William Stanley Jevons

1106

William Stanley Jevons, (ur. 1 września 1835 r. w Liverpoolu, Anglia – 13 sierpnia 1882 r., w pobliżu Hastings, Sussex), angielski logik i ekonomista, którego książka The Theory of Political Economy (1871) objaśniła „ostateczną” (marginalną) teorię użyteczności wartości. Praca Jevonsa, wraz z podobnymi odkryciami dokonanymi przez Karla Mengera w Wiedniu (1871) i Léona Walrasa w Szwajcarii (1874), otworzyła nowy okres w historii myśli ekonomicznej.

William Stanley Jevons
Data urodzenia1835
Data śmierci1882
Zawód, zajęcieekonomista
Narodowośćangielska

Jevons przerwał studia przyrodnicze w University College w Londynie w 1854 r., by objąć stanowisko asesora w Sydney w Australii. Tam zainteresował się ekonomią polityczną i naukami społecznymi. Po powrocie do Anglii w 1859 r. ukończył dwie z najbardziej oryginalnych i przełomowych prac. Pierwsza, „Ogólna teoria matematyczna ekonomii politycznej” (1862), nakreśliła to, co stało się znane jako marginalna teoria użyteczności wartości. Teoria ta sugeruje, że użyteczność lub wartość dla konsumenta dodatkowej jednostki produktu jest (przynajmniej powyżej pewnej krytycznej ilości) odwrotnie proporcjonalna do liczby jednostek tego produktu, który już posiada. Druga, „Poważny spadek wartości złota” (1863), próbowała zmierzyć wzrost cen w okresie po odkryciu złota w Kalifornii i Australii. Praca ta stanowi jeden z największych wkładów do teorii liczb indeksowych, jakie kiedykolwiek opublikowano. Jednak dopiero publikacja The Coal Question (1865), w której Jevons zwrócił uwagę na stopniowe wyczerpywanie się zasobów węgla w Wielkiej Brytanii, przyniosła mu publiczne uznanie. Obawiał się, że w miarę wyczerpywania się dostaw węgla jego cena będzie rosnąć. Wniosek ten był jednak błędny, ponieważ nie uwzględniał ulepszeń w technologii wykorzystywanej do wydobycia węgla.

W 1866 r. Jevons został mianowany na katedrę gospodarki politycznej w Owens College w Manchesterze. W 1876 roku przeniósł się do College’u Uniwersyteckiego. Spośród jego prac nad logiką i metodami naukowymi najważniejsza jest jego „Principles of Science” (1874). Inne jego godne uwagi prace to Teoria ekonomii politycznej (1871) i Stan w stosunku do pracy (1882).

Interesujące fakty

  • Jevons nie używał swojego pierwszego imienia w życiu codziennym.
  • Przez 5 lat w Australii, Jevons pracował jako kontroler w Mennicy w Sydney
  • Żona Jevonsa była córką jednego z głównych właścicieli gazet. Dzięki niej mógł poznać bardzo wielu wpływowych ludzi.