Boaz Weinstein – baza danych

1435

Boaz Weinstein jest specjalistą od derywatów i menedżerem funduszy hedgingowych, a także założycielem Saba Capital Management. Wartość netto jego majątku na sierpień 2012 roku oszacowano na 450 milionów dolarów.

Fakty

Boaz Weinstein urodził się w roku 1973, jego matka pochodzi z Izraela, a ojciec jest Amerykaninem. Dorastał w rodzinie żydowskiej. Ojciec był właścicielem firmy zajmującej się pośrednictwem ubezpieczeniowym na Brooklynie, a matka pracowała dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych Izraela, by potem przejść do czasopisma „Haaretz”, w charakterze tłumacza. Jego starsza siostra Ilana jest jednym z najlepszych rekruterów do funduszy hedgingowych, a także założycielką i CEO w firmie IDW Group.

W szkole wyższej Boaz wygrał konkurs na wybór najlepszych akcji, gdzie nagrodą była wizyta na giełdzie nowojorskiej. Ukończył Stuyvesant High School w Nowym Jorku raz Uniwersytet w Michigan z tytułem magistra filozofii w roku 1995; interesował się pismami Arystotelesa, Davida Hume’a oraz Kartezjusza.

Weinstein ma talent do gier takich jak szachy, poker czy blackjack – w wieku 16 lat wygrał Mistrzostwa Kraju. W roku 2005 Warren Buffet zaprosił go na partię pokera, w której wygrał maserati. Plotka głosi, że został usunięty z kasyna Bellagio w Las Vegas za liczenie kart.

Ożenił się z pochodzącą z Rodos Tali Farimach Farhadian, świetnie wykształconą prawniczką z Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych. Ślub odbył w się w Centralnej Synagodze, na Manhattanie. Weinstein nabył wart 25,5 milionów dolarów apartament na Manhattanie, na 907 Alei. Zajmuje się też działalnością charytatywną, ze szczególnym uwzględnieniem publicznych szkół oraz działań na rzecz społeczności żydowskiej.

Kariera

Wieść niesie, że w wieku zaledwie 15 lat przeszedł pomyślnie rekrutację do firmy Merril Lynch i został przyjęty na praktyki. O naborze przeczytał na tablicy ogłoszeniowej w szkole. Praktyki odbywały się po lekcjach oraz pełnoetatowo w lecie. W trakcie pracy miał okazję wykorzystać swój „bardzo głęboki głos” w prowadzeniu rozmów telefonicznych dla firmy. W wieku 18 lat miał pewne problemy z dostaniem się na praktyki letnie do Goldman Sachs. W końcu przypadkiem wpadł na Davida Delucia, znajomego szachistę, który był szefem działu handlu obligacjami i załatwił mu dodatkową rozmowę kwalifikacyjną, dzięki której dostał staż.

W roku 1998 zaczął pracę w Deutche Banku i w wieku 27 lat został najmłodszym w historii Dyrektorem Zarządzającym. Wysoką pozycję osiągnął około roku 2006, gdy jeden z jego zespołów handlowych zrobił ponad 1,5 miliona dolarów zysku. W ciągu jedenastu lat kariery w banku miał tylko jeden stratny rok (2008), gdy jego zespół zajmujący się transakcjami z użyciem środków własnych (ang. proprietary trading) stracił 18% z 10 bilionów dolarów.

W roku 2009 Weinstein zrealizował plan, by „przejąć” 15 członków swojego zespołu z Deutche Banku i utworzyć fundusz hedgingowy Saba Capital Management, nazwany tak po jego dziadku. Został on założony w sierpniu 2008 roku z budżetem na poziomie 140 milionów, który w czerwcu 2012 roku wzrósł do 5,78 miliardów dolarów, w tym 780 milionów w tzw. Tail Hedge Fund, będącym zabezpieczeniem aktywów klientów na wypadek rzadkich i nieprzewidzianych wydarzeń.

