Podatek od wygranej – co to jest i ile wynosi?

743

Loterie, konkursy, quizy. Są różne sposoby na zachęcenie losu do uśmiechania się do nas. Przy odrobinie sprytu lub po prostu odrobinie szczęścia można zdobyć cenne przedmioty lub dużą sumę pieniędzy. W takich sytuacjach nie można jednak uciec przed urzędem skarbowym – nie można zapomnieć o należnej kwocie. Podatek od wygranych – ile to jest i jakie są zasady?

Nie trzeba zbyt długo szukać, by natknąć się na różnego rodzaju propozycje szybkiego wzbogacenia się. Wystarczy tylko zarejestrować rachunek, wypełnić formularz, kupić zdrapkę, odpowiedzieć na pytanie, aby wziąć udział w losowaniu nagród pieniężnych lub rzeczowych. Jeśli myślimy o dużej nagrodzie pieniężnej, jednym z pierwszych skojarzeń z pewnością będzie Lotto.

podatek od wygranej stanowi 10%

Możliwość wygrania nagrody oferują również sklepy lub inne placówki usługowe, stacje telewizyjne i radiowe oraz tytuły prasowe. Stacje telewizyjne specjalizują się również w innym sposobie zdobywania nagród, a tym samym w poprawie sytuacji materialnej danej osoby. Telewizyjne teleturnieje (bo o nie chodzi), dzięki nastawieniu na rozrywkę i chwytliwą formę, cieszą się dużą popularnością zarówno wśród widzów, jak i uczestników. Dziesiątki osób chcą się bawić w różnych formatach, aby pokazać swoją wiedzę, błyskotliwość czy zręczność i wygrać nagrodę.

Co to jest podatek od wygranej i ile wynosi ?

Jeśli los uśmiecha się do kogoś, to oprócz myślenia o tym, na co zostaną wydane wygrane, warto też pamiętać o kosztach związanych z uzyskaniem nieruchomości lub środków. Każdy konsument jest zobowiązany do zapłacenia odpowiedniego podatku od wygranej. Jak każdy inny podatek, jest to forma hołdu, który jest pobierany w proporcjonalnej, procentowej wysokości z danego świadczenia majątkowego.

Podstawą prawną, zgodnie z którą Skarb Państwa ma prawo do odliczenia od wygranej części należnej mu kwoty, jest art. 2 ust. 1. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych1. Zgodnie z zawartymi w nim przepisami, w przypadku wygrania konkursu, gry lub zakładu wzajemnych, od wygranej należy zapłacić podatek w wysokości 10%. Dotyczy to również, na przykład, nagród związanych ze sprzedażą bonusów. Warto dodać, że podatek ten powinien być płacony zarówno w przypadku wygranej w Polsce, jak i w innych krajach Unii Europejskiej i tzw. Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Ile wynosi podatek od wygranej? Czy wygraną trzeba uwzględnić w zeznaniu PIT?

Kwestia podatku od wygranej, na szczęście, nie jest szczególnie skomplikowana. Wartość procentowa kwoty lub wartości wygranej jest zawsze ryczałtowa i ustalona jest na 10%. Oznacza to, że niezależnie od tego, czy wygrana jest stosunkowo niewielka pod względem wartości, czy kosztowna, organy podatkowe zawsze „pobierają” należną kwotę w tej samej proporcji. W ten sposób każdy płaci inną daninę, ale zawsze stanowi ona ten sam procent wartości nagrody. Tak więc czasami są to bardzo duże sumy.

Przykład polskiej edycji programu quizowego „Milionerzy” można znaleźć tutaj. W ciągu ostatniego roku dwie osoby (i jeszcze jeden uczestnik w historii programu) zdobyły główną nagrodę. Oczywiście, taka nagroda zostanie opodatkowana od wygranej. Chwilę po tych właśnie medialnych wydarzeniach wiele osób zastanawiało się, jaka będzie wysokość tego podatku i ile w końcu trafi do kieszeni tego szczęściarza.

Jest to bardzo proste. 10% z miliona złotych to 100 tysięcy złotych. W ten sposób urząd skarbowy otrzymuje wygórowaną sumę, choć zwycięzca quizu może mieć jeszcze nadzwyczajną kwotę 900 tys. zł. Podsumowując, ile danej nagrody (o ile jej wartość jest otwarta) otrzymuje Skarb Państwa, a konsument nie jest tajemnicą. Można to obliczyć w kilka sekund za pomocą banalnej akcji matematycznej.

