Płatności zbliżeniowe kartą – jak one działają, czy są bezpieczne i jak płacić?

868

W dziedzinie płatności zbliżeniowych jako Polska znajdujemy się w czołówce płatności europejskich i globalnych. Dokonujemy zakupów nie tylko kartami płatniczymi. Coraz częściej korzystamy również ze specjalnych wisiorków i smartfonów. Sprawdziliśmy, jak działają płatności zbliżeniowe i czy są one wystarczająco bezpieczne.

Jak płacić kartą zbliżeniową

Karty zbliżeniowe na dobre stały się częścią naszych portfeli i oferty banków. Większość z nas już wie, czym są płatności zbliżeniowe, ale wciąż pojawiają się nowe pytania dotyczące tej funkcjonalności. Przyjrzyjmy się więc, jak i gdzie płacić kartą zbliżeniową na podstawie kart aktualnie wydawanych przez banki. Prawie wszystkie karty debetowe wydawane przez banki w Polsce posiadają funkcję „bliskości”. Technologia zbliżeniowa znacznie przyspieszyła i uprościła proces dokonywania transakcji. Aby dokonać płatności wystarczy zbliżyć kartę do czytnika w oznaczonym miejscu. Dlatego też nie musimy powierzać płatności sprzedawcy ani obsłudze naszej karty.

Płatności kartą zbliżeniową

Liczba punktów, za które możemy płacić kartami zbliżeniowymi systematycznie rośnie. Odpowiednich czytelników wprowadzają kolejne sieci stacji benzynowych, supermarketów, kin, a nawet księgarń.

  • Po zbliżeniu się do kasy informujemy sprzedawcę, że chcemy dokonać transakcji bezstykowej.
  • Pamiętajmy, że kartę wkładamy do czytnika w momencie, gdy pojawia się na niej kwota do zapłaty, około 5cm.
  • oczekaj, aż usłyszysz dźwięk i zaświecą się zielone diody LED sygnalizujące, że płatność została przyjęta do realizacji.
  • Jeśli kwota płatności nie przekracza 50 zł, nie musimy wpisywać kodu PIN ani podpisywać wydruku z terminala.

Jak działają płatności zbliżeniowe?

Płatność zbliżeniowa to sposób na szybkie i bezstykowe dokonywanie płatności za pomocą karty zbliżeniowej, breloczka na klucze lub telefonu komórkowego typu smartfon, które muszą znajdować się w niewielkiej odległości od terminala płatniczego. Plastikowa karta lub brelok na klucze posiada mały wbudowany mikroprocesor, pamięć i antenę. Karta działa z indukcją elektromagnetyczną, więc nie ma potrzeby wkładania jej do czytnika.

Wystarczy zbliżyć kartę do terminala w odległości 5 centymetrów lub mniejszej. Cewka w terminalu pobudzi cewkę w karcie i zasila system RFID, który wyśle sygnał do czytnika z danymi: numerem karty, datą ważności i kodem dynamicznym, który autoryzuje transakcję zbliżeniową. To wszystko!

A bezstykowa płatność przez smartfon jest możliwa dzięki technologii NFC (Near Field Communication), bezprzewodowej i bezdotykowej komunikacji wykorzystującej fale radiowe do wymiany informacji cyfrowych i przesyłania ich na odległość około 20 centymetrów. To wystarczy, aby zapłacić za zakupy za pomocą smartfona.

Czy płatności zbliżeniowe są bezpieczne?

W 2012 roku na konferencji hakerów ShmoCoon, Kristin Paget pokazała, jak skopiować kartę zbliżeniową ze specjalnym czytnikiem i programistą, którą można skonstruować za 350 dolarów. Paget odczytała wszystkie dane z karty, które pozwoliły jej na dokonanie transakcji. Ale tylko jeden!

Metoda hakowania pozwala na skopiowanie tylko jednego kodu autoryzacyjnego i wykonanie pojedynczej transakcji na kwotę, do której nie trzeba wpisywać kodu PIN, czyli do 50 zł. Jeśli ktoś chce dokonać drugiej transakcji przy użyciu skopiowanej karty, bank otrzyma informację o tym i automatycznie zablokuje kartę płatniczą.

Ochrona na kartach zbliżeniowych:

  • Chip, który jest aktywowany tylko podczas realizacji płatności na sygnał z terminala płatniczego.
  • Karta musi znajdować się blisko terminala, aby aktywować płatność.
  • Po dokonaniu płatności karta jest dezaktywowana, więc nie ma możliwości dokonania kolejnej transakcji losowej.
  • Nie jest możliwe zdalne odczytanie danych zapisanych na karcie.

Co w przypadku zagubienia karty z funkcją zbliżeniową?

Jeśli karta zbliżeniowa zostanie skradziona lub zgubiona, należy ją natychmiast zablokować za pośrednictwem bankowości internetowej, infolinii lub odwiedzając oddział. Do czasu zablokowania karty jesteś odpowiedzialny za transakcje dokonywane przez złodzieja do wartości 150 EUR, powyżej której bank zwróci utracone środki. Ograniczenie to dotyczy transakcji potwierdzonych numerem PIN lub przeprowadzonych w Internecie. W przypadku transakcji zbliżeniowych kwota ta jest niższa – równowartość 50 EUR.

Co dalej z płatnościami zbliżeniowymi?

Polacy są światowymi liderami pod względem liczby transakcji zbliżeniowych, a będzie ich jeszcze więcej, ponieważ według badania Kantar TNS zleconego przez MasterCard w 2017 roku aż 63% respondentów twierdzi, że jeśli jest więcej miejsc przyjmujących płatności zbliżeniowe, to będą płacić częściej w ten sposób. Dzieje się tak, ponieważ płatności zbliżeniowe są szybkie, wygodne i bezpieczne. Co więcej, nie trzeba zwalniać karty z ręki, co bardzo utrudnia jej kopiowanie.