Czym jest oprocentowanie nominalne lokaty?

1113

Otwieranie lokat staje się jednym z najpopularniejszych sposobów na lokowanie oszczędności. Wiele osób decyduje się na wpłatę pieniędzy na lokatę, ze względu na oprocentowanie często wyższe niż w przypadku tradycyjnych rachunków oszczędnościowych.  Niewielu z nich jednak wie, że oprocentowanie podane do informacji przez banki jest oprocentowaniem nominalnym.

Oprocentowanie nominalne – co to takiego?

Podstawową informacją, z którą spotykają się klienci banków jest wysokość oprocentowania. Dane te podane są zazwyczaj w skali rocznej. Tyle teorii. A co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim to, że bank nie bierze pod uwagę kapitalizacji odsetek oraz „podatku Belki” (wynoszącego 19% i obowiązkowego dla każdej lokaty). Jest to tzw. oprocentowanie nominalne lokaty. Na przykład: jeśli chcemy założyć lokatę, której oprocentowanie wynosi 5% w skali roku, to 5% dostaniemy dopiero po roku oszczędzania na lokacie. Jeśli zdecydujemy się na wcześniejsze zamknięcie lokaty, dostaniemy mniejszą ilość odsetek lub w ogóle nie otrzymamy dodatkowych pieniędzy z odsetek.  Oprocentowanie na chwilę zamknięcia lokaty przed terminem będzie mniejsze niż podana wysokość 5%.

Oprocentowanie nominalne a oprocentowanie efektywne

Klienci banków, którzy są zdecydowani na założenie lokaty muszą również odróżniać pojęcie oprocentowania nominalnego od oprocentowania efektywnego. Przeciwieństwem oprocentowania  nominalnego jest tzw. oprocentowanie efektywne, które uwzględnia kapitalizację odsetek.