Ważne – wygrane, bez względu na formę, jaką przybierają, nie muszą być wykazywane w rocznym zeznaniu podatkowym PIT. Urząd Skarbowy, przekazując nagrodę obdarowanemu konsumentowi, otrzymuje wszystkie niezbędne informacje wraz z należnym mu hołdem.

Jak opłacany jest podatek od wygranej?

Dla niektórych osób pocieszające może być to, że płacenie podatku należnego Skarbowi Państwa od wygranej odbywa się bez angażowania zwycięzcy. Nie tylko musi on myśleć o tym, ile musi zapłacić, ale również nie musi iść do żadnego biura, aby dopełnić formalności. Podatek od wygranej jest automatycznie potrącany zanim trafi ona na konto bankowe lub zostanie przekazana konsumentowi.

Obowiązek zapłaty należnej daniny na rzecz Skarbu Państwa spoczywa na podmiocie, który bezpośrednio posiada nagrodę. Może to być zatem telewizja, radio, sklep itd. Dlatego też osoba, która otrzymuje nagrodę, zawsze otrzymuje ją po opodatkowaniu. Jest to bardziej bolesne, jeśli wygrasz nagrodę w pieniądzu, ponieważ jest ona uszczuplona przez hołd. W przypadku np. samochodów, czyli nagród rzeczowych, podatek wynosi wspomniane 10% jej wartości. To samo dotyczy wszelkich innych dóbr materialnych, jak również wycieczek, kursów itp.

Podatek od wygranej – kiedy nie trzeba go płacić?

Mimo że przepisy ustawy o PIT dotyczące podatków od wygranych brzmią dość restrykcyjnie, istnieją sytuacje stanowiące wyjątki od tych zasad. Innymi słowy, możliwe jest, że podatek od wygranych nie musi być płacony.

  • Nie musisz płacić podatku od swoich wygranych, jeśli jesteś zwycięzcą konkursu organizowanego i ogłoszonego przez media. Dotyczy to zarówno radia, jak i telewizji oraz prasy.
  • Nie musisz również płacić podatku od swoich wygranych, jeśli pochodzą one ze sprzedaży bonusów. Dotyczy to na przykład sytuacji, gdy podmiot, od którego zakupiłeś produkt, jest zobowiązany do przekazania konsumentowi pewnej korzyści.
  • Kolejną sytuacją, w której odstępuje się od obowiązku zapłaty podatku od wygranych, jest wygrana w dowolnym rodzaju loterii opartej na losowaniu. Może to być np. loteria zorganizowana w sanatorium lub na innej wycieczce rekreacyjnej.

Czwartą przewidzianą w prawie okolicznością, w której nie ma obowiązku płacenia podatku od wygranej, są tzw. konkursy specjalne. Ustawodawca wyróżnia tutaj wyżej wymienione rodzaje konkursów np. o tematyce naukowej, artystycznej, dziennikarskiej, sportowej czy kulturalnej.
Powyższe zasady to jednak nie wszystko. Aby podatek od wygranych mógł być w niektórych przypadkach zwolniony z podatku, musi być spełniona zasada maksymalnej wartości wygranych. Nie może ona być wyższa niż 2000 zł lub wyższa niż 2280 zł w przypadku loterii numerycznej. W przypadku przekroczenia określonej wartości – niestety, automatycznie pojawia się obowiązek zapłaty należnego podatku na rzecz Skarbu Państwa.

Wygrane mienie a chęć sprzedania go – zasady

Mogą zaistnieć sytuacje, w których osoba, która wygrała nagrodę, zdecyduje się ją spieniężyć. Oczywiście mówimy tu o nagrodach rzeczowych, takich jak samochody, skutery, komputery itp. Transakcja, w której dysponujemy majątkiem, który został wygrany jako nagroda, również nie może umknąć uwadze Skarbu Państwa.  Jeśli konsument zdecyduje się sprzedać nieruchomość w ciągu 6 miesięcy od jej otrzymania, musi zapłacić podatek, który będzie musiał być uwzględniony w kolejnym rocznym zeznaniu podatkowym.

Po upływie tego sześciomiesięcznego okresu obowiązek podatkowy przestaje obowiązywać. Konsument może wówczas swobodnie dysponować nabytą nieruchomością i sprzedać ją bez żadnych dodatkowych konsekwencji podatkowych.