7 powodów, dla których warto uwzględnić opcje w swoim portfelu

opcje

1191

Jeśli jesteś typowym inwestorem giełdowym, z pewnością pozostajesz wierny filozofii “trzymaj” i jesteś właścicielem akcji oraz jednostek uczestnictwa funduszy wzajemnych. Jeśli jesteś inwestorem-praktykiem, naprawdę przeprowadzasz research i ostrożnie wybierasz akcje, w które inwestujesz. Trudno jest pokonać rynek i większość profesjonalnych inwestorów zarządzających środkami nie potrafi tego zrobić.

W przeszłości inwestowanie w akcje całkiem się opłacało, nie stanowi to jednak żadnego pocieszenia dla tych, którzy aktualnie zainwestowali swoje środki. Rynek notował ostatnio rekordowe wzrosty i, jak wielu uważa, zbliża się do końca trendu wzrostowego. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej powodom, dla których wiele osób decyduje się na korzystanie z opcji na swoich rachunkach inwestycyjnych.

Dlaczego tak wiele osób tylko patrzyło, jak kurczy się wartość ich inwestycji, i nie zrobiło zupełnie nic w czasie kryzysu w 2008 roku?

To trudne pytanie. Inwestorzy zazwyczaj skupiają się na długim terminie. Posiadają akcje. Nie wiedzą, jak zabezpieczyć swoje inwestycje albo zmniejszyć ryzyko ich posiadania. Właśnie dlatego opcje są tak ważne. Uważam, że to zbrodnia, że tak niewiele domów maklerskich oraz tak niewielu doradców pomaga swoim klientom wdrożyć strategię mające na celu zmniejszenie ryzyka.

Oto 7 dobrych powodów, dla których powinieneś poświęcić czas na naukę tego, w jaki sposób działają opcje:

1. Hedging – Opcje pozwalają na zredukowanie ryzyka inwestowania na rynku papierów wartościowych. Wyobraź sobie, jak czuliby się inwestorzy na całym świecie, kiedy dowiedzieliby się, że gigantyczne straty, które ponieśli wcale nie były konieczne. Dzięki zastosowaniu odpowiednich strategii można było je zmniejszyć o 50-90%.

2. Ubezpieczenie – Możesz wykupić ubezpieczenie, które zabezpieczy Twój portfel przed utratą wartości, podobnie jak wykupujesz ubezpieczenie, żeby zabezpieczyć wartość swojego domu czy samochodu. To ubezpieczenie jest kosztowne, istnieją jednak pewne strategie, które pozwolą Ci na posiadanie ubezpieczenia po minimalnym lub zerowym koszcie.

3. Dochody – Jeśli sprzedajesz komuś prawo do kupna Twoich akcji po wcześniej ustalonej cenie, otrzymujesz premię, którą możesz uznać za specjalna dywidendę.

4. Dźwignia – Nigdy nie musisz obracać akcjami danej spółki i inwestujesz znacznie mniej pieniędzy niż właściciele akcji.

5. Nie musisz zawsze być bykiem – Opcje pozwalają na zajęcie pozycji, które zyskują na wartości wtedy, kiedy notowania na rynku wzrastają, spadają lub ich wartość utrzymuje się w danym przedziale. Tradycyjni inwestorzy natomiast zyskują tylko wtedy, gdy na rynkach dominują wzrosty.

6. Ograniczone ryzyko – Możesz wdrożyć strategie, które zakładają ograniczone straty, ale zapewniają wysokie prawdopodobieństwo sukcesu. Trade-off polega na tym, że zyski również są ograniczone. Właśnie natura ograniczonej straty, która jest częścią tak wielu strategii opartych na opcjach, jest, moim zdaniem, czynnikiem, który sprawia, że są tak atrakcyjne.

7. Indeksowanie – Jeśli wolisz mieć zdywersyfikowany portfel zamiast inwestować w akcje pojedynczych spółek, główne indeksy (np. S&P 500, DJIA, Russell 2000 itp.) oferują opcje, którymi możesz obracać.