skate’s Art Stocks Index skupia 14 największych oraz najbardziej wiarygodnych spółek, a Dom Aukcyjny Abbey House S.A. jest jedyną spółką z Europy Środkowo-Wschodniej wchodzącą w jego skład.

Kolejną możliwością inwestycji są akcje domów aukcyjnych notowanych na giełdach. Wzrosty w przypadku takich spółek jak Sotheby’s czy MCH Group AG znacznie przekraczają wyniki innych amerykańskich, czy nawet ogólnoświatowych indeksów.
Inwestowanie w sztukę charakteryzuje się, zwłaszcza przy obrazach młodych artystów, wysoką stopą zwrotu oraz niskim ryzykiem. Domy aukcyjne czy fundusze związane ze sztuką rekomendują okres inwestycji ponad 5 lat.