W roku 2011 Saba zyskał sławę jako najszybciej rozwijający się fundusz hedgingowy. W magazynie „Absolute Return + Alpha” pojawił się na ten temat obszerny artykuł. W roku 2010 wartość aktywów zarządzanych w Saba wzrosła o 293%, na skutek czego Weinstein znalazł się na liście „Czterdziestu przed czterdziestką” od „Fortune Magazine” w latach 2010-2011. W kolejnym roku fundusz zyskał pokaźną sumę dzięki stratom na poziomie 2 miliardów, jakie poniósł JPMorgan na skutek nietrafionej inwestycji w derywaty. Jednak w latach 2012-2014 firma sukcesywnie traciła pieniądze, co w styczniu zeszłego roku zmusiło inwestorów do wycofania funduszy i skończyło się dla Saba spadkiem wartości aktywów do poziomu 1,95 miliardów.

Osiągnięcia

Saba wykorzystuje strategię „relative value” polegającą na wykorzystaniu rozbieżności w między dwoma powiązanymi instrumentami. Fundusz stosuje też strategię tzw. długiej zmienności (ang. long volatility), co oznacza, że zarabia w czasie silniejszych ruchów na rynku.

W związku z tym w roku 2011 Weinsten zyskał sławę dzięki zajęciu przeciwnej pozycji niż słynny „Londyński Wieloryb” z JPMorgana. W lutym tamtego roku zarekomendował otwarcie pozycji długiej na indeks CDX.NA.IG.9 , podczas gdy JPMorgan zajął pozycję krótką. Weinstein miał wtedy stwierdzić, że CDS jest „bardzo atrakcyjny” i można go kupić „z dobrym upustem”.

Z początku pozycja ta nie wypadała za dobrze, ponieważ indeks stale szedł w dół ze względu na agresywną pozycję krótką od JPMorgan. Jednak dwa tygodnie później ceny poszybowały w górę i inni traderzy załapali, co się dzieje. CEO JPMorgan, Dimon, ogłosił stratę 2,3 miliardów dolarów, podczas gdy wartość pozycji Weinsteina w tym samym czasie ciągle rosła.

W roku 2015 Weinstein został pozwany przez kanadyjski PSP Investments za rzekome zaniżenie wartości ich portfela inwestycyjnego, gdy zarząd PSP wnioskował o spłatę. Następnie miał podobno znów podnieść wartość ich portfela, po tym, jak pieniądze zostały już wypłacone. Weinstein odparł te zarzuty uznając je za „kompletny nonsens”, ponieważ fundusz PSP wynosił 500 milionów.

W tym roku jednak zysk Saba Capital wyniósł zaledwie 6,8%; tylko w sierpniu stracił 2%. Jednak jego fundusz zamknięty, o wartości 100 milionów dolarów, wzrósł o 20% w ciągu roku. Weinstein znany jest z tego, że pozostawia w tyle swoich kolegów po fachu w branży funduszy hedgingowych, nawet gdy wszyscy inni ponoszą straty. Przykładowo indeks funduszy hedgingowych Bloomberga wykazał, że ich średni zysk wyniósł 1,2% w lipcu, podczas gdy indeks S&P 500 w ciągu roku wzrósł o 8,4%.

Jak się okazuje zyski Weinsteina pochodzą przede wszystkim z funduszy energetycznych i zarobił je na różnorodnych, wielostronnych transakcjach. Saba działał w Linn Energy i Chesapeake Energy, wykupując dług i jednocześnie grając przeciwko akcjom tych przedsiębiorstw. Ostatni spadek cen towarów okazał się dla jego funduszu niezwykle korzystny.

W roku 2010 Weinstein wsparł Tali and Boaz Weinstein Foundation w działaniach na rzecz ubogich dzieci w Nowym Jorku. Jest też aktywnym członkiem zarządu Natan Fund wspomagającego startupy i inne przedsięwzięcia wykazujące się innowacyjnym podejściem, często prowadzone przez osoby pochodzenia żydowskiego.