Terminale płatnicze

910

Obecnie metamorfozę przechodzi zarówna strona wydawnicza, jak i akceptacyjna przy korzystaniu z urządzeń płatniczych. Systemy kasowe oraz terminale płatnicze znane w obecnej formie są z nami już od początku lat osiemdziesiątych. Chmury, aplikacje, smartfony i tablety mogą diametralnie zmienić tę sytuację. Regulacje dotyczące centralnych baz faktur lub transakcji fiskalnych wymuszą zmiany na rynku, a standard ISO2022 (protokoły transakcyjne dla kart, płatności) ułatwi połączenie ze sobą różnych systemów, zwiększając tym samym kompatybilność, obniżając koszty i złożoność infrastruktury.

Transakcje płatnicze mogą być realizowane przy pomocy: elektronicznych terminali POS, maszyn vendingowych, zintegrowanych systemów kasowych oraz mPOSów zależnie od profilu działalności i posiadanego sprzętu kasowego.

Terminale płatnicze popularnie zwane POSami. Są to podstawowe urządzenia służące nie tylko do przyjmowania płatności, ale również do obsługi produktów dodatkowych. Terminale stacjonarne podłączone kablem do Internetu są prawie w pełni zastępowane przenośnymi, komunikującymi się łącznością GSM. Zmiany w sprzęcie kasowym spowodują migracje POSów na pinpady; zwłaszcza przy podłączeniu do zintegrowanych systemów kasowych lub na tablety.

Zintegrowane systemy kasowe. Na rynku rozwijają się rozwiązania pozwalające dołączyć do systemu kasowego PINpad wyposażony w czytnik do transakcji bezgotówkowych. Zintegrowanie PINpada z kasą ułatwia użytkowanie i redukuje możliwość błędnego wprowadzania kwoty transakcji (w modelu zintegrowanym kwota transakcji przesyłana jest bezpośrednio z kasy), i zajmują mniej miejsca na ladzie. Nowoczesne systemy kasowe pozwolą również obsługiwać produkty dodatkowe zarządzane centralnie nawet bez posiadania tabletu.

Terminale mobilne, zwane mPOSami. mPOSy są najmłodszymi urządzeniami spośród tych dostępnych na rynku. Jest to nic innego jak urządzenie dołączone do smartfona lub tabletu, pozwalające realizować transakcje płatnicze z wykorzystaniem łączności bezprzewodowej. Urządzenia te stają się coraz bardziej nowoczesne, część z nich obsługuje już płatności bezstykowe. W połączeniu z nowoczesnym systemem kasowym mPOS może obniżyć koszty akceptacji, a w połączeniu z telefonem komórkowym lub tabletem w jednej obudowie uczynią system kasowy naprawdę mobilnym. Po wielu latach prognoz ekspertów, że te urządzenia staną się powszechne na rynku, opinia się zmieniła i eksperci uważają, że mPOSy znajdą jedynie niszowe zastosowania jako uzupełnienie oferty np. kurierów, dostawców do domów itp..

System kasowy na tablecie. Płatność poprzez podłączony POS lub mPOS. Dostawców tego typu rozwiązań jest na świecie około pięćdziesięciu. Głównie działają oni na systemie iOS (np. Vend, Lightspeed, ShopKeep, Revel), na system Android dostawców jest tylko kilku (w Polsce na przykład POSbistro). Firma Mobeewave opracowała technologię umożliwiającą dokonanie płatności kartą lub telefonem bezdotykowo. Jeżeli technologia NFC osiągnęłaby penetrację na rynku 90% to urządzenia POS czy pinpady będą zagrożone wymarciem. Dla płatności mobilnych to, czy to będzie ekran czy pinpad nie będzie stanowiło żadnej różnicy – w obu przypadkach autoryzacji i autentykacji dokonamy na własnym urządzeniu (np. palcem dla ApplePay czy Samsung Pay, pinem dla BLIKa).

Na rynkach, na których fiskalizacja urządzeń nie jest tak restrykcyjna jak w Polsce, można podłączyć tanią drukarkę i system jest już gotowy do użytkowania. Natomiast tam, gdzie wymagania dotyczą pamięci fiskalnej – sprzęt (systemy i drukarki) nie są już tak tanie. W obecnych realiach to tablety lub cały system może być sfinansowany akceptantowi przez stronę, która mu rozwiązanie sprzeda: agent rozliczeniowy, operator telekomunikacji, bank lub wariant mieszany kooperacji tych firm. Wtedy niekoniecznie musi to być droższe niż obecne rozwiązania sprzętowe.

Jeżeli chmurowa fiskalizacja zostanie z czasem wdrożona w Polsce, to transakcje wysyłane do centralnego systemu mogą być szyfrowane przez różnego rodzaju urządzenia: terminal POS, tablet, telefon – bez potrzeby posiadania drukarki fiskalnej.