IBAN – czym jest międzynarodowy numer rachunku bankowego?

2497
W dobie globalizacji, która dotyka wszystkich dziedzin życia, coraz częściej mamy do czynienia z koniecznością otrzymywania i wykonywania przelewów zagranicznych. Tu właśnie znajduje zastosowanie standard IBAN.
Międzynarodowy numer rachunku bankowego, IBAN (ang. International Bank Account Number)

Co to jest IBAN?

IBAN, czyli International Bank Account Number, to międzynarodowy standard numeracji kont bankowych, dzięki któremu możliwe jest otrzymywanie przelewów zagranicznych na rachunki bankowe w Polsce, a także wykonywanie przelewów za granicę. IBAN to numer unikalny, który zawiera informację o banku docelowym i właścicielu konta. Standardem IBAN posługuje się aktualnie kilkanaście krajów, w tym Polska.

Jak skonstruowany jest numer bankowy w standardzie IBAN?

Numer rachunku bankowego, składa się z 26 cyfr z których dwie pierwsze są sumą kontrolną określoną na podstawie reszty cyfr, które składają się na numer rachunku bankowego. Kolejne 8 cyfr, to numer konkretnej placówki bankowej, prowadzącej rachunek. 16 kolejnych cyfr, to numer identyfikujący konkretny rachunek należący do klienta.

Tak są zbudowane wszystkie numery rachunków bankowych w Polsce i takimi numerami się posługujemy w naszym kraju. W celu użycia numeru do wysłania przelewu zagranicznego, bądź podając go, byśmy taki przelew mogli otrzymać, wystarczy dodać przed numerem rachunku kod kraju, składający się z dwóch liter. W przypadku Polski, IBAN ma taką przykładową postać:

PL 11 2222 2222 3333 3333 3333 3333

Standard ten dotyczy wszystkich polskich kont bankowych – zarówno należących do osób fizycznych, jak też firm i osób prawnych nie prowadzących działalności gospodarczej.

Jak zweryfikować poprawność IBAN?

Weryfikacji służy właśnie dwucyfrowa liczna kontrolna, umieszczona zaraz po kodzie kraju. Z pełnego numeru: PL11222222223333333333333333, bierzemy cztery pierwsze znaki i umieszczamy na końcu: 222222223333333333333333PL11. Następnie zamieniamy kod kraju na liczby według kodu, gdzie A=10, B=11 i tak dalej. Litera P to według tego kodu 25, a litera l – 21.
Numer po podstawieniu, wygląda tak: 222222223333333333333333252111. Uzyskany w ten sposób ciąg jest wielocyfrową liczbą, którą dzielimy przez 97. Jeśli w wyniku dzielenia uzyskamy resztę 1 – numer jest poprawny. Znacznym uproszczeniem, są automatyczne narzędzia do sprawdzania poprawności numerów kont bankowych, które wykorzystują właśnie ten algorytm.

Czemu służy standard IBAN?

Wprowadzenie numeracji rachunków bankowych w standardzie IBAN ujednoliciło strukturę tych rachunków pozwalając na łatwiejszą weryfikację ich prawidłowości. Weryfikując numer rachunku bankowego przed wykonaniem przelewu, bądź przed podaniem naszego numeru osobie, która chce nam wysłać przelew zagraniczny, mamy pewność, że cała operacja przelewu przebiegnie szybko, sprawnie i bez pomyłki. Oszczędzi to nasz czas i nerwy. Nie musimy też przy tym liczyć niczego pisemnie, czy na kalkulatorze. W internecie znajdziemy wiele narzędzi do automatycznego sprawdzania poprawności rachunku bankowego.

W przelewach zagranicznych stosuje się IBAN bez spacji. Ma on wtedy postać nieprzerwanego ciągu 28 znaków, z których pierwsze dwa to kod kraju. Zapisując numer na papierze, dobrze jest zrobić spację co cztery znaki, co optycznie zwiększa czytelność numeru, ułatwiając też go przepisywanie, czy wklepywanie w okienko podczas wykonywania przelewu. Ma on wtedy następującą postać: PL11 2222 2222 3333 3333 3333 3333

Od kiedy w Polsce obowiązuje standard IBAN?

Standard, o którym mowa, istnieje w europejskim systemie płatniczym dla przelewów w euro i wykonywanych w strefie euro.
W Polskim prawie bankowym został przyjęty 1 lipca 2004 roku do identyfikacji rachunków bankowych w rozliczeniach zagranicznych. Stosowany jest w większości krajów europejskich i wielu poza Europą.

Standaryzacja rachunków bankowych przyczyniła się do usprawnienia przepływu przelewów pomiędzy bankami. Znając standard i wiedząc, z czego składa się numer rachunku bankowego, możemy też samodzielnie sprawdzić jego poprawność przed wykonaniem przelewu, co zapobiega wielu różnego rodzaju nieporozumieniom.