10 rzeczy, których nie wiedziałeś o jenie japońskim

jen japoński

1737

Japoński Jen uznawany jest za bezpieczną walutę i kupowany w niepewnych, zmiennych czasach. Dzisiaj, gdy mamy do czynienia z Brexitem, atakami terrorystycznymi, nadchodzącymi wyborami w USA, spowolnieniem chińskiej gospodarki oraz krachem cen ropy, jen okazuje się być dla inwestorów bardzo pożądana walutą.

Jednak, jako że gospodarka Japonii jest oparta głównie na eksporcie, jej sektor produkcyjny nie ma się z czego cieszyć w związku z wysokim kursem tej waluty i faktem, że Bank Japonii obciął stopy procentowe. BOJ, z prezesem Kurodą na czele, był jednym z pierwszych, który wprowadził program skupu aktywów do spółki z negatywnymi stopami procentowi, co miało na celu ożywienie gospodarki po globalnym kryzysie finansowym w roku 2008, a potem tsunami w roku 2011 roku.

Program Quantitative Easing (QE) – czyli program luzowania ilościowego, stanowił rdzeń strategii Kurody wzmacniającej gospodarkę, ale ostatnie spotkanie BOJ z sierpnia pokazało, że między członkami zarządu panują odmienne opinie na temat tego, czy program ten powinien być kontynuowany. Bank oceni, w jaki sposób negatywne stopy wpłynęły na depozyty banku oraz czy projekt skupu aktywów przyniósł pożądane efekty. Możliwe, że podczas kolejnego spotkania, również w sierpniu, zostaną podjęte decyzje o zmianie niektórych elementów programu stymulującego, a to może skutkować sporymi zmianami kursu jena.

Oto kilka znanych na chwilę obecną faktów na temat jena:

  • Od roku 1971 wartość jena względem USD wzrosła o 400%.
  • Banknot o nominale 1000 jenów powstał w roku 1947 i widniał na nim gołąb.
  • Moneta o nominale 500 jenów ma największy nominał na świecie i na chwilę obecną jej wartość to około 6 USD.
  • Japońska gospodarka w latach osiemdziesiątych rozrosła się do takiego stopnia, że jest niemal tak wielka jak gospodarka Stanów Zjednoczonych.
  • Moneta o nominale 1 jena jest zrobiona z czystego aluminium i unosi się na wodzie.
  • Słowo „jen” oznacza po japońsku „okrągły obiekt”, a Japończycy wymawiają je „en”.
  • Sfałszowanie monet z nominałem 5 i 50 jenów jest wyjątkowo trudne, ponieważ maja w środku otwory.
  • Moneta z nominałem 5 Jenów błyszczy się, ponieważ zawiera cynk i miedź. W Japonii uważana się, ze przynosi szczęście.
  • Na japońskich monetach nie jest podany rok, w którym powstały. Zamiast tego pokazują, który rok panuje obecny cesarz.
  • W roku 1945 rząd Stanów Zjednoczonych rozrzucił z samolotów ulotki propagandowe, które wyglądały dokładnie jak banknoty 10-jenowe, żeby wywołać w społeczeństwie japońskim strach przed inflacją.