Dobro prywatne

1021

Dobro prywatne, produkt lub usługa wyprodukowane przez prywatną firmę i zakupione w celu zwiększenia użyteczności lub zadowolenia nabywcy. Większość towarów i usług konsumowanych w gospodarce rynkowej to dobra prywatne, a ich ceny są w pewnym stopniu określane przez siły rynkowe podaży i popytu. Dobra czysto prywatne są zarówno wykluczone, jak i konkurencyjne, przy czym wykluczenie oznacza, że producenci mogą uniemożliwić niektórym osobom konsumpcję towaru lub usługi w oparciu o ich zdolność lub chęć do zapłaty, a rywalizacja wskazuje, że konsumpcja jednego produktu przez jedną osobę zmniejsza ilość dostępną do konsumpcji przez drugą. W praktyce dobra prywatne istnieją wzdłuż kontinuum wykluczenia i rywalizacji, a nawet mogą wykazywać tylko jedną z tych cech.

Brak możliwości wykluczenia i rywalizacji wprowadza nieprawidłowości w funkcjonowaniu rynku, które sprawiają, że niektóre towary i usługi nie mogą być skutecznie dostarczane przez rynki. Dobra publiczne, takie jak latarnie uliczne lub obrona narodowa, wykazują cechy niewykluczalności i braku rywalizacji. W prywatnej gospodarce rynkowej towary takie prowadzą do problemu “gapowiczów”, w przypadku których konsumenci korzystają z dobrodziejstw danego towaru lub usługi bez konieczności płacenia za nie. Towary te są zatem nierentowne i nieefektywne w produkcji na rynku prywatnym i muszą być dostarczane przez rząd.

Nieefektywność w produkcji i konsumpcji dóbr prywatnych może również pojawić się, gdy wystąpią skutki uboczne lub zewnętrzne. Pozytywne efekty zewnętrzne występują, gdy produkcja i konsumpcja towaru lub usługi przynosi korzyści stronie trzeciej, która nie jest bezpośrednio zaangażowana w transakcję rynkową. Na przykład, edukacja przynosi bezpośrednie korzyści jednostce, a także przynosi korzyści całemu społeczeństwu poprzez zapewnienie bardziej świadomych i produktywnych obywateli. Rynki prywatne będą prowadziły zaniżoną produkcję w obecności takich pozytywnych efektów zewnętrznych, ponieważ koszty produkcji dla przedsiębiorstwa są zawyżone, a zyski zaniżone. Negatywne efekty zewnętrzne występują, gdy produkcja lub konsumpcja produktu powoduje koszty dla strony trzeciej. Zanieczyszczenie powietrza i hałas to powszechnie przywoływane przykłady negatywnych efektów zewnętrznych. W przypadku wystąpienia negatywnych efektów zewnętrznych rynki prywatne będą prowadziły nadmierną produkcję, ponieważ koszty produkcji ponoszone przez przedsiębiorstwo są zaniżone, a zyski zawyżone.

W odniesieniu do dóbr prywatnych pojawia się szereg kwestii związanych z uczciwością i sprawiedliwością. Ponieważ wykluczenie oznacza, że konsumenci będą otrzymywać różne ilości towarów i usług, całkowita zależność od rynków prywatnych jest nie do przyjęcia w odniesieniu do podstawowych artykułów pierwszej potrzeby, takich jak żywność i bezpieczna woda pitna, zwłaszcza gdy istnieją znaczne różnice w dystrybucji dochodów. Podobnie, mimo że opieka zdrowotna może być skuteczniej świadczona jako dobro prywatne, osoby ubogie i nie posiadające ubezpieczenia zdrowotnego mogą nie być w stanie sobie na nią pozwolić. Wiele osób twierdzi, że dostęp do opieki zdrowotnej jest prawem człowieka i że w związku z tym powinna być ona świadczona przez rząd jako dobro publiczne. Zagadnienia takie jak te ilustrują kompromis między efektywnością a sprawiedliwością i podkreślają potrzebę polityki publicznej w celu określenia, które z dóbr prywatnych powinny być dobrem publicznym.