The Economist, tygodnik wiadomo艣ci i opinii publikowany w Londynie i powszechnie uwa偶any za jedno z najwa偶niejszych pism tego rodzaju na 艣wiecie. Zapewnia szeroki zakres wiadomo艣ci og贸lnych, a w szczeg贸lno艣ci informacji o rozwoju sytuacji mi臋dzynarodowej i politycznej oraz perspektywach maj膮cych wp艂yw na gospodark臋 艣wiatow膮. Publikacja ta jest znana ze swojego socjalno-libertarskiego podej艣cia i utrzymuje, 偶e wolne rynki stanowi膮 najlepsz膮 metod臋 prowadzenia gospodarki i rz膮d贸w. Wszystkie artyku艂y, z wyj膮tkiem raport贸w specjalnych, s膮 publikowane bez bylin (nie ma te偶 mastheadu), dzi臋ki czemu czytelnicy zyskuj膮 jednolit膮 twarz.
The Economist zosta艂 za艂o偶ony w 1843 r. przez Szkota Jamesa Wilsona z pomoc膮 Anti-Corn Law League, jako g艂os przeciwko angielskim prawom kukurydzy, przepisom reguluj膮cym import i eksport zbo偶a. Zi臋膰 Wilsona, Walter Bagehot, kt贸ry w latach 1861-1877 by艂 redaktorem The Economist, rozszerzy艂 zakres publikacji o polityk臋 i wzmocni艂 jej ukierunkowanie na sprawy ameryka艅skie (nazwisko Bagehota nadal zdobi publikacj臋, w imieniu kolumny na ko艅cu rozdzia艂u o Wielkiej Brytanii).
Na pocz膮tku XX wieku wp艂yw na powstanie publikacji jako autorytetu wywar艂 wybitny spo艂ecznie i politycznie redaktor The Economist, Sir Walter Layton (1922-38). Do 1938 r. po艂owa sprzeda偶y The Economist by艂a prowadzona za granic膮. Nast臋pca Laytona, Geoffrey Crowther (1938-56), kontynuowa艂 wi臋c ekspansj臋 na rynkach zagranicznych i w biznesie. G艂臋bokie relacje z ataku na Pearl Harbor w 1941 r. i p贸藕niejsze skupienie si臋 na Stanach Zjednoczonych doprowadzi艂y do sta艂ego wzrostu liczby czytelnik贸w ameryka艅skich, kt贸ra gwa艂townie wzros艂a w latach siedemdziesi膮tych. Pod koniec XX wieku publikacja nadal rozszerza艂a si臋 na inne dziedziny, w tym na sztuk臋 i recenzje ksi膮偶ek.
Na pocz膮tku XXI wieku The Economist zosta艂 ca艂kowicie przeprojektowany, aby zapewni膰 ulepszone funkcje, takie jak wzbogacona informacja nawigacyjna, pe艂nokolorowe uk艂ady redakcyjne (2001) i internetowa wersja audio (2007). W 2009 r. nak艂ad The Economist wyni贸s艂 ponad milion egzemplarzy w mi臋dzynarodowym obiegu, z czego ponad po艂ow臋 stanowi艂 nak艂ad czytelnik贸w ameryka艅skich.
The Economist opracowuje r贸wnie偶 roczn膮 prognoz臋 na nadchodz膮cy rok, jak r贸wnie偶 roczn膮 Pocket World in Figures. The Economist jest cz臋艣ci膮 The Economist Group, w sk艂ad kt贸rej wchodzi Economist Intelligence Unit, kt贸ry dostarcza analizy bran偶owe oraz EuroFinance, kt贸ry organizuje konferencje na temat strategii skarbowych; publikuje r贸wnie偶 analizy wiadomo艣ci europejskich poprzez European Voice oraz wiadomo艣ci i polityki ameryka艅skie poprzez Roll Call i CQ Weekly (publikacja Congressional Quarterly).